Co się znajduje w torebce herbaty? Mikroplastik i nie tylko!
Zwłaszcza w okresie zimowych najchętniej sięgamy po herbatę. Wiele osób stawia na parzenie herbaty ekspresowej. Okazuje się, że w torebkach z herbatą mogą znajdować się niebezpieczne substancje. Zdaniem naukowców do organizmu mogą przedostawać się m.in. cząsteczki mikroplastiku.
Torebki od herbaty przede wszystkim powinny być wykonywane z takich materiałów, które nie są szkodliwe dla zdrowia. Zazwyczaj w tym celu są stosowane tworzywa biodegradowalne jak np. celuloza. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Okazuje się, że produkty odznaczające się słabszą jakością mogą mieć w składzie klej oraz chlor i pestycydy. Ponadto w większości z nich można znaleźć polipropylen, który jest niebezpieczny dla środowiska.
Naukowcy z McGill University w Kanadzie postanowili przeprowadzić eksperyment. Zgodnie z ich wynikami, jedna torebka herbaty ekspresowej po zalaniu wrzątkiem może uwalniać około 11,6 miliarda cząsteczek mikroplastiku i 3,1 miliarda nanoplastiku.
Ponadto dość często, by zapobiec rozrywaniu się torebek, jest stosowana epichlorohydryna, która jest uznawana za czynnik rakotwórczy. Do tego w kontakcie z wrzącą wodą może mieć wpływ na problemy z płodnością.
W związku z tym rozwiązaniem mogą być herbaty liściaste, które są mniej przetworzone, a co za tym idzie, mają więcej właściwości prozdrowotnych.
Czytaj więcej:
Herbata: Zdrowa czy niebezpieczna?
Nietypowe zastosowania herbaty
Zobacz także: