Ból z tyłu głowy – objaw poważnych schorzeń
Bóle głowy to jedna z najczęstszych dolegliwości, na którą skarżą się osoby w każdym wieku. Zazwyczaj są one efektem przemęczenia, braku snu czy nieodpowiedniej diety. Zdarza się jednak, że to sygnał poważnych schorzeń. Nasz niepokój powinny wzbudzić przede wszystkim silne, pulsujące lub nawracające bóle z tyłu głowy. Możemy mieć wtedy do czynienia z wadami postawy, uszkodzeniami kręgosłupa, nadciśnieniem tętniczym, zapaleniem tętnic, a nawet udarem lub guzem mózgu. Sprawdź, kiedy ból z tyłu głowy wymaga konsultacji ze specjalistą.
Ból w tylnej (potylicznej) części głowy bardzo często jest spowodowany zwyrodnieniami lub uszkodzeniami kręgosłupa. Może pojawić się np. na skutek nawet niewielkiego urazu, np. podczas gwałtownego hamowania samochodu czy uprawiania sportu. W takiej sytuacji powszechne jest nadwyrężenie odcinka szyjnego i napięcie mięśni przykręgosłupowych. Charakterystyczny jest wtedy nawracający i kłujący ból potylicy (promieniujący od szyi). Tego typu nerwobóle coraz częściej dotykają też młode osoby. Zjawisko to określa się mianem „szyi technologicznej”. To efekt długotrwałego korzystania z tabletów i smartfonów w nieprawidłowej pozycji (z opuszczoną głową, nienaturalnie wygiętym kręgosłupem). Na dłuższą metę prowadzi to do wad postawy i innych uciążliwych dolegliwości, m.in. bólu głowy.
Silny, pulsujący i długotrwały ból z tyłu głowy to również objaw ataku migreny. Dla większości osób jest on trudny do wytrzymania i uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Niestety, w jego zwalczeniu nie pomagają nawet popularne środki przeciwbólowe. Atak migreny może trwać nawet 72 godziny, zazwyczaj towarzyszą mu nudności, wymioty, światłowstręt i nadwrażliwość na dźwięki i zapachy.
Ból z tyłu głowy a nadciśnienie tętnicze
Pulsujący ból z tyłu głowy, który najczęściej doskwiera nam w godzinach porannych, może świadczyć o nadciśnieniu tętniczym. Choroba ta długo może nie dawać charakterystycznych objawów, jednak w tym czasie powoduje uszkodzenia naczyń krwionośnych i silnie obciąża serce. Inne niepokojące symptomy to zawroty głowy, szumy w uszach, uczucie niepokoju i problemy ze snem. W zaawansowanym stadium pojawiają się objawy typowe dla choroby wieńcowej: pieczenie w okolicy mostka, zadyszka i szybsze męczenie się podczas wysiłku fizycznego. Brak leczenia nadciśnienia może nawet doprowadzić do wylewu krwi do mózgu.
Specyficzny, kłujący ból z tyłu głowy to częsta oznaka olbrzymiokomórkowego zapalenia tętnic. Schorzenie najczęściej atakuje osoby starsze, ale zdarza się, że dotyka też ludzi w średnim wieku. Polega na zapaleniu naczyń krwionośnych w obrębie szyi i głowy. Podejrzewa się, że jego przyczyną mogą być czynniki genetyczne, ale też infekcje wirusowe. Oprócz silnego bólu głowy (zazwyczaj pojawia się w nocy) choroba wywołuje bóle mięśni i oczu oraz zaburzenia widzenia. Brak leczenia może doprowadzić do powstania tętniaka w mózgu, a także utraty wzroku (jeśli choroba zaatakuje tętnicę oczną).
Ból z tyłu głowy a tętniak i udar mózgu
Silnego lub nawracającego bólu w potylicznej części głowy nigdy nie należy bagatelizować. Jeśli ból pojawia się nagle i jest ostry, możemy mieć do czynienia z pęknięciem tętniaka w mózgu i krwotokiem podpajęczynówkowym. To rzadkie, ale niezwykle groźne powikłanie nieleczonego nadciśnienia tętniczego i miażdżycy. Ból nasila się przy poruszaniu się, często równocześnie występują nudności i wymioty. Silny ból głowy (zazwyczaj w tylnej części) to również jeden z objawów udaru mózgu. Inne symptomy to zaburzenia widzenia i mowy, paraliż jednej strony ciała i utrata świadomości. W obu sytuacjach należy jak najszybciej wezwać karetkę pogotowia.