Reklama

Choroba Gravesa-Basedowa: Przyczyny, objawy, leczenie

Choroba Gravesa-Basedowa jest obok Hashimoto najpopularniejszym schorzeniem tarczycy. Objawia się jednak zupełnie odwrotnie - nie niedoczynnością, a nadczynnością gruczołu. Przyczyny choroby nie są do końca znane. Mówi się jednak sporo o uwarunkowaniach genetycznych. Schorzenie rozwija się na skutek wydzielania większej ilości hormonów przez tarczycę. Choroba ta dotyka coraz więcej osób. Warto wiedzieć, jak się objawia i w jaki sposób ją leczyć.

Co to jest choroba Gravesa-Basedowa?

Choroba Gravesa-Basedowa, zwana również chorobą Basedowa, to jedna z chorób autoimmunologicznych o podłożu genetycznym, która objawia się głównie nadczynnością tarczycy. Stanowi zatem przeciwieństwo choroby Hashimoto, której głównym symptomem jest niedoczynność tarczycy. Przyczyny choroby nie są obecnie znane. Schorzenie rozwija się na skutek obecności w krwi dużej ilości przeciwciał, które stymulują komórki tarczycy do produkcji większej ilości hormonów.

Jakie objawy daje choroba Basedowa?

Objawy choroby mogą być różne, choć podstawowy symptom to zdecydowanie nadczynność tarczycy i powiększony gruczoł. Do innych, często występujących objawów możemy zaliczyć również:

Reklama

* rozdrażnienie;

* wytrzeszcz oczu;

* chroniczne zmęczenie;

* wzmożoną potliwość;

* nietolerancję ciepła;

* kołatanie serca;

* spadek masy ciała;

* drżenie mięśni;

* zwiększone tętno;

* bezsenność;

* zaburzenia emocjonalne.

Warto wiedzieć, że przy diagnozie choroby Basedowa bardzo często u pacjenta wykrywane są również inne schorzenia, które rozwijały się wraz z chorobą tarczycy. Zazwyczaj są to: marskość wątroby, bielactwo, łysienie czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Diagnoza

W celu zdiagnozowania schorzenia przeprowadzany jest pogłębiony wywiad lekarza z pacjentem, a także badanie poziomu hormonów tarczycy: T3 i fT3 (trijodotyroniny) oraz T4 i fT4 (tyroksyny).

Na czym polega leczenie nadczynności tarczycy?

Leczenie choroby Basedowa może być różne: wykonanie zabiegu chirurgicznego, terapia promieniotwórczym jodem radioaktywnym, stosowanie leków przeciwtarczycowych. Jeśli objawy choroby są łagodne, stosuje się leczenie farmakologiczne. Jeśli po dwóch latach leczenia, nie dojdzie do reemisji, lekarze podejmują próby bardziej inwazyjnych terapii.

Leczenie choroby Gravesa-Basedowa nigdy nie polega na usunięciu przyczyny schorzenia.

Warto wiedzieć

Nieleczona choroba Basedowa może doprowadzić do rozwoju nowotworu lub poważnych powikłań zdrowotnych.

O czym pamiętać zmagając się z chorobami tarczycy?

Odpowiednia dieta

W chorobach tarczycy dużą rolę odgrywa dieta. Dobrze dobrany jadłospis może pomóc szybciej wrócić do formy. Co zatem powinny jeść osoby cierpiące na chorobę Basedowa? Przy nadczynności tarczycy należy pamiętać o uzupełnianiu witamin oraz minerałów, gdyż wówczas organizm cierpi na ich niedobór. Należy również zwiększyć ilość białka w diecie. Najlepiej, jeśli będzie ono pochodzenia zwierzęcego. Z kolei składnikiem, którego należy się definitywnie wystrzegać, jest tłuszcz zwierzęcy. Do smażenia stosujmy tłuszcze roślinne. Niewskazane jest również spożywanie dużej ilości słodyczy i bezwartościowych przekąsek, typu czipsy. Warto pamiętać natomiast o piciu wody, która oczyszcza organizm, jednocześnie usprawniając jego funkcjonowanie.

Aktywność fizyczna

Lekarze podkreślają, że aktywność fizyczna ma bardzo korzystny wpływ na przebieg schorzeń tarczycy. Chorym zaleca się uprawianie sportów, a także częste przebywanie na świeżym powietrzu. Warto pamiętać jednak, by treningi nie były zbyt ciężkie i nie powodowały osłabienia organizmu. Ich celem jest dotlenienie mózgu i usprawnienie najważniejszych funkcji organizmu, by ten lepiej radził sobie z chorobą. Wskazane są: jogging, spacery, fitness, pływanie, jazda na rowerze.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: choroby tarczycy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama