Reklama

Choroby, na które Polki zapadają najczęściej

Statystyki dotyczące zachorowalności i umieralności Polek są niepokojące. Wbrew pozorom to wcale nie nowotwory są najczęstszą przyczyną zgonów. Kobiety w naszym kraju wciąż znacznie częściej umierają na choroby układu krążenia niż ich rówieśniczki w Europie. Polki żyją średnio o 8 lat dłużej od mężczyzn, ale bardziej dbają o zdrowie swoich rodziców, mężów i dzieci, zapominając o sobie. Niska jest też świadomość czynników ryzyka najczęstszych chorób, a wiedza na temat profilaktycznych badań wciąż pozostawia wiele do życzenia. Sprawdź, na jakie choroby najczęściej zapadają kobiety w Polsce i jak się przed nimi w porę uchronić.

Choroby układu krążenia

Choroby układu krążenia to najwięksi wrogowie i zabójcy kobiet. Co trzecia Polka zmaga się z nadciśnieniem tętniczym, a każdego dnia na jedną z chorób serca umiera aż 250 kobiet – rocznie ponad 90 tysięcy. Wynika to z niezdrowej, bogatej w nasycone tłuszcze diety oraz problemu otyłości. Ogromnym czynnikiem zagrożenia jest palenie papierosów i brak regularnej aktywności fizycznej. Lekarze alarmują – niezdrowy styl życia postarza serca kobiet nawet o 20 lat! Zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi szybko prowadzi do miażdżycy i choroby wieńcowej, a to już prosta droga do zawału czy udaru. Ten ostatni zazwyczaj prowadzi to trwałej niepełnosprawności lub znacznego pogorszenia jakości życia kobiet. Warto wiedzieć też, że zawał u kobiet jest bardziej niebezpieczny niż u mężczyzn, a jego objawy są zupełnie inne: występuje duszność, uczucie słabości i bóle w podbrzuszu. Najskuteczniejszą profilaktyką jest dieta bogata w warzywa i owoce oraz nienasycone kwasy tłuszczowe (zawierają je np. ryby morskie, orzechy), która obniża poziom złego cholesterolu. Niezwykle istotne są także regularne badania i opieka kardiologa w przypadku nadciśnienia czy miażdżycy.

Reklama

Nowotwory

Choroby nowotworowe odpowiadają za 48% zgonów kobiet w naszym kraju, a chorować zaczynają coraz młodsze Polki. Najczęściej zmagają się one z rakiem piersi, który stanowi aż 20% wszystkich nowotworów u kobiet, na drugim miejscu znajduje się rak jelita grubego (10%). Najgroźniejszy, bo najczęściej kończący się zgonem, jest jednak rak płuc, a liczba chorujących na niego Polek rośnie lawinowo. Winne są przede wszystkim papierosy, ale powodem złych rokowań jest zbyt późne wykrycie nowotworu. 5-letnia przeżywalność kobiet zmagających się z chorobą nowotworową jest znacznie niższa niż w Europie.

Prawdziwym wstydem polskiej medycyny jest jednak rak szyjki macicy, jajników i trzonu macicy. Nowotwory te często wykrywane są w zaawansowanym stadium, tymczasem w początkowych fazach są niemal w 100% wyleczalne. Przyczyną tak tragicznej sytuacji w naszym kraju jest niska świadomość dotycząca szczepień na wirus HPV (powoduje raka szyjki macicy), a także niechęć do badań profilaktycznych. Warto wiedzieć, że cytologię, mammografię lub usg piersi powinno się wykonywać przynajmniej co 2 lata. Ponadto piersi należy też co miesiąc badać samodzielnie.

Inne groźne dla kobiet schorzenia

Częstym schorzeniem występującym u kobiet jest także cukrzyca typu 2, która występuje u osób starszych i otyłych, a także zmagających się z nadciśnieniem tętniczym. Charakterystyczne jej objawy to ciągłe zmęczenie, odczuwanie pragnienia, częste oddawanie moczu, senność i nagła utrata wagi. W leczeniu ważne jest utrzymywanie ścisłej diety. Kobiety są też bardziej od mężczyzn narażone na osteoporozę ze względu na zaburzenia hormonalne związane z menopauzą. Proces demineralizacji kości rozpoczyna się u nich już po 40. roku życia, ale choroba długo nie daje żadnych objawów, a leczenie rozpoczyna się zazwyczaj, gdy dojdzie już do złamania kości.

Przyczyna chorób

Raport Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego z 2018 r. potwierdza, że długość życia Polaków przestała się wydłużać. Okazuje się też, że mężczyźni w Unii Europejskiej żyją statycznie 5 lat dłużej niż w Polsce. Europejki od Polek żyją o 2 lata dłużej. Przyczyną wciąż są bolączki naszej opieki zdrowotnej (niedofinansowanie służby zdrowia, zbyt mała liczba lekarzy i pielęgniarek itp.), a przede wszystkim niechęć społeczeństwa do badań profilaktycznych. Duża część populacji prowadzi też niezdrowy tryb życia (nieprawidłowa dieta, palenie papierosów, spożywanie alkoholu) i unika aktywności fizycznej (aż 57% Polek zmaga się z nadwagą, w tym 26% z chorobliwą otyłością), nie zdając sobie jednocześnie sprawy z czynników ryzyka odpowiedzialnych za groźne choroby.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy