Reklama

Co dziesiąty Polak wegetarianinem

Według raportu „Jak odżywiają się Polacy? Kukuła Healthy Food 2020” już 10 proc. Polaków między 18 a 65 rokiem życia jest wegetarianami, a 4 proc. weganami. Kolejne 10 proc. planuje wypróbować dietę wegetariańską jeszcze w tym roku.

Wegetarianizm to obecnie jeden z najsilniejszych trendów żywieniowych w naszym kraju i nadal ma tendencję wzrostową. Popularność diety wykluczającej mięso będzie przybierała na sile, ponieważ z tegorocznych badań immunologów Polskiej Akademii Nauk wynika, że dieta wegetariańska wpływa korzystnie na działanie układu odpornościowego.

- Branża produktów i usług związanych z żywieniem opartym na produktach roślinnych cały czas bardzo prężnie się rozwija. Rynek roślinnych dań gotowych oraz bezmięsnych produktów do samodzielnego przygotowywania posiłków rośnie właściwie z dnia na dzień. Wyniki raportu odzwierciedlają się również w zamówieniach naszych klientów. Na przestrzeni ostatniego roku sprzedaż zestawów wegetariańskich i wegańskich Kukuła Healthy Food wzrosła o ok. 50 proc.

Reklama

Miesięcznie jest to ok. 5 proc. wzrostu. W tym segmencie przewiduję ok. 70 proc. wzrost w skali 2020 roku. - mówi Jakub Kukuła, pomysłodawca i założyciel cateringu dietetycznego Kukuła Healthy Food.

Kto i gdzie najchętniej wybiera dietę wegetariańską?

Według statystyk sprzedaży najwięcej zamówień na diety wykluczające mięso bez podziału na kobiety i mężczyzn przypada na województwa mazowieckie i pomorskie.

W przypadku podziału na płeć diety roślinne chętniej zamawiają kobiety.

- Dieta wegetariańska plasuje się na drugim miejscu wśród najchętniej zamawianych programów dietetycznych przez kobiety na Pomorzu, Warmii i Mazurach.

Na Mazowszu zajmuje trzecie miejsce. Obserwujemy także znaczący wzrost zamówień diet wykluczających mięso również wśród mężczyzn, jednak w przypadku panów w całej Polsce "pierwsza trójka" od wielu miesięcy pozostaje niezmienna: pierwsze miejsce zajmuje dieta optymalna bez żadnych wykluczeń, na drugim jest dieta dla aktywnych, ze zwiększonym zapotrzebowaniem na energię, a na trzecim dieta o obniżonej zawartości węglowodanów. - mówi Jakub Kukuła, pomysłodawca i założyciel cateringu dietetycznego Kukuła Healthy Food.

Inne ograniczenia i wykluczenia w codziennej diecie Polaków

Już blisko połowa Polaków (43 proc.) stosuje różnego typu ograniczenia żywieniowe. Oprócz mięsa coraz częściej wykluczamy z jadłospisu cukier, gluten i laktozę. Aż 21 proc. respondentów zadeklarowało, że unika cukru, 13 proc. wykluczyło już z menu laktozę, a 6 proc. całkowicie wyeliminowało nabiał z diety, posiłki bezglutenowe jada 12 proc. respondentów a kolejne 7 proc. planuje wykluczyć gluten z diety jeszcze w tym roku*.

Coraz powszechniejszy "zdrowy i aktywny styl życia"

Według raportu Kukuła Healthy Food aż 60 proc. Polaków stara się zdrowo odżywiać na co dzień a 47 proc. zmieniło nawyki żywieniowe na zdrowsze w przeciągu ostatnich 12 miesięcy. Dla 48 proc. o zdrowym stylu życia decyduje właściwe odżywianie, dla 24 proc. jest to uprawianie sportu, a 23 proc. wymienia spokojny tryb życia.

Rozumienie zdrowej żywności opiera się przede wszystkim na skojarzeniu ze świeżymi produktami, bez konserwantów oraz o obniżonej zawartości cukru i soli.

Blisko połowa z nas (44 proc.) stara się odżywiać "sezonowo", czyli na co dzień wybiera produkty i dania z najbardziej dostępnych w danym czasie składników.

INTERIA.PL/materiały prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama