Reklama

Ciemne chmury w oczach

Czasami widzisz pajęczynę, nitki, ruchome paprochy, pływające muszki. Skąd się one biorą?

Być może twoje odczucia mają związek ze zmętnieniem ciała szklistego. Przypadłość ta jest nazywana mętami. Nie powoduje utraty wzroku, ale często występuje przy innych, poważnych schorzeniach oczu. Jej istota to zaburzenia funkcjonowania żelu ciała szklistego, czyli przezroczystej, galaretowatej substancji, która wypełnia 3/4 gałki ocznej. Przewodzi światło, nadaje jej kulisty kształt i chroni siatkówkę. Powstające męty to złogi, skupiska komórek, tkanek, np. włókien kolagenowych, które zawierają kwas hialuronowy utrzymujący cząsteczki wody.

Brudne okulary?

Męty postrzegamy jako wielokształtne cienie przemieszczające się w oku. Mają różną postać, przesuwają się wolniej lub szybciej, pod wpływem poruszania gałką oczną. Gdy się skoncentrujemy i chcemy na nie spojrzeć, znikają z pola widzenia. Dostrzegamy je w jasnym pomieszczeniu, w pogodne dni. Obraz jest wtedy niewyraźny, jak przez brudne okulary lub dym. Można je uznać za niegroźne, ale tylko wtedy, gdy widzimy je czasami. Jeśli pojawiają się często lub są liczne, widać też błyski, jasne smugi, zgłośmy się do okulisty! Mogą wtedy świadczyć o odwarstwieniu się ciała szklistego, odwarstwieniu (czy rozerwaniu) siatkówki, krwawieniu do ciała szklistego.

Reklama

Różne przyczyny

Starzenie się

Z wiekiem następuje degeneracja ciała szklistego oka. Gęsta galareta zaczyna się z czasem rozpływać. Wnętrze gałki ocznej wypełnia się złogami, które - gdy znajdą się na drodze wiązki światła przechodzącej przez oko - postrzegamy jako przemieszczające się paprochy, nitki, latające muszki, chmury. Rzucają one cień na siatkówkę i widzimy je jako męty.

Zwyrodnienia

Powodują one zmiany w strukturze włókien kolagenowych. Przyczyną jest np. kurczenie się ciała szklistego oddzielenie się siatkówki  od oka, zmiany chorobowe w naczynkach krwionośnych.

Wylew krwi do oka

Jego ryzyko zwiększa się u osób z tzw. retinopatią cukrzycową, nadciśnieniem, wysiękową postacią zwyrodnienia plamki żółtej (AMD) lub w wyniku urazu.

Stan zapalny

Chodzi nie tylko o infekcje w oku, ale i w zębach albo w zatokach.

Jak się je leczy?

Jeśli męty są widoczne rzadko, nie utrudniają widzenia, nie musimy ich leczyć. Poruszając oczami w górę i w dół oraz na boki można je przepędzić z pola widzenia. Ale gdy jest ich dużo, są częste, przeszkadzają w widzeniu, wtedy potrzebna jest pomoc specjalisty.

Krople

Zawierają one jodek potasu, który pobudza i przyspiesza wymianę substancji w ciele szklistym. Zwiększa rozpuszczalność skrzepów i lekko obniża krzepliwość krwi, co przyspiesza rozpuszczanie mętów.

Jonoforeza

Podczas tego zabiegu do oka przykłada się elektrody przez gazę z jodkiem potasu, co redukuje stan zapalny.

Wirektomia

To popularny i najbardziej skuteczny zabieg. Polega na usunięciu ciała szklistego z komory oka. W wielu przypadkach to jedyna szansa na przywrócenie normalnego widzenia. Jest inwazyjną metodą i dotyczy poważnych przypadków. Niesie ryzyko powikłań: jaskry, zaćmy, infekcji w gałce ocznej, odwarstwienia siatkówki.

Laser

Za nieinwazyjny sposób uznaje się tzw. witreolizę laserową. Podczas zabiegu promień lasera uderza o męty i je odparowuje. Jednak nie zawsze jest skuteczny, zwłaszcza gdy męty się poruszają. Zabieg jest też bardzo czasochłonny.

Chwila dla Ciebie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy