Chleb nasz powszedni
Czy ciemne pieczywo jest lepsze od pszennych bułeczek? Nie dla każdego – to zależy od stanu naszego zdrowia.
Jeśli - w trosce o sylwetkę - rezygnujesz z węglowodanów w diecie, robisz błąd. Są one ważnym składnikiem menu. Nie bez powodu znajdują się w dolnej części piramidy zdrowego żywienia. Nie dotyczy to jednak wszystkich pokarmów węglowodanowych. Jeśli chodzi o pieczywo, najwartościowsze jest to z mąki z pełnego przemiału.
Dziennie powinniśmy zjadać od 2 do 6 kromek pieczywa - im jesteśmy młodsi i bardziej aktywni fizycznie, tym więcej. To posłuży naszemu zdrowiu, bo chleb jest cennym źródłem błonnika (w przypadku pieczywa pełnoziarnistego), witamin z grupy B i witaminy E. Dostarcza nam też składników mineralnych: wapnia, magnezu, żelaza, potasu. Już 250 g pieczywa dziennie (2-3 kromki) zaspokaja zapotrzebowanie organizmu na te pierwiastki. Jest też ważnym źródłem energii dla mózgu i mięśni (stanowi je skrobia).
Ważne jest to, po jaki chleb sięgniemy. Bogatsze w korzystne substancje jest pieczywo razowe wypiekane z mąki z tzw. pełnego przemiału: miele się pełne ziarno razem z otoczkami. W trakcie produkcji mąki "białej" otoczki są odwiewane. A szkoda, bo to one stanowią źródło cennych substancji. Jeśli do chleba razowego zostaną dodane nasiona oleiste np. słonecznik, dynia, siemię lniane, orzechy czy suszone owoce, będą stanowić zastrzyk błonnika i fitozwiązków (zdrowych substancji roślinnych). Pieczywo razowe ma niższy indeks glikemiczny niż białe. Nie zwiększa produkcji insuliny - a to oznacza, że wolniej je trawimy i dłużej mamy uczucie sytości. Chleb ciemny jest też mniej kaloryczny ze względu na większą zawartość wody: im bardziej wilgotna i ciężka jest kromka chleba, tym bardziej sycąca. Dzięki zawartości błonnika daje na dłużej uczucie sytości. Dlatego ten rodzaj pieczywa jest wskazany dla odchudzających się, cukrzyków i osób zdrowych, aktywnych oraz dla tych, którzy mają problemy z zaparciami.
Niestety, nie służy osobom o słabych żołądkach, trzustce czy wątrobie. Może powodować wzdęcia, podrażniać przewód pokarmowy, dlatego osoby starsze i dzieci gorzej je tolerują. Pieczywo "białe", zgodnie z nowymi zasadami piramidy zdrowego żywienia, należy jeść rzadko. Jest jednak lepsze niż razowe przy schorzeniach przewodu pokarmowego - wrzodach żołądka i dwunastnicy, refluksie, problemach z trzustką, dolegliwościach ze strony wątroby i woreczka żółciowego.