Reklama

Reklama

​Choroba Alzheimera: oto najwcześniejsze objawy

Wszyscy kojarzymy ją z problemami z pamięcią. Choroba Alzheimera daje jednak sporo innych, wczesnych objawów. Warto je znać, by w porę zareagować.

Żaden z wymienionych poniżej symptomów, występujący w pojedynkę, nie oznacza od razu tej choroby. Problemy z kojarzeniem czy pamięcią mogą mieć wiele przyczyn: począwszy od deficytu witaminy B12, przez uszkodzenia mózgu, problemy z tarczycą, wątrobą czy nerkami. Warto jednak znać listę objawów i w porę zareagować.

Reklama

Oto 24 najczęstsze objawy choroby Alzheimera

Utrata pamięci

Z wiekiem pamięć każdego człowieka ulega pogorszeniu, ale poważne problemy z pamięcią, połączone z poczuciem zagubienia są objawem, który zawsze powinien niepokoić. Każdemu z nas zdarza się zapomnieć słowa czy nazwiska znanej osoby, jednak ludzie z chorobą Alzheimera zapominają o rzeczach, które działy się przed kilkoma chwilami.

Charakterystyczne jest też to, że jednego dnia nie mogą sobie przypomnieć nazwy danej rzeczy a innego - świetnie ją pamiętają.

Pobudzenie i wahania nastroju

Osoby cierpiące na chorobę Alzheimera często bywają poruszone, a nawet wzburzone. Może się to objawiać nerwowy chodzeniem z miejsca na miejsce, poczuciem zagrożenia w nowych okolicznościach albo przesadnym skupianiem się na detalach. Wszystko to wynika z poczucia zagubienia i niezrozumienia otaczającego je świata.

Łatwo dają się też zauważyć zmiany nastroju - od pogodnego do płaczliwego - w krótkim czasie i bez wyraźnego powodu.

Zaburzona ocena zdarzeń

Osoby z chorobą Alzheimera podejmują dziwaczne, nierozsądne decyzje, a także postępują niezgodnie z dotychczasowym charakterem i systemem wartości. Objawia się to w codziennych sytuacjach, gdy na przykład ubierają się nieodpowiednio do pogody, ale także w rzeczach ważnych, na przykład skłonnością do brawury i ryzyka.

Pierwszą widoczną zmianą jest zwykle łatwość do wydawania pieniędzy na zbytki i rzeczy zupełnie bezsensowne, a także zbyt duża łatwowierność wobec sprzedawców i telemarketerów.

Kłopot z pieniędzmi

Choroba Alzheimera zaburza abstrakcyjne myślenie, więc liczenie i wydawanie pieniędzy staje się prawdziwym kłopotem. Może to prowadzić do problemów finansowych, trudności w płaceniu rachunków a nawet - kłopotów z rozumieniem cyfr i liczeniem.

Trudności  w wykonywaniu codziennych czynności

Chorzy miewają problemy z wykonywaniem najzwyklejszych zadań, również takich , które wcześniej nie stanowiły dla nich żadnego problemu i stanowią codzienną rutynę. Niewykonalne może więc okazać się zagotowanie wody na herbatę albo przyrządzenie prostego posiłku.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje