Cukrzyca – pierwsza niezakaźna epidemia w świecie
27 czerwca przypada Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Tylko czy z chorobą się walczy? Czy nie lepiej przeznaczyć tę energię na zapobieganie samej chorobie, a jeśli się już pojawi, skoncentrować się na minimalizowaniu konsekwencji, czyli powikłań? Warto się nad tym zastanowić, bo cukrzyca zbiera ogromne żniwo. Określana jest wręcz pierwszą niezakaźną epidemią.
Czym jest cukrzyca?
Cukrzyca to przewlekła i nieuleczalna choroba powstała w skutek zaburzenia gospodarki węglowodanowej. Zaburzeniom tym towarzyszą też inne nieprawidłowości przemiany materii związane z trawieniem białek i tłuszczów. Charakterystyczną cechą cukrzycy jest przewlekła hiperglikemia, czyli zbyt wysoki poziom glukozy we krwi. Ma to związek z nieprawidłowym wydzielaniem lub działaniem insuliny. Wyróżnia się kilka typów cukrzycy, a najczęściej występujące to cukrzyca typu 1, cukrzyca typu 2 i cukrzyca ciężarnych.
Symptomy choroby
W Polsce jest około 2 miliony chorych na cukrzycę, z czego połowa wciąż nie jest świadoma swojego stanu! Nikt nie chce być chory, lecz bagatelizowanie objawów nie przyniesie nam korzyści, ani nie sprawi, że choroba zniknie. Największym problemem jest fakt, że cukrzyca nie boli, a ból jak wiemy, jest najskuteczniejszym impulsem do szukania pomocy. Jak organizm manifestuje podwyższony poziom cukru we krwi? Pojawia się wzmożone pragnienie i częste napady głodu, borykamy się z częstomoczem i wielomoczem, zmęczeniem, apatią, sennością, występują infekcje intymne, nocne skurcze łydek, zmiany skórne i grzybica skóry.
Zmiana stylu życia
Profilaktyka jest zawsze tańsza i mniej obciążająca niż leczenie. Zatem jeśli jesteśmy w grupie ryzyka - mamy nadwagę, otyłość lub obciążenie genetyczne - niezwłocznie idźmy oznaczyć poziom glukozy we krwi. Każdy powinien wykonać to badanie minimum raz w roku, jednak jeśli coś nas niepokoi, zróbmy je od razu. Zarówno wtedy, gdy mamy podwyższony poziom cukru we krwi, jak też po stwierdzeniu cukrzycy kluczowym będzie zmiana stylu życia, z naciskiem na właściwe odżywianie. Nieprzestrzeganie zaleceń dotyczących regularnych posiłków i doboru właściwych produktów, a także ich ilości, uniemożliwi uzyskanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi, mimo zastosowania leczenia farmakologicznego.
Najważniejsze wytyczne dla diabetyków:
- ograniczamy do minimum węglowodany proste;
- wybieramy produkty o niskim indeksie glikemicznym;
- dbamy o podaż błonnika pokarmowego, który opóźnia wchłanianie glukozy;
- jedzmy 5-6 małych posiłków w trakcie aktywnej części doby;
- zawsze, gdy to możliwe, zamieniajmy owoce na warzywa (te obfitują w błonnik i mają zdecydowanie niż owoce mniej cukrów);
- dbamy o regularną aktywność fizyczną.
Konsekwencje cukrzycy
Nieleczona lub niewłaściwie leczona cukrzyca skutkuje szeregiem powikłań. Dotyczy to zarówno zmian z małych, jak i dużych naczyniach. Powikłania mikronaczyniowe obejmują: retinopatię cukrzycową, czyli cukrzycową chorobę oczu; nefropatię cukrzycową, czyli cukrzycową chorobę nerek oraz neuropatię cukrzycową, czyli uszkodzenie naczyń krwionośnych układu nerwowego.
Choroby układu krążenia takie jak: miażdżyca, udar mózgu, zawał serca czy choroba niedokrwienna serca są powikłaniami mikronaczyniowymi. Chyba nikogo nie trzeba uświadamiać, że każda z nich może mieć tragiczne konsekwencje dla zdrowia i życia. Zatroszczmy się o siebie i bliskich - wykonajmy najprostsze badanie oznaczenia poziomu cukru we krwi.
Ewa Koza, mamsmak.com