Co mówi twoja twarz
Organizm może wypisywać na niej informacje o tym, że w jakiejś jego części toczy się proces chorobowy.
Warto od czasu do czasu dokładnie przyjrzeć się swojemu obliczu. Sprawdzić, czy nie pojawiły się na nim jakieś zmiany, np. opuchlizna, przebarwienia. Bardzo ważny jest kolor skóry. Przy słomkowym warto wykonać morfologię. Sygnalizuje on często niedobór witaminy B12. Jej brak można podejrzewać zwłaszcza wtedy, gdy słomkowej buzi towarzyszą bóle w nadbrzuszu, pieczenie języka stany depresyjne. Niedobór tej witaminy może być związany z innymi problemami zdrowotnymi. Szarawe zabarwienie może się pojawić u osób niedotlenionych, z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) i u palaczy (u nich zresztą POChP występuje najczęściej). Wskazane u nich jest badanie spirometryczne.
Twarz blada wskazuje na anemię lub niskie ciśnienie, zdarza się przy chwilowych spadkach ciśnienia. Jeśli twarz robi się czerwona, może to świadczyć o skokach ciśnienia; jeżeli purpurowieje tylko w silnych emocjach, nie jest to niepokojące. Gdy utrzymującemu się zaczerwienieniu towarzyszy też zaczerwienienie spojówek, wymaga to badań kardiologicznych - takie objawy daje choroba krążenia, zwana przewlekłym sercem płucnym. Z kolei zaczerwienienie w postaci symetrycznych plam na nosie i policzkach, przypominających kształtem motyla, to jeden z objawów tocznia.
Jeśli są brązowe, niesymetryczne i pojawiają się głównie na czole i policzkach, mogą to być plamy wątrobowe. Warto wtedy zrobić badania krwi pod katem prób wątrobowych.Odstawić kawę, alkohol, tłuszcze, ostre przyprawy, pokarmy wzdymające. Plamy symetryczne, pojawiające się też na górnej wardze, świadczą o zaburzeniach hormonalnych.
Niewielki, ale utrzymujący się stale, świadczy m.in. o niedoczynności tarczycy. Znika po zażywaniu hormonu tarczycy - tyroksyny. Lekki i stały obrzęk, któremu towarzyszą duszności i/lub puchnięcie nóg (zazwyczaj w okolicy kostek) oraz częste wstawanie w nocy do toalety, świadczy o niewydolności krążenia i gorszej pracy serca. Gdy obrzękowi twarzy towarzyszy bladość, wizyty w toalecie są częste, ale mocz oddajesz z trudem - sugeruje to chorobę nerek.
Bardzo niebezpieczne jest puchnięcie tylko górnej wargi. To obrzęk Quincke’go! Może oznaczać zagrożenia dla życia (np. ostrą reakcje alergiczną). Jak najszybciej szukaj pomocy!.
To nieprawda, że - jak mówi popularny żart - nos jest czerwony tylko od... zimnych zakąsek. Rzeczywiście, przy nadużywaniu alkoholu nos robi się czerwony. Ale może się zaczerwienić i u osoby niepijącej! Generalnie czerwony nos świadczy o uszkodzeniu wątroby. Podejrzenie to potwierdza rumień na wewnętrznych stronach dłoni. O problemach z tym narządem świadczą też pajączki naczyniowe występujące na czole. A jeśli do tego pojawią się też na klatce piersiowej, ramionach czy barkach, świadczą o znacznym uszkodzeniu wątroby. Z wizytą u lekarza nie należy wtedy zwlekać.