Czas zbierać zioła
Na szczęście podczas suszenia nie tracą swoich leczniczych właściwości i aromatów.
Napary z nagietka mają właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne. Z tego względu stosuje się je do przemywania ran, owrzodzeń, stłuczeń i otarć naskórka, żylaków odbytu, ran pooperacyjnych, oparzeń i odmrożeń. Nawilża się nimi także skórę i leczy trądzik młodzieńczy. Kompresy nasączone naparem przynoszą ulgę zmęczonym oczom i pomagają w zapaleniu spojówek. Napar z nagietka stosuje się też w chorobach układu pokarmowego. Np. przy nieżycie żołądka i jelit, wrzodach żołądka i dwunastnicy, wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, w stanach zapalnych dróg żółciowych. Wspomaga leczenie stanów lękowych, depresji i bolesnych miesiączek.
Napary z ziela i kwiatów tej rośliny stosuje się w leczeniu nadżerek i wrzodów żołądka. Poprawiają trawienie, przynoszą ulgę we wzdęciach, odbijaniu, bólach brzucha i przewlekłych zaparciach. Płukanie naparem z kwiatów jest świetnym środkiem na stany zapalne gardła i jamy ustnej. Używanie go do przemywania łagodzi upławy i świąd sromu.
Napary z liści babki lancetowatej sprawdzają się w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, w chorobie wrzodowej żołądka i przy zapaleniu pęcherza (działają moczopędnie). Sok ze świeżych albo odwar z suszonych liści przyspiesza gojenie ran i regenerację naskórka.
Świeże liście i napar z nich odkażają rany i owrzodzenia. Napar łagodzi wzdęcia i biegunki. Zalecany jest do płukania przy stanach zapalnych gardła, jamy ustnej, migdałków, dziąseł. I jako dodatek do kąpieli w chorobach reumatycznych. Przeciwdziała też nadmiernemu poceniu.
Herbatka z niej działa łagodząco na układ trawienny. Pomaga w schorzeniach wątroby. Działa rozkurczowo na drogi żółciowe i żołądek. Łagodzi stres. Dodatek kilku listków mięty nadaje potrawie posmak świeżości.