Reklama

Bomby cukrowe: Produkty, które zawierają najwięcej cukru

Nadający potrawom i napojom słodkiego smaku cukier był kiedyś rarytasem i dobrem luksusowym. Od lat wiadomo jednak, że ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie, dlatego też nazywany jest często "białą śmiercią" lub "słodką trucizną". Nadmierne spożywanie cukru przyczynia się do nadwagi i otyłości, a często też do rozwoju chorób cywilizacyjnych, na czele z cukrzycą i miażdżycą. Mimo że staramy się odżywiać zdrowo, często nie zdajemy sobie sprawy, gdzie cukier może być ukryty. Prawdziwe bomby cukrowe to nie tylko typowe słodycze jak cukierki, batoniki, czekolady lub słodkie napoje. Cukier znajdziemy również tam, gdzie się go nie spodziewamy, m.in. w pozornie zdrowych produktach zbożowych, a nawet w ketchupie czy chlebie. Które produkty zawierają najwięcej cukru? Pod jakimi nazwami jest on ukryty?

Cukier i jego wpływ na zdrowie

Nadużywanie cukru prowadzi do otyłości, rozregulowania gospodarki lipidowej i węglowodanowej, a w efekcie do cukrzycy, miażdżycy i innych chorób przewlekłych i sercowo-naczyniowych. Przyczynia się też do powstawania próchnicy. Cukier najczęściej produkowany jest z trzciny cukrowej i buraków cukrowych. Powstało jednak wiele innych sposobów wytwarzania cukru, często reklamowanych jako zdrowsze. Niestety wszystkie jedno- i dwucukry występujące naturalnie w żywności i dodane do produktów spożywczych, to dalej dość kaloryczne substancje.

Warto więc unikać cukru w codziennej diecie, nie słodzić nim napojów i jak najrzadziej spożywać żywność, która go zawiera. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by ilość cukrów stanowiła 10% zapotrzebowania na energię, czyli 50 g. Jest to 10 łyżeczek cukru dziennie. Najlepiej jednak zredukować dawkę do 5 łyżeczek. Słodka trucizna ukrywa się jednak w wielu produktach, często pod innymi nazwami. Określana jest też cukrem brązowym, buraczanym, owocowym, palmowym czy kokosowym. Cukier widnieje na etykiecie także pod nazwą: fruktoza, glukoza, dekstroza, sacharoza, ale również jako syrop glukozowo-fruktozowy, ryżowy, kukurydziany, klonowy, z agawy, brzozowy i słodowy. Cukier to też melasa, karmel, słód jęczmienny i miód.

Reklama

Słodycze – największe bomby cukrowe

Oczywistym jest fakt, że najwięcej cukru zawierają słodycze. Mają nas bowiem przyciągać swoim smakiem i konsystencją rozpływającą się w ustach. Są jednak bardzo tuczące. Przykładowo w landrynkach cukry stanowią 90 g/100 g, jest to 1 łyżeczka w 1 małym cukierku. 100 g miodu zawiera 82 g cukrów, czyli aż 4 łyżeczki w łyżeczce produktu. Pełne cukru są też syropy: klonowy i z agawy (65-75 g/100 g) oraz żelki (60 g/100 g – 6 łyżeczek w garści żelków). Tabliczka czekolady mlecznej to około 7 łyżeczek cukrów, natomiast w batonikach 40-gramowych znajduje się go 5 łyżeczek. Uważajmy też na dżemy, w 100 gramach znajduje się 7 łyżeczek cukrów.

Produkty typu "fit"

Wiele osób rezygnuje ze słodkości i stara się zdrowo odżywiać. Często jednak dają się zwieść i na śniadanie lub przekąskę wybierają pozornie zdrowe produkty, jak płatki, jogurty czy produkty typu "fit". Tymczasem bez żadnych dodatków, w tym cukru, będą tylko płatki składające się z samych zbóż. Te zwykłe śniadaniowe zawierają 5-6 łyżeczek cukrów na 100 g produktu. Cukier może pojawić się nawet w musli lub gotowych owsiankach, zwłaszcza tych z dodatkiem kandyzowanych owoców i kawałków czekolady. Z kolei w jednym batoniku zbożowym musli (30 g) znajdziemy 1,5-2 łyżeczki cukrów. Nie jest wolny od nich również nabiał ze względu na naturalnie występującą w nim laktozę; jogurt naturalny zawiera jej 4 g. W jogurcie owocowym dodane jest jeszcze ok. 14 g cukrów.

Słodzone napoje

Mnóstwo cukru znajduje się również w słodkich napojach. To nie tylko cola, która zawiera aż 35 łyżeczek słodkiej trucizny w dwulitrowej butelce. W puszce o pojemności 330 ml jest to ok. 6-9 łyżeczek. Sporo cukrów zawierają też uważane za zdrowe soki owocowe 100%, gdzie jedna szklanka to 5 łyżeczek. W soku przecierowym marchwiowo-owocowym jest to 6 łyżeczek na szklankę. W 250 ml wody smakowej znajduje się zaś 2,5 łyżeczki cukrów.

Niesłodkie produkty z cukrem

Cukier często ukryty jest także w takiej żywności, której byśmy z nim nie połączyli. Nie mają go tak dużo, jak powyższe przykłady, ale warto też na nie uważać. Zawarty jest m.in. w chlebie, nawet tym ciemnym. Dodaje się do niego często miód, melasę i syrop glukozowo-fruktozowy czy słód jęczmienny. 2-3 łyżki cukru obecne są również w 100 g ketchupu, posiadają go także inne sosy, jak czosnkowy, chili i barbeque.

Czym zastąpić produkty z dużą ilością cukru?

Nie da się uniknąć cukru w diecie, jest on nam nawet potrzebny do produkowania energii, jednak powinien stanowić jedynie 10% zapotrzebowania na nią. Najlepiej więc zastępować produkty z dużą zawartością cukru zdrowszymi zamiennikami. Przykładowo, zamiast płatków śniadaniowych wybierać te owsiane, żytnie lub pełnoziarniste bez dodatków, a jogurt owocowy zamienić na naturalny lub kefir. Od ketchupu lepszy jest przecier pomidorowy, można dodać do niego czosnek lub inne przyprawy, by poprawić smak.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy