Reklama

Reklama

Choroby umykające lekarzom

Dla skutecznej terapii bardzo ważna jest szybka i trafna diagnoza. Wiele chorób daje charakterystyczne symptomy i lekarz od razu wie, co nam jest. Ale są i takie, które latami nie wysyłają żadnych sygnałów. Inne wprawdzie dają znaki, ale mało typowe lub podobne do objawów innych chorób.

Niedoczynność tarczycy

Gdy gruczoł zaczyna zwalniać, reaguje cały organizm. Czujesz się znużona i brak Ci energii. Nie zwracasz na to uwagi, bo zmęczeni są wszyscy dookoła. Inne symptomy, takie jak suchość skóry, przybieranie na wadze, skłonność do zatwardzeń, uczucie zimna - te rzeczy łatwo zrzucić np. na niedobory witamin czy dietę. Jeśli masz przynajmniej niektóre z tych objawów, skontroluj tarczycę.

Zakażenie chlamydią

Reklama

Sądzisz, że zakażenie dróg rodnych objawi się bólem, zmianą wydzieliny, swędzeniem lub pieczeniem? Nie zawsze. 70 proc. infekcji przebiega bezobjawowo. A gdy dają oznaki, są trudne do zinterpretowania, bo pobolewanie od czasu do czasu w podbrzuszu łatwo zlekceważyć. Zarazić się możesz, korzystając z nieznanej toalety. Rób regularnie cytologię - wychwyci stan zapalny i obecność chlamydii.

Borelioza

Lekarze zwą ją "małpą" - małpuje objawy innych chorób. Jej początkowe sygnały to wypisz wymaluj oznaki grypy: gorączka, dreszcze, złe samopoczucie, bóle mięśni i stawów. I, podobnie jak przy tej pierwszej, same mijają. Borelioza jednak atakuje także poza sezonem grypowym. Późniejsze jej symptomy zwykle naśladują reumatyzm: bolą stawy. Nietypowe jest to, że bolą niesymetrycznie, a ból wędruje ze stawu do stawu. Nerwowa postać boreliozy też jest trudna do zdiagnozowania - wywołuje zmęczenie, bóle głowy, zaburzenia nastroju i pamięci. Jeśli miałaś kontakt z kleszczem, a teraz czujesz się gorzej, powiedz o tym lekarzowi. Niech nie szuka po omacku!

***Zobacz także***

Dowiedz się więcej na temat: choroby | wzw | borelioza

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje