Reklama

Co cykl menstruacyjny mówi o twoim zdrowiu?

Skurcze, wzdęcia, obfite krwawienie i bóle pleców są często traktowane jako część cyklu menstruacyjnego, który po prostu musimy przetrwać. W rzeczywistości menstruacja może jednak dostarczyć mnóstwo informacji na temat twojego zdrowia i kondycji. Nadmierne lub przedłużone krwawienie może wskazywać na mięśniaki Mięśniaki mogą mieć wpływ na cykl menstruacyjny i prowadzić do nadmiernego lub przedłużonego krwawienia. Jeśli nagle masz dłuższe miesiączki niż zwykle, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Nieregularne miesiączki mogą wskazywać na zespół policystycznych jajników

Nieregularny cykl miesiączkowy połączony z takimi objawami jak otyłość, nadmierne owłosienie ciała i twarzy, wypadanie włosów i trądzik, to wyraźne wskazówki, że być może cierpisz na zespół policystycznych jajników. Jak rozpoznać tę chorobę? W jajnikach - w wyniku działania nadmiaru testosteronu w organizmie - tworzą się torbiele, które wpływają na cykl menstruacyjny i bywa, że opóźnia okres pojawienia się miesiączki.

Niezależnie od tego, czy spóźniający się okres przytrafił ci się po raz pierwszy, czy stało się to powszechnym trendem, należy uważnie przyglądać się swoim cyklom i w razie potrzeby i skonsultować się z lekarzem.

Reklama

Nagły brak miesiączki może wskazywać na niski wskaźnik BMI

Gdy wskaźnik masy ciała (BMI) spadnie poniżej 18 lub 19, cykle miesiączkowe mogą zanikać z powodu zbyt małej ilości tkanki tłuszczowej. Ta ostatnia jest ważna dla tworzenia estrogenu, który reguluje cykl menstruacyjny.

Niska zawartość tłuszczu w organizmie sprawia, że nasze ciało przechodzi w “tryb awaryjny”, gdzie jego głównym celem jest wykonywanie tylko najistotniejszych funkcji podtrzymujących życie. Utrzymanie regularnych cykli nie wchodzi w ich skład.

Jeśli masz nieregularne miesiączki, sprawdź swój wskaźnik BMI. Staraj się utrzymywać go w granicach normy, aby zapewnić regularne i zdrowe cykle miesiączkowe.

Nagłe lżejsze niż zwykle krwawienie może wskazywać na nadmiar stresu

Lżejsze niż zwykle krwawienie zwykle występuje u kobiet, które wchodzą w okres menopauzalny lub stosują hormonalne metody antykoncepcyjne.

Jeśli nagle pojawi się dużo mniejsze krwawienie w porównaniu do poprzednich okresów, może to świadczyć zarówno o zmianach hormonalnych w organizmie jak i o nadmiernym poziomie stresu. Bywa, że zamiast krwawienia pojawia się jedynie plamienie. Gdy poziom stresu unormuje się, miesiączki powinny wrócić do normy.

Nieregularne cykle miesiączkowe mogą wskazywać na cukrzycę

Niezwykle długie, bardzo nieregularne lub rzadkie cykle miesiączkowe mogą być związane z opornością na insulinę i ryzykiem na zachorowanie na cukrzycę typu 2. Problem pojawia się przede wszystkim u kobiet cierpiących na nadwagę.

Bolesne skurcze podczas miesiączki mogą wskazywać na endometriozę

Bardzo bolesne skurcze podczas miesiączki mogą wskazywać na endometriozę. Pojawia się ona wówczas, gdy endometrium tkanek, które łuszczy się wewnątrz macicy, rośnie po jej zewnętrznej stronie. Tkanka zostaje "uwięziona" w okolicach miednicy i dolnej części brzucha, co prowadzi do obrzęków i bardzo silnych bóli. Podczas miesiączek endometrium wytwarza prostaglandyny - hormony, które wywołują skurcze i ból. (Japońscy naukowcy odkryli, że organizm produkuje większe ilości prostaglandyn w przypadku endometriozy).

Ból wzmaga się przed samym okresem i trwa przez całą miesiączkę. Pojawia się też w dolnej części pleców lub w obrębie miednicy.

Wczesne lub opóźnione dojrzewanie może wskazywać na problem z tarczycą

Cykl menstruacyjny jest "napędzany" przez hormony, a tarczyca odgrywa dużą rolę w ich produkcji i regulacji ich poziomu, dlatego wczesne lub opóźnione dojrzewanie płciowe może być oznaką problemów z tarczycą .

Nagłe, zauważalne zmiany - takie jak lżejsze lub obfitsze krwawienia - mogą wskazywać na problemy z tarczycą. Cięższe, częstsze, dłuższe i bolesne miesiączki często są związane z niedoczynnością tarczycy, a krótsze, lżejsze i rzadkie są związane z nadczynnością tarczycy.

Nieprawidłowe krwawienie z pochwy może wskazywać na raka szyjki macicy

Nieregularne krwawienie z pochwy jest najczęstszym objawem raka szyjki macicy, który jeszcze do niedawna był jedną z głównych przyczyn zgonów kobiet na świecie.

Nieregularne krwawienia z pochwy mogą wystąpić pomiędzy miesiączkami lub po współżyciu. Bywa, że przyjmuje postać krwawych upławów, które określane są mianem plamień. Krwawienie z pochwy może pojawić się także u kobiet po menopauzie.

Jeśli wystąpiło u ciebie krwawienie, które nie jest związane z cyklem miesiączkowym, występuje między cyklami lub po stosunku płciowym, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: miesiączka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy