Budzisz się o stałej godzinie w nocy? Sprawdź, co to może oznaczać
Zapewne każdemu zdarzyło się wybudzić w nocy z niewiadomych przyczyn. Okazuje się, że codziennie budzenie się o stałej porze jest sygnałem wysyłanym przez organizm. W ten sposób daje znać o problemach związanych z narządami. Co oznacza konkretna godzina?
Sen jest istotny dla organizmu. Dzięki niemu jest możliwa regeneracja komórek ciała i nabranie sił. Nie należy go bagatelizować, bo skutki braku snu są widoczne niemal od razu. Objawia się osłabieniem, brakiem koncentracji, a także spadkiem odporności, czy też bólami głowy.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że istotna jest również jakość snu, a nie tylko ilość. Zdarza się, że nawet po ośmiu godzinach można czuć się niewyspanym. Kładąc się spać, warto więc zadbać o warunki panujące w sypialni.
Zobacz także: Paraliż senny to bezwładne ciało i świadome myśli. Czy jest się czego bać?
Przede wszystkim ważna jest odpowiednia temperatura, przewietrzenie pomieszczenia oraz wygodny materac. Poza tym tuż przed snem lepiej nie korzystać z telefonu. Światło emitowane przez urządzenie negatywnie wpływa na proces zasypiania.
Każdemu zdarza się obudzić w nocy bez przyczyny. Większość ten fakt ignoruje, ale okazuje się, że jeśli dzieje się to codziennie, może to być sygnał ostrzegawczy od organizmu. Budzenie się o stałej godzinie w nocy może sygnalizować problemy z konkretnymi narządami.
Zobacz także: Rola snu w życiu człowieka. Bezsenność zagraża zdrowiu
Zdaniem naukowców przyczyną wybudzania się między 23 a 1 w nocy mogą być problemy z woreczkiem żółciowym, natomiast pobudka w nieco późniejszych godzinach, czyli od 1 do 3 jest spowodowana przez wątrobę. Może to być znak, by zadbać o dietę i zdrowy tryb życia, a także nie spożywać alkoholu przed snem.
Przebudzanie się w godzinach od 3 do 5 nad ranem może być oznaką, że praca układu oddechowego nie przebiega prawidłowo. Ustalono również, że budzenie się od 5 do 7 powodują problemy z jelitami.
Zobacz także: Migrena pogarsza jakość snu
***