Reklama

Reklama

Chcesz skutecznie schudnąć? Wytrwaj na diecie przez rok!

Osoby chcące skutecznie schudnąć i utrzymać efekty diety powinny wytrwać na niej przez rok - sugerują najnowsze badania. Specjaliści wskazali, że wytrwanie roku na diecie może prowadzić do długotrwałych zmian chemicznych w organizmie, co pozwala utrzymać nową wagę.

Wcześniejsze badania wykazały, że organizm w obliczu diety reaguje mechanizmem obronnym. W chwili kryzysu, jakim dla organizmu jest dieta, gromadzi "zapasy" na później. Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze odkryli jednak, że ten "mechanizm przetrwania" można pokonać po roku diety.

Specjaliści wskazują, że organizm ludzki rozwinął się tak, aby być odpornym na utratę wagi, która pomogła mu przetrwać w czasach niedoboru żywności. Jednak w dobie powszechnego dostępu do żywności i wobec faktu, że jej nadużywamy, taki mechanizm wydaje się przeszkodą.

Reklama

"Jest to całkiem naturalny sposób walki o życie - jeśli nie jemy, umieramy. Tak też zaprogramowany jest nasz organizm. Dlatego głód jest tak silnym uczuciem" - wyjaśnia dr Signe Sorensen Torekov z Uniwersytetu w Kopenhadze.

Podczas badania, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie "International Journal of Obesity", zespół naukowców analizował zachowanie organizmów 20 osób, które przeszły na restrykcyjną dietę. Stosowanie się do zasad diety przez  12 miesięcy wykazało, że osoby biorące udział w badaniu wytwarzały mniej hormonu głodu zaś więcej hormonu hamującego apetyt.

"Wiele wskazuje na to, że gdy udaje nam się stracić bardzo dużo na wadze, nasz organizm zaciekle przeciwko temu walczy. Jednak nasze badania pokazały, że jeśli udaje nam się wytrwać na diecie i utrzymać docelową masę ciała, organizm w końcu dostosowuje się do nowej sytuacji" - wyjaśnił Torekov.

PAP life

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy