Co robić, by mieć piękne, zdrowe zęby?
Białe, równe, bez ubytków - każdy chciałby pochwalić się nimi. A to wymaga mniejszych starań, niż sądzimy!
Każdy moment jest dobry, by zacząć dbać o zęby tak, jak zalecają specjaliści. Ale... Niby wszystko już wiemy na ten temat i zrobiliśmy postępy, jednak zdaniem stomatologów nadal wiele osób nie przestrzega higieny jamy ustnej we właściwy sposób. Nasze najczęstsze błędy?
Zła technika mycia zębów, używanie niewłaściwej pasty i zużytej szczoteczki, nieposługiwanie się nitką, za rzadkie wizyty kontrolne... Im szybciej to zmienimy, tym lepiej dla naszych zębów oraz... uśmiechów!
Oto pomocne wskazówki specjalistów. Po instruktaż zgłoś się także do swojego lekarza stomatologa.
Do stomatologa powinniśmy zgłaszać się co pół roku. Z dzieckiem idziemy, gdy pojawią się mu pierwsze ząbki!
Nie czekaj, aż rozboli cię ząb albo zauważysz ciemny punkcik na szkliwie. Nie zawsze, gdy rozwija się próchnica, pojawiają się dolegliwości i coś widać. Próchnicotwórcze bakterie działają skrycie! Lekarz ma metody, które pozwalają bardzo wcześnie stwierdzić, że doszło do uszkodzenia szkliwa. Leczenie nie będzie bolało.
Wizyta u stomatologa to także profilaktyka, bardzo ważna np. w przypadku dzieci. Takie zabiegi, jak lakowanie i lakierowanie zębów pomogą zapobiec próchnicy.
Odpowiednia szczoteczka i pasta są bardzo ważne! Inna będzie właściwa dla dorosłego, inna dla dziecka.
Podstawowa zasada: szczoteczkę wymieniaj co 3–4 miesiące.
Rodzaj włosia: dopasuj do stanu uzębienia i dziąseł. Jeśli jama ustna jest zdrowa, najlepsza będzie szczoteczka średniotwarda, wielopęczkowa, wykonana z włosia syntetycznego (chyba, że stomatolog zaleci inaczej).
Jaka pasta: z fluorem w ilości 1000–1500 ppm (wyższą trzeba skonsultować).
Dla najmłodszych: miękka szczoteczka z małą główką, pasta z fluorem w ilości 500–600 ppm.
8 minut dziennie – tyle czasu wystarczy na to poświęcić. A jakie będą efekty!
Szczotkuj najpierw zewnętrzne powierzchnie zębów.
Przejdź do wewnętrznych (najpierw u zębów tylnych).
Wyczyść powierzchnie żujące (najpierw u zębów tylnych).
Myj zęby przynajmniej 2 razy dziennie, rano i wieczorem, przed snem. Jak długo: za każdym razem przez ok. 3 minuty.
Stosuj skuteczną technikę. Gdy szczotkujesz powierzchnie zewnętrzne: ustaw szczoteczkę pod kątem 45 stopni, wykonuj ruchy wymiatające od dziąseł do korony; powierzchnie wewnętrzne: poruszaj szczotką j.w.; powierzchnie żujące: delikatne ruchy posuwiste do przodu i tyłu.
Przy każdym myciu używaj nici dentystycznej (przed) i płynu do płukania ust (po). Jak stosować nić: nawiń ją na palce wskazujące, wsuń między zęby i delikatnie poruszaj nią na boki. Za każdym razem stosuj nowy kawałek!