Co robić w przypadku oparzenia meduzy?
Poparzenie meduzą to jeden z najczęstszych wypadków, jakie mogą spotkać wczasowiczów nad Bałtykiem. Niestety, nie należy ono do najprzyjemniejszych. Zaczerwienie skóry, silny ból, a także opuchlizna to typowe oznaki poparzenia meduzą. W jaki sposób jeszcze możemy je rozpoznać? Jak postępować w przypadku takiego wypadku? Podpowiadamy.
Poparzenie meduzą bardzo łatwo rozpoznać, ponieważ daje charakterystyczne objawy, a mianowicie:
* silny, piekący ból;
* zaczerwienienie skóry w miejscu oparzenia - rumień;
* wysypka;
* skurcze mięśni;
* nudności i wymioty;
* duszności;
W przypadku poparzenia meduzą czasami dochodzi również do wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, który może skończyć się śmiercią.
Poparzenie przez meduzę nie należy do najprzyjemniejszych. Miejsce poparzenia boli, jest zaczerwienione i nierzadko również spuchnięte. By nie doprowadzić do zakażenia poparzonego miejsca, zaraz po wypadku należy postępować zgodnie z poniższymi zasadami:
1. Po oparzeniu meduzą nie należy wykonywać żadnych gwałtownych ruchów, ponieważ mogą one doprowadzić do rozprzestrzenianie się jadu.
2. Jeśli na plaży znajduje się ratownik, należy udać się do niego jak najszybciej. Powinien zaaplikować on środek łagodzący, który pomoże uśmierzyć ból.
3. Jeżeli na plaży nie ma ratownika, najlepiej udać się do lekarza lub na SOR.
Działanie samodzielne
Po oparzeniu meduzy pozostawiają na skórze czubek parzący, który przypomina fioletową nić. Należy jak najszybciej usunąć go w bardzo delikatny sposób palcami owiniętymi w kawałek czystego materiału, a następnie zakopać w piasku. Skórę przemywamy spirytusem salicylowym. Pamiętajmy, że nie można spłukiwać oparzenia słodką wodą.
Łagodzenie dokuczliwych objawów
Pieczenie skóry można złagodzić przykładając do niej zimny okład. Gdy rana zacznie się już goić, można przyspieszyć ten proces aplikując na nią niewielką ilość żelu aloesowego lub zawartość ampułki z witaminą E. Oparzenia pomogą złagodzić również napary z dziurawca i majeranku. Jeśli chcemy szybko pozbyć się blizny, stosujmy na skórę olejek arganowy lub kokosowy.
Jeśli przebywamy nad morzem, w którym jest sporo meduz, starajmy się unikać kontaktu z nimi. Wchodźmy do wody wyłącznie, gdy są daleko. W Bałtyku można spotka ich naprawdę sporo. Bądźmy na to przygotowani, jeżeli wybieramy się na wakacje w tamte rejony.