Co oznaczają czerwone plamy na nogach?
Czerwone plamy, grudki czy krostki na nogach to najczęściej symptom reakcji alergicznej. Zdarza się jednak, że w ten sposób objawiają się przewlekłe choroby skóry, a nawet narządów wewnętrznych. Warto wiedzieć, że zmiana zabarwienia skóry często wiąże się z niewydolnością żylną, cukrzycą, zakażeniem bakteryjnym lub grzybiczym, a nawet toksoplazmozą. Utrzymujących się przez dłuższy czas zmian na skórze nie powinno się więc bagatelizować. Sprawdź, kiedy czerwone plamy na nogach mogą świadczyć o poważnych chorobach.
Czerwone plamy na nogach to częsty objaw przewlekłych chorób skóry. Jeśli zaczerwienienie i świąd pojawiają się na stopach (między palcami lub na podeszwie), może to świadczyć o grzybicy. Z kolei zaczerwienione, błyszczące i swędzące plamy na łydkach i udach, które z czasem rogowacieją i łuszczą się, to charakterystyczny symptom atopowego zapalenia skóry (AZS). Przyczyna choroby nie została określona, podejrzewa się, że ma podłoże genetyczne i autoimmunologiczne. Leczenie polega na łagodzeniu objawów.
Czerwone plamy a niewydolność żylna
Czerwono-brązowe plamy na nogach, którym towarzyszy obrzęk i bolesność przy dotykaniu, to częsty objaw ostrej niewydolności żylnej. To groźne zaburzenie krążenia, które polega na zmniejszonym ukrwieniu kończyn dolnych. Chorzy zmagają się też z żylakami, pajączkami oraz skurczami i drętwieniem nóg, zwłaszcza w nocy. Dwukrotnie częściej chorują kobiety. Czynnikiem ryzyka jest siedzący tryb życia, ciąża, otyłość, palenie papierosów oraz predyspozycje genetyczne.
Niepokojące zmiany na skórze, a także trudno gojące się rany mogą być symptomem niezdiagnozowanej lub źle leczonej cukrzycy. Czerwone plamki najczęściej pojawiają się najpierw na stopach, a z czasem mogą obejmować też łydki. Zdarza się, że to objaw postępującej martwicy tkanek spowodowanej cukrzycą. To groźne powikłanie nazywane „stopą cukrzycową”. Zbyt wysokie stężenie cukru we krwi stopniowo uszkadza naczynia krwionośne, przez co komórki organizmu stają się niedotlenione. Inne objawy cukrzycy to wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, osłabienie i apatia.
Czerwone plamy a zakażenie bakteriami, wirusami lub grzybami
Duże czerwone guzki umiejscowione tuż pod skórą – w tkance tłuszczowej – to tzw. rumień guzowaty. Guzki mają średnicę około 1-1,5 cm, są słabo odgraniczone i lekko bolesne. Mogą też zlewać się w większe skupiska. Najczęściej występują na udach. Rumień guzowaty to zapalna choroba skóry, jej przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne (zwłaszcza w ciąży), a także zakażenia bakteryjne (najczęściej paciorkowcami lub krętkami wywołującymi gruźlicę), pasożytnicze (np. toksoplazmoza), wirusowe (np. wirus cytomegalii czy wirusowego zapalenia wątroby typu B lub C) oraz grzybicze.
Rumień guzowaty to również charakterystyczny objaw nieswoistego zapalenia jelit, czyli grupy przewlekłych chorób jelit (m.in. wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna) o nieznanym podłożu. Oprócz nawracających biegunek czy bólu brzucha charakterystyczne są zmiany na skórze (rumień guzowaty) oraz łysienie.
Czerwone plamy a borelioza
Jeśli na nogach (ale też innych częściach ciała) zaobserwujemy charakterystyczną czerwoną plamę, która się powiększa i przypomina tarczę strzelniczą (ciemny środek i obwódka), najprawdopodobniej mamy do czynienia z tzw. rumieniem wędrującym. To charakterystyczny objaw boreliozy – groźnej choroby przenoszonej przez kleszcze. Inne objawy przypominają grypę: pojawia się gorączka, bóle stawów i mięśni, dreszcze oraz ogólne złe samopoczucie. W takim wypadku należy jak najszybciej rozpocząć antybiotykoterapię, która chroni przed powikłaniami boreliozy.