Co to za plamka na skórze?
Nazywamy je malinkami i myszkami. Gdy takie zmiany występują u naszej pociechy, jesteśmy zaniepokojone. Co robić?
Fachowe nazwy plamek to naczyniaki i znamiona barwnikowe. Nie do końca są wyjaśnione przyczyny ich powstawania. Niektóre mają podłoże genetyczne, inne mogą powstać podczas porodu.
Pamiątka po porodzie Niektóre niemowlęta rodzą się z małą, różową plamką na czole, między brwiami lub na powiece. Potocznie zmiany takie są nazywane uszczypnięciami bociana. Najczęściej powstają podczas porodu. Gdy dziecko przeciska się przez kanał rodny, dochodzi u niego do poszerzenia drobnych naczyń krwionośnych w skórze. Zwykle plamka sama znika, zanim maluch skończy 4 lata. A jeśli nie - można ją usunąć w dorosłym wieku.
Naczyniak płaski Różowa, czerwona lub sina, nieregularna plama może występować na tułowiu, karku lub głowie. To sprawka genów. Zmiana raczej sama nie zniknie. Można leczyć ją metodą laserową, wtedy zblednie - ale gdy dziecko skończy 12 lat.
Brązowy placek
Znamię melanocytowe Występuje np. na policzku. Może być wrodzone lub nabyte (np. gdy dziecko często przebywa na silnym słońcu). Taka zmiana zawsze wymaga zbadania przez specjalistę i wykonania tzw. dermoskopii. Można ją usunąć chirurgicznie (wyciąć), ale decyzję o zabiegu zawsze podejmuje lekarz.
Wizyta u specjalisty Każdą zmianę na skórze dziecka (plamkę, guzek, pieprzyk) skonsultuj z lekarzem dermatologiem. Dowiesz się, czy i jak często trzeba ją kontrolować.
Objawy do konsultacji Zgłoś się z dzieckiem do lekarza zawsze, gdy: zmiana powiększy się, zmieni kolor, ulegnie zgrubieniu, zacznie krwawić lub łuszczyć się, pojawi się wokół zmiany dziwna obwódka.