Borelioza: jak ją rozpoznać i jak ją wyleczyć

Co roku rośnie liczba osób chorujących na boreliozę
Co roku rośnie liczba osób chorujących na boreliozę123RF/PICSEL

Pierwszy objaw: rumień wędrujący na skórze

  • Rumień wędrujący przypomina tarczę strzelniczą. W środku, czyli w miejscu ukąszenia, widnieje czerwona plamka, wokół niej jest blady okrąg niezmienionej skóry, który otacza czerwona obręcz. Z każdym dniem staje się ona większa, stąd nazwa - rumień wędrujący.
  • Pojawia się dopiero jakiś czas po ukąszeniu. Najczęściej po kilku dniach (ale bywa, że po trzech tygodniach) od wbicia się kleszcza w skórę. Jeśli zaczerwienienie wystąpiło szybko - do trzech dni od pokąsania, mamy prawdopodobnie do czynienia ze zwykłym rumieniem alergicznym. Zdaniem wielu specjalistów czas pojawienia się rumienia, bardziej niż wygląd, świadczy o tym, czy jest objawem boreliozy czy nie. Uwaga! Rumień wędrujący występuje tylko u ok. 30 proc. osób zarażonych. Brak rumienia nie świadczy zatem o braku boreliozy.

Późne symptomy: naśladują inne choroby - stawów, kardiologiczne, neurologiczne

  • Zmęczenie, które nie ustępuje mimo odpoczynku. Skarży się na nie aż 90 proc. zarażonych osób.
  • Nadwrażliwość na alkohol. Nawet po wypiciu niewielkiej ilości niskoprocentowych trunków, np. piwa czy wina, mogą się pojawić zawroty głowy, mdłości.
  • Zaburzenia wzroku. Chorzy skarżą się na nieostre widzenie lub mroczki przed oczami, a badania okulistyczne nic nie wykazują.
  • Bóle karku. Pojawiają się napadowo, bez uchwytnej przyczyny.
  • Zaburzenia słuchu. Zarażone osoby mogą odczuwać ucisk w uszach, piski i szumy.
  • Obniżona temperatura ciała. Odróżnia to boreliozę od innych chorób zakaźnych. Jeśli pojawia się gorączka, to trwa krótko i sama znika.

Pozbywamy się bakterii: dwa schematy leczenia antybiotykami

  • Procedura standardowa Metoda polega na podawaniu, zazwyczaj przez 3-4 tygodnie, jednego antybiotyku, wybranego w zależności od fazy choroby. Po zakończeniu leczenia uznaje się pacjenta za zdrowego, a objawy, które nie ustąpiły, określa się stanem poboreliozowym. Wówczas stosuje się zwykle leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Zastosowanie krótkiej kuracji pojedynczym lekiem może być w stu procentach skuteczne, tzn. prowadzić do zlikwidowania wszystkich bakterii boreliozy w organizmie. Lekarze przyznają jednak, że leczenie jest łatwiejsze, jeśli zostanie podjęte wcześnie, zanim borelioza przejdzie w stan przewlekły.
  • Procedura ILADS Stosujący ją lekarze uważają, że boreliozę należy leczyć długo i kilkoma antybiotykami jednocześnie, a czas leczenia ustala się indywidualnie. Według nich jest to niezbędne, ponieważ bakterie boreliozy występują w organizmie człowieka w różnych formach - m.in krętka i cysty, które inaczej reagują na antybiotyki. W związku z tym zdaniem specjalistów ILADS skuteczne leczenie choroby jest możliwe tylko z zastosowaniem kilku antybiotyków działających na różne formy bakterii w odpowiednio długim czasie. Taka procedura kosztuje nawet kilkaset złotych miesięcznie. W Polsce decydują się na nią najczęściej pacjenci z przewlekłą boreliozą, u których standardowe leczenie nie przyniosło rezultatów.

Mniej znane choroby odkleszczowe...

  • Anaplazmoza ludzka (jej stara nazwa to erlichioza). Wywołują ją bakterie anaplasma. Objawy choroby pojawiają się ok. 7 dni od zarażenia przez kleszcza. Są to: wysoka gorączka (nawet ponad 40°C), bóle mięśni, leukopenia, czyli obniżenie liczby leukocytów we krwi, i podwyższone enzymy wątrobowe. Leczenie polega na podawaniu choremu antybiotyku z grupy tetracyklin, po 200 mg dziennie przez 2 do 4 tygodni.
  • Babeszjoza Chorobę wywołują pierwotniaki z rodzaju babesia. Objawy choroby przypominają malarię: pojawia się wysoka gorączkę i dreszcze, nudności i wymioty. Zakażenie samą babeszjozą może przejść bez żadnej kuracji. Jednak gdy występuje z boreliozą, jej leczenie jest dużo trudniejsze.
  • Bartonelloza - wywołuje ją bakteria bartonella. Jej charakterystyczne objawy to: obniżona temperatura ciała, powiększone węzły chłonne na szyi i pod pachami, zmęczenie na przemian z pobudzeniem, bóle brzucha, gardła, stóp. Podobnie jak w przypadku babeszjozy organizm może sobie sam poradzić z chorobą. Ważne! Gdy leczenie boreliozy nie przynosi spodziewanych efektów, zawsze należy podejrzewać, że doszło do zainfekowania również innymi drobnoustrojami.
Naj
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?