Czosnek nie leczy raka, ale może przed nim chronić

O ile masz zdrowy układ pokarmowy, warto dołączyć do swoich posiłków czosnek. Nie chodzi wyłącznie o witaminy, w który jest bogaty. Sporo badań wskazuje, że osoby, które go często jedzą, rzadziej chorują na raka niż te, w których diecie jest go mało.

Naukowcy uważają, że czosnek może blokować tworzenie się substancji rakotwórczych oraz hamować ich aktywność
Naukowcy uważają, że czosnek może blokować tworzenie się substancji rakotwórczych oraz hamować ich aktywność123RF/PICSEL

Wpływ diety bogatej w czosnek (oraz cebulę) ocenili naukowcy z Portoryko, którzy rezultaty swojego badania umieścili w periodyku Nutrition and Cancer.

Jednocześnie należy pamiętać, że mitem jest przekonanie zarówno o tym, że te warzywa z pewnością uchronią przed rakiem, jak i to, że czosnek raka leczy. Wykazuje on co prawda działanie zapobiegające niektórym nowotworom, jednak nie jest lekiem w pełni chroniącym bądź zwalczającym choroby nowotworowe.

Korzyści z jedzenia czosnku

Warto jednak włączyć go do swojej diety, bo choć mocy uzdrawiających nie ma, jest unikalny ze względu na stosunkowo wysoką zawartość siarki. Oprócz niej czosnek zawiera również argininę, oligosacharydy, flawonoidy oraz selen, przy czym każda z tych substancji może korzystnie wpływać na stan zdrowia. Do tego w kilku badaniach populacyjnych zaobserwowano związek między większym spożyciem czosnku a zmniejszeniem ryzyka wystąpienia niektórych nowotworów, takich jak rak żołądka, jelita grubego, przełyku, trzustki i piersi.

Wykazali to także wspomniani naukowcy z Portoryko, a wyniki ich badań były zaskakująco pozytywne - okazało się, że grupa kobiet spożywająca duże ilości czosnku i cebuli miała blisko o połowę niższe ryzyko zachorowania na raka piersi w porównaniu z grupą o najmniejszym spożyciu tych warzyw, a u osób z grupy pośredniej ryzyko było mniejsze o 40 proc. Jednak w związku z tym, że badanie było prowadzone na niewielkiej grupie osób (badacze porównali grupę 314 kobiet chorujących na raka piersi  z 346 zdrowymi osobami) nie można uznać go za wiążące. Tym bardziej, że jest to badanie obserwacyjne; twarde wnioski można by wysnuwać z wyników dużego badania klinicznego.

Zaczynaj dzień od ciepłej wody - picie jej na czczo skutecznie detoksykuje i oczyszcza organizm, stanowi tym samym wspaniały poranny prezent dla nerek. Za regularne rozpoczynanie poranków szklanką ciepłej wody podziękują też jelita, które w ten sposób będą stymulowane do bardziej wydajnej pracy.  

Zimna woda nie usuwa toksyn tak skutecznie, ponadto, organizm przyjmując ją będzie musiał wykonać dodatkową pracę, by ogrzać dostarczony mu płyn. Ułatw mu zatem zadanie delektując się wodą o wyższej temperaturze (przynajmniej ok. 37 stopni).  

Dodatek cytryny w minimalnym stopniu wpływa na kaloryczność napoju, lepiej nawadnia organizm, wspomaga trawienie i procesy oczyszczania. Szczypta kurkumy pomoże dbającym o cerę i walczącym z jej niedoskonałościami. Jeszcze bardziej wartościowym posunięciem będzie zastąpienie suszonej kurkumy z saszetki odrobiną świeżej - np. startej. 

Do wody możesz też dodać plasterki świeżego imbiru, łagodzącego stany zapalne, działającego przeciwnowotworowo i wspomagającego odchudzanie. Ten codzienny rytuał pomoże wspierać ogólny poziom zdrowia oraz dobrostan organizmu.
Pij syrop z buraka - buraczany syrop nie tylko uwalnia od męczących dolegliwości, ale też wzmacnia odporność oraz zwalcza stany zapalne. Jest przy tym bezpieczny, może być stosowany przez kobiety w ciąży i małe dzieci po ukończeniu 1. roku życia.  
Przygotowanie syropu w domowych warunkach nie jest skomplikowane. Wystarczy, że umytego i obranego buraka pokroisz drobno, umieścisz w miseczce, a następnie zasypiesz czterema łyżkami cukru. Warzywo odstaw na cały dzień, aby oddało sok. Otrzymany syrop przelej przez sitko i przechowuj w buteleczce z daleka od źródeł światła. 

Innym sposobem jest zblednowanie surowego, pokrojonego buraka z dodatkiem miodu.   

Dawkowanie: w przypadku kaszlu u osoby dorosłej w zależności od potrzeb, najczęściej poleca się zażywanie jednej łyżki co dwie godziny. Stosując profilaktycznie nie należy przekraczać czterech-pięciu łyżek na dobę.
Przygotuj syrop z cebuli - to babciny sposób na szybkie rozprawienie się z przeziębieniem - takim, które dopiero zaczyna się rozkręcać oraz tym, które się przedłuża. 

Dwie średniej wielkości cebule obierz, umyj i pokrój w krążki. Układaj w czystym, uprzednio wyparzonym i wysuszonym słoiku, a następnie zasyp cukrem (możesz też zalać cebule miodem - wówczas podniesiesz walor leczniczy powstającego syropu). Zostaw słoik na około 12 godzin. Po tym czasie cebule powinny już puścić sok, który w połączeniu ze słodem stworzy syrop. Tak powstały płyn przecedź przy pomocy gazy i przelej do ciemnej buteleczki.

Dawkowanie: w razie choroby zażywaj miksturę dwa lub trzy razy dziennie (po łyżce stołowej). Dzieci w wieku przedszkolnym powinny zażywać nie więcej niż pół małej łyżeczki, raz lub dwa razy dziennie, zwłaszcza, jeśli piją wyrób po raz pierwszy. Starszaki mogą pić łyżeczkę syropu raz lub dwa razy dziennie. Podawaj go w ciągu dnia, nie przed snem (z uwagi na jego wykrztuśne właściwości).

Nie powinien być spożywany przez niemowlęta ani przez dzieci (i osoby dorosłe) mające problemy trawienne, ponieważ "uderzy" w wątrobę. Kobiety w ciąży przed taką kuracją powinny otrzymać zgodę lekarza.
Wypij specjalną herbatkę - będą ci potrzebne: 1 torebka dobrej jakościowo czarnej herbaty, 1 łyżka startej skórki z cytryny lub limonki, 1 łyżka startej skórki z pomarańczy, kilka malin (mogą być mrożone), kilka plasterków imbiru, 2-3 goździki, 2 łyżki miodu, 2 łyżki soku z malin (najlepiej domowego), listki mięty (opcjonalnie), 1 gwiazdka anyżu, odrobina cynamonu.

W dzbanku umieść saszetkę herbaty, zalej wrzątkiem, zaparz. Po ok. 5 minutach dodaj goździki, gwiazdkę anyżu, plasterki imbiru i maliny, przykryj spodeczkiem i odstaw całość na 5 minut. Po tym czasie wyjmij saszetkę oraz goździki i anyż.

Starte skórki z cytryny i pomarańczy dodaj do herbatki. Zostaw je tam na ok. 3 minuty, po czym wyciągnij. Na koniec dodaj sok, miód, cynamon, zamieszaj. Herbata jest gotowa do wypicia.
+5

Niemniej jednak uważa się, że czosnek ma możliwości blokowania tworzenia się substancji rakotwórczych oraz hamowania aktywności substancji rakotwórczych. Ponadto wspomaga naprawę DNA, zmniejszanie proliferacji (mnożenie) komórek nowotworowych lub doprowadzania ich do śmierci - wyjaśniają specjaliści z Polskiej Ligi Walki z Rakiem.

Dobroczynne znaczenie czosnku docenia nawet Amerykański Narodowy Instytut Raka (NCI). Warto zauważyć, że nie zaleca on zdrowym osobom przyjmowania jakichkolwiek suplementów diety w celu zapobiegania nowotworom, ale uznaje czosnek spożywany w zwykłych posiłkach za jedno z warzyw o potencjale przeciwnowotworowym. Czosnek pojawia się także w wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która dla osób dorosłych zaleca dzienną dawkę od 2 do 5 g świeżego czosnku (mniej więcej jeden ząbek).

Zalecana dzienna dawka dla osoby dorosłej to 2-5 g świeżego czosnku, czyli mniej więcej jeden ząbek
Zalecana dzienna dawka dla osoby dorosłej to 2-5 g świeżego czosnku, czyli mniej więcej jeden ząbek123RF/PICSEL

Czosnek: zalecany umiar w użyciu

Trzeba jednak podkreślić, że choć czosnek jest bezpieczny, jego nadmierne spożycie może powodować pewne efekty uboczne - i nie chodzi tylko o jego silny wpływ na woń oddechu i ciała. Zdarza się, że czosnek powoduje zgagę, nudności, a nawet wymioty i biegunkę. Wyniki niektórych badań sugerowały, że czosnek może zmniejszać stężenie cukru we krwi i zwiększać poziom insuliny.

Wykazano też, że czosnek wchodzi w interakcję z niektórymi lekami. Ponieważ działa przeciwkrzepliwie, powinny go unikać kobiety ciężarne, osoby przed zabiegami chirurgicznymi oraz osoby otrzymujące leki przeciwkrzepliwe. Ostrożność w spożywaniu czosnku powinny wykazywać też osoby z problemami żołądkowymi, np. z chorobą wrzodową, gdyż  czosnek może pogłębiać te dolegliwości.

Tak obniżysz ryzyko zachorowania na raka

  • Utrzymywanie prawidłowej sylwetki i masy ciała
  • Unikanie opalania się i stosowanie kremów z filtrem UV
  • Prawidłowa, urozmaicona i zbilansowana dieta
  • Unikanie alkoholu
  • Abstynencja tytoniowa
  • Umiejętność radzenia sobie ze stresem i dbałość o dobry wypoczynek

Nie należy też zapominać, że większość nowotworów na wczesnym etapie nie daje wyraźnych i specyficznych objawów, ale są badania, które pozwalają wiele rodzajów raka wykryć na tyle wcześnie, że chorobę daje się całkowicie wyleczyć lub nie doprowadzić do jej rozwoju. To m.in. mammografia, cytologia, kolonoskopia, morfologia krwi.

Zobacz również:

***

Potrzeba jeszcze ponad czterech milionów złotych, żeby Hania mogła rozpocząć terapię
Potrzeba jeszcze ponad czterech milionów złotych, żeby Hania mogła rozpocząć terapięarchiwum prywatne

Hania ma 17 miesięcy i SMA1 - rdzeniowy zanik mięśni. Innowacyjna terapia genowa kosztuje ponad 9 milionów złotych. Środki potrzebne są jak najszybciej, bo warunkiem przystąpienia do leczenia jest rozpoczęcie go przed ukończeniem drugiego roku życia. Niestety, w prowadzonej od sześciu miesięcy zbiórce, nadal brakuje ponad czterech milionów złotych.

JEŚLI MOŻESZ, WESPRZYJ ZBIÓRKĘ: www.siepomaga.pl/haneczka