Cellulit nie lubi lata
To pora, gdy więcej się ruszamy i jemy dużo świeżych warzyw oraz owoców. Wykorzystaj te sprzyjające warunki, by poprawić swój wygląd.
Z cellulitem, zwanym też pomarańczową skórką, zmaga się bardzo wiele kobiet, niezależnie od wieku, wykonywanego zawodu, aktywności fizycznej czy liczby kilogramów. Nie oznacza to na szczęście, że musimy być na niego skazane. Dzięki odpowiedniej diecie oraz codziennym ćwiczeniom możemy sprawić, że cellulit w końcu przestanie być naszym problemem.
• Dużo pij - najlepiej ok. 2 litrów dziennie (wody mineralnej z dodatkiem soku cytrynowego, herbaty zielonej, białej, ziołowych oraz owocowych, rozcieńczonych soków owocowych i warzywnych).
• Sięgaj po warzywa nawet 5 razy dziennie (surowe lub gotowane), zaś po owoce 2-3 razy dziennie.
• Jedz 5 lekkich posiłków w ciągu dnia - 3 główne oraz 2 przekąski. Pilnuj, by odstępy między nimi nie były dłuższe niż 3 godziny.
• Warzywa i owoce - są bogatym źródłem wit. C (wspomaga spalanie tłuszczu, dba o ujędrnienie skóry), potasu (usuwa nadmiar wody z organizmu, zmniejsza obrzęki).
• Ryby, orzechy, nasiona, oleje roślinne - zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe przyspieszające spalanie tkanki tłuszczowej.
• Kasze, brązowy ryż, produkty z pełnego ziarna - zawierają błonnik, który ogranicza wchłanianie tłuszczu i poprawia trawienie.
• Produkty tłuste oraz te mocno przetworzone - podnoszą bowiem poziom cholesterolu, spowalniają przemianę materii i powodują powstawanie cellulitu.
• Sól - zatrzymuje wodę w organizmie, a to sprzyja gromadzeniu toksyn w tkankach.
• Słodycze, białe pieczywo - są bardzo kaloryczne, przyspieszają odkładanie się tkanki tłuszczowej.
• Dzień 1: Śniadanie: Kromka chleba razowego posmarowana masłem, z plastrem wędzonego łososia, pomidorem i sałatą. Obiad: Ryba morska (ok. 20 dag) duszona bez tłuszczu z ziołami i sokiem cytrynowym, surówka z papryki, ogórka, pora i pomidora. Kolacja: Talerz zupy wielowarzywnej, ewentualnie z 1 łyżką ugotowanego makaronu pełnoziarnistego. Przekąski: Szklanka soku pomidorowego z 1 łyżką natki. 2 łyżki czarnych porzeczek z 1/2 szkl. maślanki lub kefiru.
• Dzień 2: Śniadanie: Muesli z 1 szkl. jogurtu naturalnego, 3 łyżek płatków pełnoziarnistych, 2 moreli i 1 łyżki rodzynek. Obiad: 15 dag fileta z indyka lub cielęciny duszonego z małą cukinią, cebulą i świeżymi ziołami, 2 łyżki brązowego ryżu lub kaszy gryczanej. Kolacja: Cała grahamka; jedna połowa z twarogiem, rzodkiewką i szczypiorem, druga z szynką i pomidorem. Przekąski: 1 starte jabłko wymieszane z 1 łyżką płatków owsianych i szczyptą cynamonu. Kilka śliwek węgierek lub brzoskwinia.
• Dzień 3: Śniadanie: Koktajl z 1 szkl. kefiru i 1 szkl. owoców sezonowych (porzeczki, maliny, wiśnie, jagody). Obiad: 1 duży talerz zupy brokułowej, z ziemniakiem, cebulą i selerem, ugotowanej z 10 dag chudego drobiu, obficie posypanej natką. Kolacja: Sałatka owocowa z 2 mandarynek, 1 kiwi, garści wiśni, 1 gruszki, mocno skropiona sokiem z limonki lub cytryny. Przekąski: 2 łodygi selera naciowego, maczane w dipie z jogurtu naturalnego i czosnku. 1 duża papryka lub 2 średniej wielkości pomidory.
• Boczne wymachy nóg: Połóż się na prawym boku, podpierając na łokciu. Lewą dłoń ułóż z przodu na wysokości brzucha. Unieś wyprostowaną lewą nogę w górę, policz do 10. Powoli opuść. Powtórz 5-8 razy. To samo ćwiczenie wykonaj, obracając się na drugi bok.
• Unoszenie bioder: Usiądź płasko na podłodze, nogi złącz i wyprostuj. Podeprzyj się z tyłu rękoma. Napinając mięśnie brzucha, wypchnij biodra w górę, tak by ciało tworzyło linię prostą. Wytrzymaj w tej pozycji, licząc do 5. Oddychaj powoli. Wróć do siadu. Ćwiczenie powtórz 10-12 razy.
• Świeca podparta: Połóż się płasko na podłodze z rękami wzdłuż ciała. Powoli unoś nogi, a następnie staraj się wypchnąć biodra w górę, podpierając je rękoma. Ciało w powietrzu powinno tworzyć linię prostą. Policz do 10, a potem powoli się opuszczaj, kładąc na ziemi najpierw biodra, potem nogi. Powtórz 5 razy.