Reklama

Czego objawem są opuchnięte palce u rąk?

Opuchnięte palce u rąk to bardzo częsta przypadłość, która może pojawić się z wielu przyczyn. Zwykle palce puchną w upalne dni oraz po spożyciu dużej ilości soli czy alkoholu. Objaw często występuje również u kobiet przed miesiączką lub w trzecim trymestrze ciąży, co jest spowodowane wahaniami hormonalnymi. W takich sytuacjach opuchlizna palców nie jest niczym niepokojącym i zazwyczaj szybko ustępuje. Gdy jednak dolegliwość utrzymuje się przez dłuższy czas, towarzyszą jej ból i inne symptomy (np. opuchlizna stawów), a zmiana diety nie pomaga, warto zgłosić się do lekarza. Opuchnięte palce u rąk mogą bowiem świadczyć o poważnych chorobach.

Niedoczynność tarczycy

Jeśli opuchlizna palców utrzymuje się bardzo długo, może świadczyć o niedoczynności tarczycy. Zaburzenia pracy tego narządu i niewystarczające ilości wydzielanej przez niego tyroksyny spowalniają metabolizm i powodują zatrzymanie wody w organizmie. Zbiera się ona właśnie początkowo w palcach, które stają się sztywne i trudno je zgiąć. Inne objawy niedoczynności tarczycy to przybieranie na wadze, opuchlizna twarzy i powiek, senność, zmęczenie lub też wypadanie włosów. Jeśli towarzyszą one opuchliźnie palców, należy zgłosić się do lekarza, który zleci badania na poziom hormonów tarczycy.

Reklama

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Gdy przy opuchliźnie palców opuchnięte są także stawy, może to wskazywać na ich zwyrodnienie. Choroba może mieć podłoże genetyczne, ale jej ryzyko rośnie także u osób z nadwagą, niepodejmujących aktywności fizycznej czy doświadczających urazów stawów. Palce mogą wtedy puchnąć z powodu zużywania się ochronnej chrząstki wokół kości, które zaczynają się o siebie ocierać. W okolicy stawów tworzą się narośla lub ostrogi, występuje również osłabienie więzadeł i mięśni. Rozwijająca się choroba zwyrodnieniowa wywołuje opuchliznę, ból i coraz mniejszą mobilność stawów.

Reumatoidalne zapalenie stawów

Opuchlizna palców może również towarzyszyć chorobom autoimmunologicznym. Często jest objawem reumatoidalnego zapalenia stawów. Choroba wywołuje stan zapalny błon pokrywających stawy, a ich uszkodzenie powoduje erozję kości. Skutkuje to deformacją stawu, opuchlizną i bólem. Na reumatoidalne zapalenie stawów chorują najczęściej osoby między 40. a 60. rokiem życia i są to przeważnie kobiety. Choroba ma także inną odmianę – młodzieńcze zapalenie stawów, które atakuje głównie dzieci poniżej 16. roku życia.

Toczeń

Toczeń rumieniowaty układowy to choroba autoimmunologiczna, która dotyka najczęściej kobiety w wieku rozrodczym. Schorzenie powoduje zapalenie tkanki łącznej wokół stawów, wywołując ból i opuchliznę. Toczeń atakuje też serce, nerki, płuca i układ nerwowy. Choroba może pojawić się nagle i tak samo szybko przejść w fazę uśpienia. Wymaga ona specjalistycznego leczenia, by nie doszło deformacji stawów czy uszkodzenia narządów. Toczeń objawia się również zmęczeniem, bólami głowy i rumieńcami na policzkach w kształcie motyla.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama