Reklama

Brak ruchu szkodzi... wątrobie

Większości z nas problemy z wątrobą kojarzą się z niezdrowym odżywianiem, np. jedzeniem ciężkostrawnych potraw. I słusznie, ale okazuje się, że organ ten cierpi też, gdy za mało się ruszamy!

Badania wykazały, że aktywność fizyczna nie tylko przyspiesza usuwanie toksyn (takie jest zadanie wątroby), ale również pozwala zapobiegać tworzeniu się kamieni żółciowych. 

By zminimalizować ryzyko pojawienia się kamieni lub gdy już wcześniej miałaś z nimi problemy, powinnaś się ruszać przynajmniej 2 godz. w tygodniu. Osoby, które nie przepadają za ćwiczeniami, uspokoi fakt, że nie muszą one być intensywne. Wystarczy marsz (np. z kijkami), a jeśli lubisz - jogging lub aerobik. To wystarczy, by zmniejszyć ryzyko formowania się kamieni aż o 1/3! 

Reklama

Długie siedzenie też sprzyja dolegliwościom wątroby, bo zwiększa jej przekrwienie. Dlatego osoby pracujące przez wiele godzin na siedząco często mają powiększoną i tkliwą wątrobę. Rozwiązaniem jest np. 10 min spacer co 2 godz. Warto też co jakiś czas się... przeciągnąć.

100 rad
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy