Reklama

Ciąża: Kiedy pojawiają się pierwsze objawy?

Planujesz powiększenie rodziny? Marzysz, aby utulić w swoich ramionach dziecko i móc wpatrywać się w jego piękną twarzyczkę? A może gorączkowo zastanawiasz się, czy czasem nie jesteś w ciąży, a brak miesiączki to tylko chwilowe zaburzenia w gospodarce hormonalnej? Pamiętaj, że objawy ciąży w jej pierwszych tygodniach wcale nie są łatwe do zauważenia i można je w ogóle przeoczyć.

Pierwsze oznaki zapłodnienia

Pierwsze oznaki ciąży pojawiają się zwykle po około dziesięciu dniach od zapłodnienia. Wtedy możesz stać się bardziej nerwowa i pełne skrajnych emocji - w jednej chwili masz ochotę skakać z radości, po czym szybko popadasz w przygnębienie i zdenerwowanie. Albo zaczynasz odczuwać zwiększony apetyt i zjadłabyś wszystko, co masz pod ręką lub przeciwnie - nie masz na nic ochoty i odrzuca cię od jedzenia.

Wzrost temperatury ciała

W pierwszych dniach, tuż po zapłodnieniu, kobiety nie odczuwają jeszcze mdłości lub innych charakterystycznych dla ciąży objawów. Jednak organizm, w którym kiełkuje nowe życie, zaczyna sygnalizować pewne zmiany. Do takich objawów zalicza się wzrost temperatury ciała. W kolejnych dniach tuż po poczęciu, przez ok. trzy tygodnie, termometr może pokazywać o pół stopnia więcej. Ten objaw obserwują u siebie tylko te kobiety, które codziennie rano mierzą temperaturę.

Reklama

Zatrzymywanie się wody w organizmie

Drugim bardzo wczesnym objawem zajścia w ciążę jest zatrzymywanie się wody w organizmie. Część przyszłych mam odczuwa tę dolegliwość już w pierwszych dniach po zapłodnieniu, kiedy ciało staje się bardziej nabrzmiałe i opuchnięte.

Brak miesiączki

Brak miesiączki w spodziewanym terminie jest zwykle pierwszym i najbardziej charakterystycznym objawem ciąży. Kiedy miesiączka zaczyna się spóźniać, sięgamy po test ciążowy i zaczynamy przyglądać się naszemu ciału. Pierwsze, co może zwrócić naszą uwagę, to piersi, które stają się bardziej wrażliwe na dotyk. Jedzenie zaczyna smakować inaczej, a ulubione dotąd perfumy zaczynają po prostu przeszkadzać.

Huśtawki nastrojów w ciąży

Przyszłe mamy bardzo często bywają rozdrażnione, płaczliwe, po czym nagle wpadają w euforię. Te charakterystyczne symptomy, określane huśtawkami nastrojów, większość kobiet odczuwa zazwyczaj tuż przed miesiączkowaniem, ale mogą być też pierwszymi objawami ciąży i oznakami zmian hormonalnych zachodzących w organizmie.

Ciąża i progesteron

Pierwsze objawy związane z wahaniami nastrojów są spowodowane działaniem progesteronu. To właśnie on nie tylko umożliwia zagnieżdżenie się zapłodnionego zarodka w macicy, ale zapewnia też utrzymanie ciąży. Skutkiem ubocznym działania progesteronu jest zaburzenie równowagi emocjonalnej przyszłej mamy. Zamiast walczyć z tymi zmiennymi nastrojami i irytować się tym, że w ogóle się pojawiły, postaraj się być dla siebie wyrozumiała, wycisz się i zbytnio się nie przemęczaj.

Zmęczenie w ciąży

Po zapłodnieniu w organizmie kobiety zachodzą duże zmiany, a on sam zaczyna przygotowywać się do wielkiego wysiłku, jakim jest ciąża i poród. Z tymi zmianami związane jest ogromne zmęczenie, które może towarzyszyć przyszłej mamie niemal przez całą ciążę. Często marzy tylko o tym, aby móc się położyć.

Zmęczenie należące do wczesnych objawów ciąży łatwo odróżnić od tego codziennego, które zazwyczaj odczuwamy. Przede wszystkim trwa znacznie dłużej i jest wręcz chroniczne, a odpowiedzialny za nie progesteron obniża ciśnienie krwi, spowalnia trawienie i powoduje mdłości. Jeśli w pierwszych dniach ciąży dopadnie cię zmęczenie, nie walcz z nim. Zapewnij sobie to, czego potrzebujesz. Odpoczywaj, wysypiaj się i pamiętaj, że twój organizm najlepiej regeneruje się dzięki drzemkom. A już niedługo, bo w drugim trymestrze ciąży, to zmęczenie minie i poczujesz przypływ energii.

