Cesarka czy poród naturalny? Wady i zalety
Poród to piękne wydarzenie. Jest symbolem przyjścia na świat nowego człowieka i oznaką miłości matki do dziecka. Nie jest jednak łatwym zadaniem. Przysparza dużo bólu i wymaga wkładu ogromnej ilości energii od przyszłej mamy. Męczarnie porodowe odchodzą jednak w zapomnienie, gdy na rękach mamy pojawia się dziecko. Niestety wiele kobiet nie ma możliwości, by doświadczyć na własnej skórze naturalnego porodu. Powodem jest zagrożenie życia matki lub dziecka, które niesie ciąża. W takich przypadkach lekarze decydują się wykonanie cesarskiego cięcia, które posiada również swoje dobre strony. Poniżej przedstawiamy wady i zalety naturalnego porodu oraz cesarskiego cięcia.
Naturalny poród ma wiele zalet. Nie tylko dla dziecka, ale i dla matki. Każda z kobiet, które przeżyły poród potwierdzi, że ból, który mu towarzyszy znika, gdy dziecko znajduje się w ramionach matki. To jeden z najważniejszych powodów, dla których kobiety wolą rodzić naturalnie.
Dla matki
Naturalny poród jest oczywiście bardziej bolesny niż cesarskie cięcie, ale daje kobiecie wiele satysfakcji i szczęścia. Po pierwsze, pozwala myśleć o sobie jak o bohaterce, która zrealizowała najważniejszy cel w swoim życiu i zrobiła to własnymi siłami! Według psychologów kobiety, które rodzą naturalnie mocniej odczuwają doświadczenie aktywnego udziału w procesie rodzenia. Jednak satysfakcja psychiczna to nie wszystko. Matki, które rodzą w naturalny sposób szybciej odzyskują siły fizyczne i od razu mogą karmić dziecko piersią! Ponadto, naturalny poród rzadko pozostawia widoczne blizny. W przeciwieństwie do cesarskiego cięcia, które wymaga rozcięcia brzucha i macicy. Oczywiście kobiety często nie mają wyboru i muszą zdecydować się na cesarskie cięcie, by ratować życie dziecka i swoje.
Dla dziecka
Naturalny poród to szansa dla dziecka na zbudowanie z matką nierozerwalnej więzi, która zawiązuje się w momencie pierwszego przytulenia dziecka przez matkę. Dzięki temu dziecko jest spokojniejsze i lepiej się rozwija. Badania potwierdzają również, że dzieci urodzone w naturalny sposób mają mniej powikłań zdrowotnych i szybciej nabywają zdolność jedzenia z piersi mamy. Co więcej, rzadziej są alergikami i nie miewają problemów z oddychaniem. Dzieci rodzone naturalnie posiadają również silniejszy system odpornościowy.
Poród naturalny, jak wszystko inne, ma też swoje wady, które mogą stanowić niebezpieczeństwo dla życia matki i dziecka.
Dla matki
Niewątpliwie jedną z wad naturalnego porodu jest jego długość. Mamy, które są w ferworze emocji często nie zdają sobie z tego sprawy. Dopiero po porodzie dowiadują się, że rodziły kilka, a czasami nawet kilkanaście godzin! Wadą naturalnych porodów jest również ogromny ból, który czasami powoduje utratę przytomności. Skutkiem naturalnego porodu mogą być również uszkodzenia tkanek i mięśni wokół narządów rozrodczych, które w wyniku silnego parcia mogą się rozrywać. Wyjątkowo ciężkie porody mogą także pozostawić negatywny ślad w psychice przyszłej mamy. Jeśli kobieta jest zbyt słaba psychicznie, by rodzić dziecko w naturalny sposób, skutkiem porodu może być depresja.
Dla dziecka
Naturalny poród może być niebezpieczny dla dziecka z dwóch ważnych powodów. Po pierwsze, jeśli dziecko jest zbyt duże, istnieje ryzyko, że udusi się w trakcie porodu. Po drugie, jeśli poród trwa zbyt długo, dziecko może doznać poważnych urazów, a nawet krwotoku mózgu. Lekarz, który odbiera poród powinien przewidzieć takie sytuacje i podjąć decyzję o wykonaniu cesarskiego cięcia.
Cesarskie cięcie wykonuje się zazwyczaj, gdy naturalny poród niesie ze sobą zagrożenie dla życia matki i dziecka. Wiele kobiet preferuje tę metodę, ponieważ jest krótsza i mniej bolesna. Ból pojawia się zazwyczaj dopiero po wybudzeniu ze śpiączki i jest efektem rany brzucha i macicy.
Dla matki
Cesarskie cięcie pozwala matce zaoszczędzić cenną energię i siłę, których spore ilości kobiety tracą podczas porodu. Ponadto, cesarskie cięcie daje matce pewność, że dziecko urodzi się bez uszkodzeń, jakie może spowodować poród. Zabieg cesarskiego cięcia zazwyczaj jest ustalany dużo wcześniej przed jego wykonaniem. Kobieta zyskuje zatem możliwość i czas, by się do niego przygotować. To kolejna zaleta tej metody.
Dla dziecka
Jak zostało już wspomniane, cesarskie cięcie pozwala zabezpieczyć dziecko przed urazami oraz zranieniami, które często występują w czasie naturalnych porodów. Wykonanie cesarskiego cięcia zaleca się w sytuacjach, gdy u kobiety występuje ciąża mnoga lub gdy jest ona zarażona wirusem HIV. Cesarskie cięcie pozwala przyjść dziecku bezpiecznie na świat i uniknąć zakażenia.
Cesarskie cięcie – wady
Dla matki
Cesarskie cięcie to rodzaj operacji, zatem niesie ze sobą ryzyko powikłań pooperacyjnych, np. zakażenie lub krwotok. Po drugie, po takim zabiegu zawsze pozostaje blizna, zarówno na skórze, jak i na macicy, które mogą być przyczyną powikłań w kolejnych ciążach. Rana na brzuchu jest zazwyczaj bardzo bolesna, co utrudnia karmienie dziecka piersią. Zaraz po zabiegu dziecko nie jest cały czas przy matce, przez co trudniej zbudować z dzieckiem naturalną więź, która łatwo zawiązuje się przy naturalnych porodach.
Dla dziecka
Badania potwierdzają, że dzieci, które przyszły na świat w wyniku cesarskiego cięcia mogą mieć problemy z oddychaniem, alergią i astmą. Nie jest to jednak reguła. Ze względu na to, że po zabiegu dziecko nie jest od razu przy matce, może mieć trudność z wykonywaniem naturalnych czynności, jak np. ssanie sutka czy zasypianie przy matce.
Obecnie rzadko wykonuje się cesarskie cięcie na życzenie. Kobiety mogą sobie na to pozwolić jedynie w prywatnych klinikach za wysoką opłatą. Jeśli nie ma przeciwwskazań do naturalnego porodu, lekarze zalecają wybierać tę metodę. W dużej mierze gwarantuje ona brak powikłań przy kolejnych ciążach.