Reklama

Co cechy twojego ciała mówią o stanie zdrowia?

Lekarze wykorzystują charakterystyczne cechy budowy ludzkiego ciała w celu określenia, którzy pacjenci będą mieli skłonność do rozwijania określonych problemów zdrowotnych. Choć znane nam są kształty ciała takie jak „jabłko” lub „gruszka”, badacze przekonują się od niedawna, że także inne cechy ciała, takie jak choćby długość palców, wskazują na naszą podatność na określone schorzenia. Na szczęście żaden z poniższych wskaźników nie przesądza, że dana osoba skazana jest na chorobę, jeśli oczywiście o siebie zadba.

Kształt ciała

Kształt ciała jest bardzo ważnym wskaźnikiem naszego zdrowia, pokazuje bowiem w których częściach ulokowane są zapasy tłuszczu. Lekarze budują obraz ciała mierząc poziom tłuszczu w biodrach i talii pacjenta następnie określając relację bioder do talii. Otrzymywane w ten sposób charakterystyki kształtów ciał określane są właśnie jako „jabłka” i „gruszki”.

„Jabłko”

„Jabłko” ma talię szerszą od bioder, co oznacza, że nosi swój tłuszcz zgromadzony głównie wokół brzucha – czyli wokół kluczowych narządów organizmu. To zwiększa szansę danej osoby na rozwinięcie cukrzycy, chorób serca lub zawału.

Reklama

„Gruszka”

„Gruszka” natomiast ma talię węższą niż biodra. Nadmiar tłuszczu jest więc odłożony w okolicach bioder i na udach, zatem żaden z kluczowych organów ciała nie jest zagrożony bezpośrednim sąsiedztwem zwałów tłuszczu. „Gruszka” będzie zatem mniej podatna na cukrzycę, choroby serca czy zawał. Z drugiej jednak strony „gruszce” zajmie więcej czasu zgubienie nadmiaru kilogramów, niż „jabłku”.

Rozmiar talii

Bez względu na kształt ciała, duży rozmiar talii zwiększa szanse pacjenta na rozwinięcie przewlekłej choroby. Zdrowy, przeciętnej budowy mężczyzna, powinien mieć nie więcej niż 94 cm w talii. Naturalnie, rozmiar talii odzwierciedla wagę ciała. Osoba otyła będzie miała szerszą talię niż osoba o normalnej wadze.

Wzrost

Wzrost pacjenta także może wskazywać na jego podatność na pewne choroby. W 2012 roku badacze odkryli, że wyższe kobiety są bardziej podatne na raka jajnika, niż kobiety niższe. Zasadniczo, bycie wyższym zwiększa szanse zachorowania na nowotwór i cukrzycę. Osoby niższe są bardziej podatne na zawał, choroby serca oraz chorobę Alzheimera.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wzrost
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy