Reklama

Brokuły dobre na autyzm

Substancja występująca w kiełkach brokułów może pomóc w łagodzeniu objawów autyzmu.

Substancja występująca w kiełkach brokułów może pomóc w łagodzeniu objawów autyzmu.


Takie doniesienia naukowców MassGeneral Hospital for Children i Johns Hopkins University School of Medicine przynosi na swych stronach internetowych czasopismo "Proceedings of the National Academy of Sciences". Chodzi o sulforafan, substancję, której przypisywano do tej pory między innymi działanie przeciwnowotworowe.

Kiełki brokułów zawierają wyjątkowo dużo sulforafanu

20 lat temu zauważono, że sulforafan podnosi odporność organizmu na stres oksydacyjny, procesy zapalne i uszkodzenia DNA. Nieco później zauważono też, że ma ona korzystny wpływ na zdolność organizmu do reakcji na podwyższoną temperaturę, między innymi w przypadku gorączki.

Reklama

Niezależnie pojawiły się natomiast doniesienia o tym, że u około połowy osób cierpiących na autyzm, pod wpływem gorączki obserwuje się poprawę.

Badacze postanowili teraz sprawdzić, czy jedno z drugim może mieć jakikolwiek związek. Czy sulforafan - podobnie jak gorączka - uruchamiający mechanizm reakcji organizmu na podwyższoną temperaturę, może mieć zauważalny wpływ na zachowanie osób z autyzmem.

W eksperymencie wzięło udział 44 nastolatków i młodych mężczyzn, w wieku od 13 do 27 lat, cierpiących na autyzm o różnym stopniu nasilenia. Część z nich przez szereg tygodni otrzymywała sulforafan, pozostali placebo.

Sulforafan zawarty w brokułach łagodzi objawy autyzmu

Po kilku tygodniach, u osób poddanych działaniu preparatu zauważono korzystne zmiany, między innymi poprawę kontaktu z otoczeniem, komunikacji słownej i równoczesne ograniczenie powtarzanych, rytualnych zachowań.

Ta poprawa była zauważalna nie tylko w testach, ale także w kontakcie z rodzicami i badaczami. U 13 osób zauważono wyraźną poprawę, jak się potem okazało, wszystkim podawano sulforafan. Testy prowadzono po 4, 10 i 18 tygodniach od rozpoczęcia eksperymentów. Po 18 tygodniach znaczącą poprawę zauważono u około połowy biorących sulforafan.

Gdy badania przeprowadzono już po zaprzestaniu podawania preparatu, wyniki wróciły do poziomu sprzed testu. Jak podkreśla jeden z autorów badań, profesor Paul Talalay, oznacza to, że sulforafan pomaga łagodzić proces chorobowy tylko czasowo.

Kiełki brokuł, kapusta i kalafior dla autystyków

- Wierzymy, że mamy wstępne dowody na skuteczność tej metody terapii w łagodzeniu objawów autyzmu przez korygowanie pewnych nieprawidłowości na poziomie komórkowym - mówi Talalay. "Jesteśmy daleko od ogłaszania zwycięstwa nad autyzmem, ale ta praca daje istotne wskazówki, co może pomóc" - dodaje współautor pracy, profesor Andrew Zimmerman.

Badacze podkreślają, że sulforafan występuje w brokułach, kalafiorze, czy kapuście, ale jego zawartość w kiełkach brokułów jest najwyższa. Mimo to praktycznie nie ma możliwości, by jedząc kiełki można było wchłonąć odpowiednią dawkę substancji.

Naukowcy potwierdzili również niezwykłe właściwości detoksykacyjne wynikające ze spożywania kiełków brokułów.

Grzegorz Jasiński

Informacja własna

RMF24.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy