Reklama

Choroby umykające lekarzom

Dla skutecznej terapii bardzo ważna jest szybka i trafna diagnoza. Wiele chorób daje charakterystyczne symptomy i lekarz od razu wie, co nam jest. Ale są i takie, które latami nie wysyłają żadnych sygnałów. Inne wprawdzie dają znaki, ale mało typowe lub podobne do objawów innych chorób.

Niedoczynność tarczycy

Gdy gruczoł zaczyna zwalniać, reaguje cały organizm. Czujesz się znużona i brak Ci energii. Nie zwracasz na to uwagi, bo zmęczeni są wszyscy dookoła. Inne symptomy, takie jak suchość skóry, przybieranie na wadze, skłonność do zatwardzeń, uczucie zimna - te rzeczy łatwo zrzucić np. na niedobory witamin czy dietę. Jeśli masz przynajmniej niektóre z tych objawów, skontroluj tarczycę.

Zakażenie chlamydią

Sądzisz, że zakażenie dróg rodnych objawi się bólem, zmianą wydzieliny, swędzeniem lub pieczeniem? Nie zawsze. 70 proc. infekcji przebiega bezobjawowo. A gdy dają oznaki, są trudne do zinterpretowania, bo pobolewanie od czasu do czasu w podbrzuszu łatwo zlekceważyć. Zarazić się możesz, korzystając z nieznanej toalety. Rób regularnie cytologię - wychwyci stan zapalny i obecność chlamydii.

Reklama

Borelioza

Lekarze zwą ją "małpą" - małpuje objawy innych chorób. Jej początkowe sygnały to wypisz wymaluj oznaki grypy: gorączka, dreszcze, złe samopoczucie, bóle mięśni i stawów. I, podobnie jak przy tej pierwszej, same mijają. Borelioza jednak atakuje także poza sezonem grypowym. Późniejsze jej symptomy zwykle naśladują reumatyzm: bolą stawy. Nietypowe jest to, że bolą niesymetrycznie, a ból wędruje ze stawu do stawu. Nerwowa postać boreliozy też jest trudna do zdiagnozowania - wywołuje zmęczenie, bóle głowy, zaburzenia nastroju i pamięci. Jeśli miałaś kontakt z kleszczem, a teraz czujesz się gorzej, powiedz o tym lekarzowi. Niech nie szuka po omacku!

***Zobacz także***

Rak jajnika

Początkowo powoduje głównie... wzdęcia. Nazywa się go też "chorobą krawcowych", bo jednym z objawów jest rosnący obwód pasa (trzeba przerabiać spódnice). Wykonywane raz na dwa lata USG przezpochwowe pomaga wykryć chorobę.

Zapalenie wątroby typu C (WZW C)

To jedna z "najcichszych" chorób - może nie dawać objawów nawet przez dekadę lub dwie! A gdy się pojawią, będą to symptomy chorej wątroby - wirus może doprowadzić do marskości, a nawet nowotworu tego narządu. Przebadaj się profilaktycznie, jeśli urodziłaś się przed 1965 rokiem, bo do tego czasu lekarze używali igieł wielorazowego użytku. Albo miałaś transfuzję krwi czy przeszczep przed lipcem 1992 roku (wtedy zaczęto badać krew na obecność HCV), byłaś poddawana dializom, chorowałaś na zapalenie wątroby typu B lub miałaś wielu partnerów seksualnych.

Te najbardziej tajemnicze

Fibromialgia

Lekarze długo zaprzeczali jej istnieniu. Dziś uznają ją za chorobę zapalną, ale wciąż wielu nie umie jej rozpoznać. Diagnozę utrudnia to, że główne objawy - zmęczenie i ból - można przypisać wielu innym schorzeniom. Pomoże znajomość 18 wrażliwych punktów, których ucisk sprawia ból.

Toczeń

To choroba autoimmunologiczna - organizm niszczy własne tkanki. Może zaatakować wątrobę, serce, płuca, nerki, skórę, szpik czy układ nerwowy. Objawy będą więc różne; np. osłabienie, nadwrażliwość na światło, suchość oczu, gorączka, niedokrwistość, bóle stawów, krótki oddech, wysypka itp. 

Dobry Tydzień
Dowiedz się więcej na temat: choroby | borelioza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama