Reklama

Reklama

Co miesiąc sama badaj piersi

Samobadanie to jeden z najlepszych sposobów, pozwalający wykryć jakiekolwiek zmiany w piersi. Zajmuje to tylko kilka minut. Rób je 2-3 dni po zakończeniu menstruacji. Wtedy twoje piersi nie są obrzmiałe, ani bolesne. Najlepiej jest przeprowadzać badanie, zawsze według tego samego schematu.

Zacznij przed lustrem

Przyjrzyj się piersiom. Unieś ręce i zwróć uwagę, czy nie ma widocznych zmian w ich kształcie lub wielkości. Pamiętaj o zasadzie: lewą dłonią bada się prawą pierś, a potem odwrotnie. Zacznij badanie od zewnętrznej ćwiartki piersi.

Zataczaj palcami koła

Palce staraj się trzymać na piersi płasko ułożone. Naciskaj nimi pierś i jednocześnie zataczaj kręgi. Przesuwaj tak, aby były coraz węższe. Skup się na tym, czy pod palcami nie czujesz żadnych zgrubień, obrzęków, stwardnień albo guzków.

Kieruj palce do brodawki

Stopniowo przesuwaj dłoń po piersi. Rób to zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Kieruj się w stronę brodawki. Zwróć uwagę czy skóra wokół brodawki nie marszczy się, czy nie pojawiły się na niej żadne fałdki albo dołki.

Reklama

Zbadaj całą pierś

Przesuwaj dłoń wokół piersi, ćwiartka po ćwiartce, tak aby dokładnie zbadać każdy jej fragment. Powtórz jeszcze badanie obu piersi na leżąco. Połóż się płasko i pod głowę włóż lewą rękę. Prawą badaj lewą pierś. Potem odwrotnie.

Ściśnij brodawkę

Ściśnij pomiędzy kciukiem i palcem wskazującym brodawkę sutkową. Sprawdź każdą oddzielnie.

Obserwuj czy nie wydobywa się żadna wydzielina. Zwróć uwagę czy sutek nie zmienił wyglądu, np. nie jest jakby "wciągnięty" do środka.

Sprawdź każdą pachę

Prawą ręką zbadaj lewą pachę i odwrotnie. Zwróć uwagę, czy pod palcami, nie ma podejrzanych

grudek, w postaci powiększonych węzłów chłonnych. Powtórz badanie także w pozycji leżącej. Pod bark , ze strony badanej, podłóż poduszkę.

Anna Gumowska, konsultacja dr n. med. Grzegorz Luboiński, onkolog

Świat kobiety
Dowiedz się więcej na temat: badanie | piersi | zdrowie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy