Reklama

Bóle pięt: Skąd się biorą, jak je leczyć

Co roku do lekarzy trafia ponad 2 mln osób, które uskarżają się na takie dolegliwości! Winowajcą zwykle są zwyrodnienia lub urazy w obrębie stóp.

Jeśli pulsujący ból dokucza ci rano, gdy wstajesz z łóżka i robisz pierwsze kroki, może to wskazywać na początek zapalenia rozcięgna podeszwowego. To schorzenie, które wiąże się z tzw. ostrogą piętową. Polega na tym, że biegnące przez stopę miękkie pasmo jest drażnione w okolicy pięty przez narośl kostną. Reakcją na to jest stan zapalny.

Co mogło cię na to narazić:

- Stojąca praca lub aktywność fizyczna mocno obciążająca stopy (np. bieganie),

- Nadwaga,

- Noszenie na co dzień butów na wysokim obcasie.

Reklama

Aby odciążyć stopy i zmniejszyć ból:

- Codziennie rano przed wstaniem z łóżka przez 5 minut masuj bolącą stopę - usiądź na łóżku i chorą nogę załóż na zdrową, następnie chwyć dłońmi za stopę w taki sposób, by kciuki znalazły się na spodzie stopy, masuj nimi w poprzek środek stopy (znajdujący się tuż przed piętą), postaraj się robić to jak najmocniej;

- Gdy w ciągu dnia długo siedzisz (np. w pracy), co 2-3 godziny zdejmij z chorej stopy but, chwyć za duży paluch i pociągnij go do góry, wytrzymaj 30 sek. i puść, powtórz to 3 razy;

- W razie silnego bólu chłodź spód stopy, np. za pomocą kostek lodu zawiniętych w ręcznik;

- Stosuj specjalne plastry naklejane na łuk stopy oraz wkładki do butów - ich rodzaj doradzi lekarz ortopeda.

Jeśli te metody ci nie pomogą, specjalista może zalecić: specjalną szynę na stopę - zakłada się ją na całą noc; fizjoterpię - np. ultradźwięki, masaże, terapię falą uderzeniową; zabieg chirurgiczny przecięcia rozcięgna podeszwowego.

Pięta boli cię, gdy dłużej pochodzisz, zwłaszcza po twardym podłożu? Takie dolegliwości są typowe dla tzw. przeciążeniowego złamania kości piętowej. Co mogło cię na to narazić: noszenie twardego, nieamortyzującego wstrząsów obuwia i w efekcie powtarzające się mikrourazy kości, znaczna nadwaga.

Aby odciążyć stopy i zmniejszyć ból: zmień buty na takie, które mają elastyczne podeszwy i unikaj chodzenia po twardym, skoków. Jeśli te metody ci nie pomogą, specjalista może zalecić: specjalne wkładki do butów pod pietę lub buty ortopedyczne.

Pięta mrowi, piecze, drętwieje? Powodem tych dolegliwości może być tzw. usidlenie nerwu, który biegnie przez podeszwę. Zostaje on uciśnięty np. wskutek zbyt intensywnej aktywności fizycznej. Chora pięta wymaga odpoczynku. Nie wolno ci biegać ani długo chodzić. Możesz robić też okłady z lodu, np. 3 razy dziennie po 15 minut.

Naj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy