Co się dzieje z organizmem po rzuceniu palenia
Nie ma wątpliwości, że palenie jest jedną z najbardziej szkodliwych rzeczy, (jeśli nie najbardziej szkodliwą), jaką możemy z własnego wyboru sami zafundować swojemu organizmowi. Negatywne skutki palenia papierosów to o wiele więcej niż tylko rak płuc. W rzeczywistości palenie ma związek z większością nowotworów mogących rozwinąć się w naszym ciele. Nałóg ten może powodować ciąże pozamaciczne, zaburzenia erekcji, wiele chorób serca i krążenia, a także ogólne pogorszenie stanu zdrowia. Rzucenie palenia, to najlepsze, co możesz zrobić dla swojego organizmu. Pozytywne zmiany zerwania z nałogiem można zauważyć niemal natychmiast. Twoje włosy, ubrania i skóra będą lepiej pachnieć, koniec z wszechobecnym zapachem tytoniu! Co więcej, twój organizm bardzo szybko zacznie się uzdrawiać.
Już w ciągu pierwszych 20 minut od czasu, kiedy puściłeś ostatniego dymka twoje serce oraz układ krążenia zaczynają pracować bardziej wydajnie.
Zgodnie z raportem opublikowanym przez biuro naczelnego lekarza USA w 1988 roku, w przeciągu 12 godzin od rzucenia palenia poziom tlenku węgla we krwi wraca do normalnego stanu.
Około dwóch tygodni od rzucenia palenia wydolność płuc poprawia się a krążenie zwiększa się. Z czasem następuje coraz większa poprawa, chociaż niektóre osoby mogą nie zauważyć konkretnych efektów aż do upłynięcia trzech miesięcy od daty porzucenia nałogu.
Od 1 do 9 miesięcy po odstawieniu palenia, oddychanie polepsza się. Wraz z tym, jak rzęski płucne odrastają i zaczynają właściwie funkcjonować płytki oddech staje się coraz głębszy. Charakterystyczny kaszel ustępuje i organizm ma większe szanse w zwalczaniu przeziębień oraz infekcji.
W przeciągu 2 – 5 lat po rzuceniu palenia prawdopodobieństwo wystąpienia udaru wynosi tyle, ile u osoby nigdy niepalącej. Po pięciu latach, ryzyko zachorowania na niektóre formy raka takie jak rak pęcherza moczowego, przełyku, oraz nowotwory umiejscowione w gardle oraz w ustach spada o połowę. Ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy spada do poziomu, jaki zwykle dotyczy osób niepalących.
Po 10 latach bez papierosa szanse na zdiagnozowanie u nas raka płuc wynoszą o połowę mniej niż u osób ciągle palących. Spada też ryzyko zachorowania na raka krtani i trzustki.
Jak donosi IARC, po 15 latach od pożegnania się z nałogiem tytoniowym szanse wystąpienia u nas choroby wieńcowej spadają do poziomu charakterystycznego dla osoby niepalącej. Twoje serce jest znowu szczęśliwe!
Powyższa rozpiska dotyczy jedynie niektórych pozytywnych efektów pożegnania nałogu. Obniża się również prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy, a diabetykom łatwiej jest kontrolować poziom cukru we krwi. Oprócz tego, że nie pachną już dymem tytoniowym, włosy i skóra wyglądają też lepiej, a paznokcie nie mają już charakterystycznego żółtego zabarwienia. Zmarszczki znajdujące się wokoło ust mogą się trochę zmniejszyć a ich pogłębianie się będzie wolniejsze. Zęby staną się bielsze w przeciągu kilku tygodni. Również twój oddech się polepszy! Kolejnym bonusem jest fakt, że twój zmysł powonienia zacznie na powrót dobrze funkcjonować, a jedzenie odzyska dawny smak bez dodatkowej soli oraz przypraw.