Reklama

Co oznacza drgająca powieka? Typowe i nietypowe objawy

Każdemu z nas zdarzył się z pewnością nieprzyjemny skurcz mięśni objawiający się drganiem powieki. Jest to głównie spowodowane przemęczeniem, stresem czy też niedoborem magnezu i innych minerałów. Zazwyczaj nie stanowi to żadnego poważnego zagrożenia i przechodzi po kilku dniach. Jednak gdy drganie powieki utrzymuje się długotrwale i towarzyszą temu inne objawy, może to świadczyć o poważnych schorzeniach. Często drgająca powieka towarzyszy chorobom oczu, np. zespołowi suchego oka czy zapaleniu powieki, ale może także być to symptom chorób neurologicznych. Co może oznaczać drgająca powieka i kiedy lepiej wybrać się do lekarza?

Przyczyny drgającej powieki

Drganie powieki to mimowolne, powtarzające się skurcze mięśnia okrężnego oka. Jest to dość powszechny problem i w większości przypadków niegroźny. Jeśli nie towarzyszą mu inne objawy, najczęściej oznacza zmęczenie, niewysypianie się lub stres. Poza tym w wyniku intensywnego trybu życia i nieodpowiedniej diety może dojść do niedoboru magnezu, potasu i innych pierwiastków, który objawia się rozdrażnieniem, zmęczeniem, bezsennością, skurczami mięśni i właśnie drganiem powieki. Do niedoboru minerałów przyczyniają się też używki: kawa, alkohol i papierosy. Drgająca powieka może towarzyszyć również podrażnieniu rogówki, np. wskutek zbyt długiego wpatrywania się w ekran komputera lub telefonu.

Reklama

Drgająca powieka a choroby oczu

Rzadziej skurcz mięśnia okrężnego pojawia się przy chorobach oczu. Jeśli dodatkowo oczy są zaczerwienione i pieką oraz razi je światło, może to być zespół suchego oka. Towarzyszące drganiu obrzęk i świąd powiek, wydzielina na mieszkach włosowych rzęs oraz uczucie piasku w oczach świadczyć może o zapaleniu powiek. "Skacząca powieka" występuje również przy erozji rogówki, w przypadku której może dojść nawet do pogorszenia widzenia. Ponadto skurcz mięśnia okrężnego oka pojawia się jako objaw jaskry wrodzonej, obok takich symptomów jak łzawienie oczu, nadwrażliwość na światło i zaciskanie powiek. Jeśli zauważymy takie objawy u dzieci, powinniśmy się udać do okulisty.

Drgająca powieka objawem groźnych chorób

Jeżeli drganie powieki utrzymuje się ponad tydzień i towarzyszą temu inne niż powyższe objawy, może być to symptom poważnych problemów neurologicznych. Drgająca powieka to m.in. pierwsza oznaka połowiczego kurczu twarzy, postępującego stopniowo. Skurcze dotyczące początkowo tylko powieki rozprzestrzeniają się na inne obszary twarzy – policzki, wargi i podbródek (po tej samej stronie). Występuje również wykrzywienie ust, skurcz czoła i podniesienie brwi oraz silne mruganie oka. Inną chorobą objawiającą się drganiem powieki jest porażenie Bella (porażenie nerwu twarzowego). Objawia się ono dodatkowo asymetrią twarzy, niedomykaniem powieki i obniżonym kącikiem ust.

Inną przyczyną drgającej powieki może być stwardnienie rozsiane. W wyniku tej choroby uszkodzone zostają struktury układu nerwowego. Pojawiają się też m.in. takie objawy jak przewlekłe zmęczenie, wzmożone napięcie mięśniowe, drżenie i skurcze mięśni (w tym powieki), osłabienie pamięci i koncentracji, zaburzenia czucia i równowagi oraz dolegliwości bólowe. „Skacząca powieka” towarzyszy również zespołowi Tourette’a. Jest to choroba pojawiająca się głównie u dzieci w wieku między drugim a piętnastym rokiem życia. Objawia się licznymi tikami nerwowymi ruchowymi i werbalnymi. Występują mimowolne, nierytmiczne ruchy. Jedne z nich są proste, jak właśnie mruganie powiekami czy wysuwanie języka, a inne bardziej złożone, sekwencyjne. To np. dotykanie drugiej osoby, plucie czy przygryzanie języka.

Jak radzić sobie z drgającą powieką?

Jeśli drgająca powieka jest objawem groźnych chorób lub nie mija po kilku dniach, należy podjąć leczenie ustalone przez lekarza w zależności od przyczyny. Gdy skurcz mięśnia okrężnego oka jest spowodowany niedoborem pierwiastków lub przemęczeniem czy stresem, można sobie z nim poradzić w łatwy sposób w domu. Należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią dietę, która uzupełni niedobory magnezu i potasu. Produkty bogate w magnez to m.in. kakao, gorzka czekolada, rośliny strączkowe, kasza gryczana, komosa ryżowa i takie warzywa jak rukola, szpinak czy jarmuż. Potas znajdziemy w bananach, arbuzach, pomidorach, burakach czy szpinaku. Jeśli mamy problem z drgającą powieką, możemy również rozpocząć suplementację brakujących minerałów.

Warto także zadbać o dobry, regularny sen (minimum 6-7 godzin w tych samych godzinach), a także robienie przerw w trakcie pracy. Powinniśmy też ograniczyć poziom stresu. Pomogą w tym ćwiczenia relaksacyjne (np. joga), aktywność fizyczna, a także zmiana podejścia do stresujących sytuacji.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy