Reklama

Reklama

Cukrzyca – pierwsza niezakaźna epidemia w świecie

27 czerwca przypada Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Tylko czy z chorobą się walczy? Czy nie lepiej przeznaczyć tę energię na zapobieganie samej chorobie, a jeśli się już pojawi, skoncentrować się na minimalizowaniu konsekwencji, czyli powikłań? Warto się nad tym zastanowić, bo cukrzyca zbiera ogromne żniwo. Określana jest wręcz pierwszą niezakaźną epidemią.

Czym jest cukrzyca?

Reklama

Cukrzyca to przewlekła i nieuleczalna choroba powstała w skutek zaburzenia gospodarki węglowodanowej. Zaburzeniom tym towarzyszą też inne nieprawidłowości przemiany materii związane z trawieniem białek i tłuszczów. Charakterystyczną cechą cukrzycy jest przewlekła hiperglikemia, czyli zbyt wysoki poziom glukozy we krwi. Ma to związek z nieprawidłowym wydzielaniem lub działaniem insuliny. Wyróżnia się kilka typów cukrzycy, a najczęściej występujące to cukrzyca typu 1, cukrzyca typu 2 i cukrzyca ciężarnych.

Symptomy choroby

W Polsce jest około 2 miliony chorych na cukrzycę, z czego połowa wciąż nie jest świadoma swojego stanu! Nikt nie chce być chory, lecz bagatelizowanie objawów nie przyniesie nam korzyści, ani nie sprawi, że choroba zniknie. Największym problemem jest fakt, że cukrzyca nie boli, a ból jak wiemy, jest najskuteczniejszym impulsem do szukania pomocy. Jak organizm manifestuje podwyższony poziom cukru we krwi? Pojawia się wzmożone pragnienie i częste napady głodu, borykamy się z częstomoczem i wielomoczem, zmęczeniem, apatią, sennością, występują infekcje intymne, nocne skurcze łydek, zmiany skórne i grzybica skóry.

Zmiana stylu życia

Profilaktyka jest zawsze tańsza i mniej obciążająca niż leczenie. Zatem jeśli jesteśmy w grupie ryzyka - mamy nadwagę, otyłość lub obciążenie genetyczne - niezwłocznie idźmy oznaczyć poziom glukozy we krwi. Każdy powinien wykonać to badanie minimum raz w roku, jednak jeśli coś nas niepokoi, zróbmy je od razu. Zarówno wtedy, gdy mamy podwyższony poziom cukru we krwi, jak też po stwierdzeniu cukrzycy kluczowym będzie zmiana stylu życia, z naciskiem na właściwe odżywianie. Nieprzestrzeganie zaleceń dotyczących regularnych posiłków i doboru właściwych produktów, a także ich ilości, uniemożliwi uzyskanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi, mimo zastosowania leczenia farmakologicznego.


Dowiedz się więcej na temat: cukrzyca

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje