Czosnek askaloński: Przeciwdziała nowotworom i cukrzycy
Czosnek askaloński - najczęściej nazywany cebuloczosnkiem lub szalotką - nie jest z pewnością aż tak popularny jak tradycyjna odmiana tej rośliny, ale za sprawą wyjątkowo subtelnego smaku i wszechstronnych właściwości zdrowotnych jego sława sukcesywnie rośnie. Od dawna wiadomo, że można go z powodzeniem wykorzystywać jako naturalny antybiotyk i dzięki niemu łagodzić rozmaite skutki przeziębienia, infekcji oraz grypy albo stosować jako skuteczny środek wspomagający leczenie cukrzycy. Obecnie coraz więcej mówi się o szalotce w kontekście jej zdolności do niszczenia komórek rakowych. Z przeprowadzonych badań wynika, że może przeciwdziałać nowotworom jelita, żołądka, płuc czy piersi. Ponadto czosnek askaloński doskonale oczyści organizm z toksyn i pomoże pozbyć się zbędnych kilogramów. Poznaj inne, mniej lub bardziej znane, właściwości tej aromatycznej rośliny.
Pochodzący z Bliskiego Wschodu czosnek askaloński należy do rodziny roślin czosnkowatych. Wyglądem najbardziej przypomina cebulę, a jego znakiem rozpoznawczym są fioletowe łuski. Największą popularnością cieszy się w krajach Beneluksu - Belgii, Holandii, Luksemburgu - oraz we Francji, gdzie zyskał szerokie zastosowanie kulinarne i jest wykorzystywany między innymi jako dodatek do sosów sporządzanych na bazie wina.
Dlaczego czosnek askaloński leczy?
Czosnek askaloński stanowi doskonale źródło flawonów, związków polifenolowych, błonnika, białka oraz witamin - C, A, B6 - oraz kwasu foliowego, potasu i manganu, dzięki czemu wykazuje działanie przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Obniża też ciśnienie krwi, wspiera pracę układu oddechowego i trawiennego oraz wspomaga leczenie cukrzycy.
Czosnek askaloński należy do grupy tak zwanych naturalnych antybiotyków i dzięki swojemu przeciwwirusowemu, antybakteryjnemu i przeciwzapalnemu oddziaływaniu skutecznie zwalcza różnorakie objawy i skutki infekcji, przeziębień i grypy, z łagodzeniem uporczywego kaszlu oraz bólu gardła na czele.
Czosnek askaloński a nowotwory
Wyjątkowo cenne właściwości czosnku askalońskiego, mające bezpośredni związek z jego możliwościami przeciwutleniającymi, uwalniane są podczas jego krojenia lub kruszenia. Powstaje wówczas allicyna i allikol. Tej pierwszej przypisuje się zdolności do niszczenia komórek rakowych. Przeprowadzone badania wskazują, że czosnek askaloński może skutecznie przeciwdziałać powstawaniu kilku rodzajów nowotworów: jelit, żołądka, płuc oraz piersi.
Czosnek askaloński a serce
Allikon - drugi uwalniany podczas krojenia czosnku askalońskiego związek - ma bezpośredni wpływ na regulację poziomu cholesterolu w organizmie i utrzymuje go w normie, dzięki czemu chroni nasze serce, mózg oraz tętnice i minimalizuje ryzyko wystąpienia miażdżycy tętnic, choroby wieńcowej, zawału serca i udaru mózgu.
Allikon w połączeniu z potasem zapewnia też odpowiedni przepływ krwi w organizmie, zapobiega jej krzepnięciu oraz obniża ciśnienie tętnicze, tym samym skutecznie zapobiegając wystąpieniu wylewów, udarów mózgu oraz zawałów serca.
Zawarte w czosnku askalońskim allium i disiarczek allili, które regulują poziom cukru we krwi, sprawiają że może być on śmiało wykorzystywany jako środek wspomagający leczenie cukrzycy.
Czosnek askaloński a odchudzanie
Czosnek askaloński doceniają również osoby pragnące osiągnąć i zachować doskonałą sylwetkę. Działając odtruwająco i usuwając toksyny z organizmu oraz wydatnie przyspieszając trawienie, doskonale sprawdza się jako środek wspomagający odchudzanie i pozwala pozbyć się zbędnych kilogramów.
Czosnek askaloński a nerwy
Czosnek askaloński stanowi również źródło cennych witamin i minerałów, które regulują naszą gospodarkę hormonalną i zmniejszają poziom stresu. Dzięki temu nasze nerwy zyskują ukojenie i czujemy się znaczniej bardziej zrelaksowani oraz wyciszeni.