Brak apetytu

Już nasze prababcie mówiły, że w ciąży trzeba jeść za dwóch. Ale co zrobić, gdy nie ma się apetytu, a na sam widok jedzenia dostaje się mdłości? Odpowiedź jest prosta: słuchać swojego organizmu i nie robić niczego na siłę. Kolejnym objawem ciąży może być zwiększone łaknienie lub po prostu jego brak. Kwestia apetytu to sprawa indywidualna, dlatego nie kieruj się myślą, że jeśli nie jesz za dwoje, to znaczy, że nie jesteś w ciąży.

Zachcianki pokarmowe w ciąży

Kobiety ciężarne mają zachcianki pokarmowe. Bywa, że są skłonne jeść lody na przemian z ogórkami kiszonymi. (Jeden z przesądów głosi, że typ zachcianki może świadczyć o płci noszonego pod sercem dziecka). Nasilenie tych objawów uwarunkowane jest indywidualnymi potrzebami, a ich przyczyną może być zmniejszenie kwasowości soku żołądkowego w okresie ciąży.

Skonsultuj się z ginekologiem

Jeśli podejrzewasz, że możesz być w ciąży, najlepiej niezwłocznie skonsultuj się z ginekologiem. Jeśli diagnoza będzie pozytywna i już za kilka miesięcy zostaniesz mamą, pozostań pod jego opieką i zadbaj o siebie oraz o maleństwo.

Jak przebiega ciąża?

Ciąża zazwyczaj trwa 40 tygodni, a czas ten można podzielić na dziewięć miesięcy albo na trzy trymestry: I trymestr - od zapłodnienia do 13 tygodnia ciąży, II trymestr - od 14 tygodnia do 27 tygodnia ciąży i III trymestr - od 28 tygodnia do 40 tygodnia ciąży.

Złe samopoczucie w ciąży

W pierwszym miesiącu ciąży możesz odczuwać zmiany w samopoczuciu - być bardziej ospała, senna, zmęczona lub wręcz przeciwnie: rozdrażniona i nadpobudliwa. Możesz odczuwać brak łaknienia, drażliwość na zapachy i częste nudności, którym mogą towarzyszyć wymioty. Możesz również częściej oddawać mocz - z uwagi na przekrwienie układu moczowego oraz ucisk na pęcherz moczowy spowodowany rosnącą macicą, a twoje piersi mogą być bolesne i nabrzmiałe.

Drugi trymestr ciąży

Od czwartego miesiąca ciąży ustępują już powoli objawy, które odczuwałaś przez pierwsze trzy miesiące, czyli nudności czy częste oddawanie moczu i pojawia się poprawa apetytu. Brzuszek staje się coraz bardziej widoczny i mogą wystąpić delikatne obrzęki kostek i stóp. Piersi nadal będą się powiększać, a jednocześnie zmniejsza się ich tkliwość i bolesność. Psychika zaczyna wracać do normy, znikają zmiany nastrojów, a nawet pojawia się ochota na seks, ponieważ pochwa staje się bardziej elastyczna i ukrwiona. Pod koniec drugiego trymestru kobieta odczuwa pierwsze ruchy płodu.

Trzeci trymestr ciąży

Trzeci trymestr ciąży to trudny okres dla przyszłej mamy. Już we wcześniejszych miesiącach mogły pojawić się obrzęki, bóle w krzyżach, kościach i stawach. Jeśli nie wystąpiły, teraz jest bardziej niż pewne, że zaczną cię męczyć. Do nich mogą dołączyć jeszcze: świąd, bóle pleców, kurcze łydek, mrowienie w rękach i nogach, powiększające się piersi, wyciek z nich tzw. siary, trudności w zasypianiu i spaniu oraz spłycenie oddechu. Spowodowane jest to uciskiem stale powiększającej się macicy na przeponę. Często w tym czasie pojawiają się zaparcia, które mogą prowadzić do hemoroidów. Do tych objawów mogą dołączyć strach i obawy dotyczące zdrowia dziecka, porodu i tego, co czeka twoją rodzinę w przyszłości.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciąża
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy