Reklama

Co oznacza kaszel u maluszka

Najczęściej wiąże się z infekcjami. Jakimi? Rozpoznasz je po rodzaju kaszlu i dodatkowych objawach. A gdy już będziesz wiedziała, co dolega dziecku, szybko złagodzisz przykre dolegliwości.

To nic innego, jak naturalny odruch obronny organizmu. Kaszel, zwłaszcza tzw. mokry, jest sprzymierzeńcem twojego dziecka. Dzięki niemu malec może odkrztusić coś, co zalega w jego drogach oddechowych: okruszynę chleba, kroplę śliny, czy wreszcie – jak przy przeziębieniu – wydzielinę.

Tę ostatnią mokry kaszel usuwa wraz ze znajdującymi się w niej zarazkami. Natomiast kaszel suchy nie jest już tak pożyteczny, bo podrażnia gardło i krtań. Niezależnie od tego, jak bywa pomocny, kaszel jest bardzo męczący dla dziecka. Dlatego warto od razu zastosować środki, które go złagodzą. Można to robić domowym sposobem lub sięgnąć po pomoc z apteki.

Reklama

Kaszel, świszczący oddech i wymioty - koklusz

Rodzaj kaszlu: Suchy przechodzący po dwóch tygodniach w męczący i napadowy.

Dodatkowe objawy: Głęboki świszczący oddech przypominający pianie koguta, wymioty, które są wynikiem trudności z odkrztuszaniem wydzieliny, ogólne osłabienie.

Skuteczna terapia: Podawaj dziecku antybiotyk przepisany przez lekarza (zwykle przez 10-14 dni) i stosuj się do zaleceń pediatry. W ten sposób nie dopuścisz do powikłań. Niedoleczony koklusz może prowadzić do zapalenia płuc, zapalenia ucha środkowego, zaburzeń ze strony ośrodkowego układu nerwowego. Dopilnuj zatem, by maluch leżał w łóżku, podawaj mu dużo płynów do picia, wietrz często pomieszczenia w domu. Wilgotne powietrze poprawia samopoczucie dziecka.

Uwaga: Choć w Polsce dzieci szczepione są na koklusz obowiązkowo, zdarzają się zachorowania i to coraz częściej. Ostatnio zachorowalność wzrosła o 300 proc.! Specjaliści twierdzą, że taki wyraźny wzrost ma związek z postawą niektórych rodziców, którzy z założenia nie szczepią dzieci.

Kaszel+katar ➜ przeziębienie

Rodzaj kaszlu: W pierwszej fazie przeziębienia jest suchy, w drugiej – przechodzi w mokry.

Dodatkowe objawy: Katar, ból gardła, stan podgorączkowy. Skuteczna terapia: Dbaj, by dziecko dużo piło (np. herbatkę z lipy, napar z tymianku, mleko z miodem), rób ciepłe kąpiele, przed snem smaruj maścią rozgrzewającą (np. Green Baby, Pulmex Baby). Przy dokuczliwym suchym kaszlu możesz podać syropy przeciwkaszlowe (np. Sinecod, Robittusin Junior), a przy mokrym – wykrztuśne (np. Flegamina, Pulmosan).

Kaszel+katar i gorączka ➜ zapalenie oskrzeli

Rodzaj kaszlu: Początkowo suchy i męczący, następnie mokry, połączony z odkrztuszaniem śluzowo-ropnej wydzieliny. Czasem mogą wystąpić duszności i świsty.

Dodatkowe objawy: Chrypka, wodnisto-śluzowy katar, po 3-4 dniach gorączka (nawet 39° C).

Skuteczna terapia: Podawaj syropy wykrztuśne (do godziny 17.) i oklepuj plecy. Pół godziny po podaniu syropu ułóż dziecko na brzuszku, złóż swoją dłoń w łódkę i poklepuj plecki z dołu do góry. Dobre efekty przynoszą też inhalacje, np. z soli kuchennej (jedna porcja soli na dwie porcje wody).

Kaszel+katar i zapalenie spojówek ➜ alergia (astma)

Rodzaj kaszlu: Suchy, napadowy, zwykle pojawia się po wysiłku, a także w nocy i nad ranem, towarzyszy mu świszczący oddech.

Dodatkowe objawy: może, ale nie musi, pojawić się alergiczny katar (wydzielina jest bezbar- wna i wodnista, a nos zatkany); zapalenie spojówek: oczy swędzą i pieką; duszności; zmiany na skórze; bóle brzucha.

Skuteczna terapia: Zabierz dziecko do alergologa i zrób testy. Gdy będziesz wiedziała, na co malec jest uczulony, staraj się, by nie miał kontaktu z alergenem. Nie zmniejszaj też na własną rękę dawki zaleconych leków sterydowych.

Kaszel+ból gardła ➜ zapalenie gardła

Rodzaj kaszlu: Suchy. Dodatkowe objawy: Ostry ból i drapanie w gardle, trudności w przełykaniu płynów i pokarmów, temperatura powyżej 38,5°C.

Skuteczna terapia: Na kaszel powiązany z bólem gardła pomoże Hascosept i Tantum Verde w sprayu. Kilkulatkowi zaproponuj tabletki do ssania (np. Junior angin). Starszak może płukać gardło wodą z dodatkiem soli (jedna łyżeczka na pół szklanki płynu), sody lub roztworem rumianku.

Kaszel+duszności ➜ zapalenie krtani

Rodzaj kaszlu: Suchy, przypominający szczekanie. Atak kaszlu zwykle pojawia się między północą a godziną pierwszą.

Dodatkowe objawy: Trudności z wydobyciem z siebie głosu, kłopoty z oddychaniem, chrypka, czasem silny ból gardła.

Skuteczna terapia: Szybko zabierz dziecko do lekarza. A kiedy widzisz, że zaczyna się dusić, wezwij karetkę lub zawieź na pogotowie. Kiedy ma atak kaszlu utrudniającego oddychanie, idź z nim do łazienki i puść gorącą wodę. Para ułatwi oddychanie i zmniejszy świst krtaniowy. Możesz też zawinąć malca w koc i otworzyć okno. Chłodne powietrze szybko obkurczy błonę śluzową krtani.

Zdaniem eksperta: dr Barbara Gierowska-Bogusz pediatra z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie

Kiedy potrzebny jest lekarz

Konsultacji zawsze wymaga kaszel przewlekły, trwający powyżej 6-8 tygodni. Może on być pozostałością po przebytej infekcji dróg oddechowych (nabłonek regeneruje się nawet do 3-4 tygodni). Zdarza się też, że oznacza alergię lub astmę albo świadczy o problemach laryngologicznych (spływająca wydzielina drażni i powoduje pokasływanie).

Przewlekający się kaszel może też sygnalizować obecność pasożytów, refluks żołądkowo-przełykowy czy ciało obce w oskrzelach. Często, żeby poznać przyczynę kaszlu, trzeba zrobić zdjęcie rtg.

Kinga Szymańska

Bezpieczne gry dla twojego dziecka - odwiedź Krainę Kiko!


Kobieta i życie
Dowiedz się więcej na temat: kaszel | infekcja | dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy