Co robić w przypadku zapalenia pęcherza?
Świdrujący ból w podbrzuszu, kłucie i szczypanie przy oddawaniu moczu, co chwilę nieznośne parcie... Istny horror! Infekcje pęcherza, nękające aż 50% z nas, szczególnie upodobały sobie wczesną jesień (sprzyja im wychłodzenie stóp i łydek). Co robić, gdy czujesz pierwsze symptomy zbliżającego się ataku?
Ulgę w bólu przyniosą Ci ciepłe okłady w dole brzucha i okolicy krzyża. Użyj termoforu, poduszki elektrycznej czy hotpacka (12 zł).
Dobre efekty przyniosą też nasiadówki z dodatkiem rumianku lub szałwii (odkażają ujście cewki moczowej). Wystarczy do miski wlać ciepłą wodę i 2-3 szklanki naparu.
Zamiast ziół możesz do gorącej wody wlać 15 kropli Azulanu, wyciągu z kwiatów rumianku (przez 10 minut kucasz lub siedzisz nad parującą miksturą). Do nasiadówek możesz użyć także gotowych mieszanek ziołowych (Vagosan, Femonisept).
Lekarze zalecają minimum 3 litry ciepłych płynów, np. słabej herbaty lub wody z dodatkami, np. sokiem z cytryny, żurawiny czy dzikiej róży. Zawarta w nich witamina C zakwasi mocz, co zapobiegnie namnażaniu się mikrobów.
Zażyj dawkę No Spa max, a nieznośne parcie ustąpi. Jeśli odczuwasz piekący ból, możesz również wziąć tabletkę leku przeciwbólowego, np. paracetamolu (Apapu). Lepiej bez konsultacji z lekarzem nie zażywać silnie działających leków typu Furagin czy uroFuragin.
Jeśli nie masz jak skontaktować się z lekarzem, bierz te leki dokładnie tak, jak zalecone jest w ulotce (nie odstawiaj, gdy nastąpi poprawa – ważne, by przyjąć całą porcję).
Działają moczopędnie, rozkurczowo, przeciwbólowo. Najskuteczniejsze są napary z pokrzywy, bratka trójbarwnego, brzozy, nawłoci albo skrzypu polnego.
Możesz wykorzystać gotowe mieszanki. np. Urosan, Urovit. Pij 5-6 szklanek dziennie. Są też zioła w tabletkach (Urosept, Urogran), ale powinnaś je popijać dwiema szklankami ciepłej, przegotowanej wody.
Cierpkie owoce mają szczególne właściwości – nie tylko zakwaszają mocz, ale też zapobiegają przywieraniu drobnoustrojów do ścianek pęcherza, dzięki czemu łatwiej wypłukują się one z moczem.
Kilka razy dziennie wypijaj 100-procentowy sok żurawinowy (kupuj w zielarni). Jeśli nie możesz go pić, np. z powodu zgagi, sięgnij po preparaty z wyciągiem z żurawiny (Żurawina, Uro-komfort).
Skurcze pęcherza złagodzisz, mocno masując przednią i zewnętrzną stronę łydki, gdzie znajdują się receptory odpowiedzialne za dolną partię brzucha (poproś o pomoc partnera, zabieg powinien trwać 10 minut).
Należy też uciskać kciukiem boczne krawędzie podeszew obu stóp, poniżej kostek wewnętrznych (tu receptory pęcherza). Rób to minimum po 5 minut.
Jeśli ból dopadnie Cię w pracy czy w podróży, uciskaj główny chiński punkt przeciwbólowy, znajdujący się w zagłębieniu dłoni, między kciukiem a palcem wskazującym (po 3 minuty). Już po 15 minutach po zabiegu odczujesz wyraźną ulgę (powtarzaj je kilka razy dziennie).
Jeśli infekcje dróg moczowych powtarzają się, powinnaś przez wiele tygodni zażywać leki ( w małych dawkach), ale również stosować preparaty na zwiększenie odporności, np. Urovaxom.
Gdy domowe metody nie dają efektu, nie zwlekaj z wizytą w przychodni. Powinnaś dostać receptę na leki odkażające drogi moczowe (zwykle antybiotyki o szerokim spektrum działania, np. nolicyn).
Ważne, by po zakończeniu leczenia wykonać kontrolne badanie moczu (najlepiej ogólne i posiew). Jeśli okaże się, że infekcja jest niedoleczona, trzeba kontynuować terapię.
W przypadku przewlekłych dolegliwości konieczna jest dokładna diagnostyka. Najczęściej zleca się badanie USG. Powinnaś przed nim wypić około 2 litrów wody. W trakcie badania lekarz poprosi Cię o udanie się do wc. Po oddaniu moczu USG jest kontynuowane.
Cystoskopię (oglądanie pęcherza od środka za pomocą giętkiego endoskopu z kamerą )wykonuje się wówczas, gdy lekarz podejrzewa nieprawidłowości w budowie dróg moczowych lub chce wykluczyć zmiany zapalne w obrębie błony śluzowej (również kamienie, polipy i guzy).