Reklama

Co Twój język mówi o stanie zdrowia?

Co Twój język może powiedzieć o stanie zdrowia? Czy wiesz, że język jest jednym z najsilniejszych mięśni w ciele ludzkim? Język pomaga w przeżuwaniu pokarmu oraz jest głównym organem rozpoznającym smak potraw. Niestety nasz język, tak jak i całe ciało jest narażony na uszkodzenia i choroby. U ludzi w różnym wieku mogą wystąpić zaburzenia związane z niewłaściwą higieną jamy ustnej oraz z chorobami genetycznymi. Problemy z zębami i dziąsłami, stres czy depresja mogą w wyraźny sposób odbić się na języku. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, na które warto zwrócić uwagę:

Gładki i błyszczący język

Język, który jest gładki, błyszczący i różowy może być oznaką niedoboru witamin i minerałów w organizmie. Osoby, które mają niedobór niacyny, żelaza, witaminy B12 i kwasu foliowego, będą się zmagać z tym problemem.

Czerwone plamy

Czerwone plamy występujące na języku mogą być oznaką niedoboru minerałów. Jeśli chcemy aby nasze zdrowie wróciło do normy musimy zjadać produkty z dużą zawartością minerałów.

Odbarwienia występujące na języku w formie plam mogą sugerować zastój krwi. Problem ten często występuje w trakcie przewlekłej choroby, a leczenie może rozwiązać problem ciemnych plam.

Reklama

Suchość języka

Suchy i szorstki język, który nie ma powłoki ochronnej może pękać i powodować ból. Pęknięcia języka mogą być również oznaką choroby, która może objawiać się suchością skóry i oczu oraz bezsennością. Należy zwrócić także uwagę na narządy rozrodcze.

Biała lub żółta powłoka

Problemy z zatrzymywaniem wody w organizmie mogą skutkować wystąpieniu na języku białego lub żółtego nalotu. Żółty nalot może sugerować również problemy z trawieniem oraz przyrost masy ciała.

Biały nalot na języku może sugerować niedobór niektórych substancji w organizmie. Brak tych substancji może wpłynąć na krążenie, pracę nerek i kontrolę trawienia.

Zaczerwienienia na końcu języka

Podrażnienie powierzchni języka są dość dużym utrapieniem. Dlatego jeśli mamy podrażniony i mocno zaczerwieniony język powinniśmy dodatkowo zadbać o higienę jamy ustnej.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy