Cztery domowe sposoby wspomagające leczenie grzybicy
Grzybica stóp, nazywana inaczej „stopą atlety” obecnie jest problemem coraz większej ilości osób. I nie są to w większości sportowcy, jak uważano jeszcze niedawno, ale osoby, które zaniedbują prawidłową higienę stóp. Każdy rodzaj grzybicy leczy się u dermatologa, stosując odpowiednie preparaty farmakologiczne. Jednak istnieje również kilka sprawdzonych naturalnych sposobów, które wspomagają leczenie zalecone przez specjalistę. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat grzybicy, a także cztery domowe sposoby na walkę z tą przypadłością.
Grzybica to infekcja naskórka różnych obszarów stopy wywołana grzybami chorobotwórczymi.
Z reguły wyróżnia się trzy najczęściej spotykane rodzaje grzybicy stóp. Pierwsza to tzw. międzypalcowa. Jest najbardziej popularna, a cierpią na nią najczęściej sportowcy. Charakteryzuje się mocno zaczerwieniałymi palcami oraz ich popękaną skórą. Inny rodzaj tego schorzenia to grzybica potnicowa, którą cechują liczne i drobne pęcherzyki, występujące na podeszwach stóp. Rzadziej spotykanym rodzajem grzybicy jest tzw. złuszczająca. Objawia się ona nadmiernym zrogowaceniem i złuszczaniem naskórka całej stopy.
Najczęstsze objawy grzybicy
Grzybica stóp zaczyna się od zaczerwienienia skóry na stopach. Charakterystyczne dla tej przypadłości objawy – świąd, pieczenie oraz obrzęk – pojawiają się dopiero, gdy grzyby usadowią się w skórze. Objawy są bardzo uciążliwe, utrudniają chodzenie, a tym samym normalne funkcjonowanie. Skóra na stopach zaczyna pękać, łuszczyć się, a nawet odchodzić dużymi płatami. Nieodpowiednio leczona może rozprzestrzeniać się w szybkim tempie, również na inne obszary ciała.
Jeżeli zauważamy jakiekolwiek zmiany na naszych stopach, które mogłyby zapowiadać rozwój grzybicy, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza. Leczenie tego schorzenia powinno być podjęte niezwłocznie po postawieniu diagnozy przez specjalistę. Jednak nie podejmujmy się kuracji na własną rękę! Leczenie pierwszorzędnie wdraża lekarz. My możemy dopełnić go jedynie naturalnymi, nieszkodliwymi preparatami.
W zależności od stopnia zaawansowania grzybicy, stosuje się leczenie doustne lub miejscowe (w postaci maści i areozolów). Lekarze mogą zalecić również obie formy leczenia równocześnie. Dostępne obecnie preparaty powodują zmniejszenie objawów już po 7 dniach. W niektórych przypadkach zdarza się, że stosowanie leku przeciwgrzybiczego nie pomaga. Należy wtedy skonsultować się ponownie z lekarzem, który zdecyduje o dalszej formie leczenia.
Specjaliści podkreślają, że zaawansowanej grzybicy nie można wyleczyć wyłącznie poprzez stosowanie domowych metod. jest to oczywiście prawda. Jednak naturalne domowe preparaty mogą stanowić doskonałe uzupełnianie kuracji zaleconej przez lekarza. Należy pamiętać, że stóp z grzybicą nie należy za bardzo namaczać w wodzie.
Oto kilka sprawdzonych naturalnych sposobów leczenia grzybicy, które doskonale uzupełnią kurację zaleconą przez lekarza:
1. Peeling ze skrobi kukurydzianej
Zawarta w mące kukurydzianej skrobia pochłania wilgoć lepiej niż inne środki. Może zatem skutecznie redukować objawy grzybicy. Jeśli poddasz skrobię kukurydzianą procesowi opiekania, zapewniamy, że zadziała jeszcze efektywniej! Skrobię można wsypać do skarpetek, aby pochłaniała wilgoć i przykry zapach, które wytwarza grzybica. Po ściągnięciu skarpetek, stopy dokładnie spłucz wodą.
Do zabiegu potrzebne ci będą:
- 1/2 szklanki mąki kukurydzianej;
- ciepła woda;
- mydło;
- czysty ręcznik;
- piekarnik.
Rozgrzej piekarnik do 200 stopni Celsjusza. Następnie wsyp mąkę na talerz, wstaw do piekarnika i zapiekaj przez kilka minut aż przybierze brązowy kolor. Musisz uważać, by mąka się nie przypaliła. Wetrzyj mąkę w stopy i pozostaw na ich skórze do 10 minut. Następnie wytrzyj stopy czystym ręcznikiem. Po zabiegu umyj ręce ciepłą wodą i mydłem. Jeśli nie masz pod ręką piekarnika, wykorzystaj płytę kuchenną lub palnik. Na patelni podgrzewaj mąkę, stale mieszając oraz kontroluj, aby się nie przypaliła.
2. Pozwalaj stopom oddychać
Idealnym środowiskiem dla rozwoju grzyba jest wilgoć i ciepłe powietrze. Szczególnie latem dobrze jest chodzić boso, zarówno w mieszkaniu jak na zewnątrz. Po trawie można chodzić tylko wtedy, gdy nie ma niej rosy. Jeśli masz problemy z grzybicą, w lecie oraz na wiosnę zakładaj przewiewne buty, a najlepiej lekkie sandały.
Silne właściwości przeciwgrzybicze ma również wyciąg z pestek grejpfruta. By się o tym przekonać rozprowadź na dłoniach kilka kropel owocu, a następnie wmasuj je w stopy. Taki zabieg należy powtarzać trzy razy dziennie przez tydzień. Sok z grejpfruta działa odkażająco na chorobowe zmiany skórne, zapewniając stopom estetyczny wygląd. Tę metodę zaleca się stosować jako kurację uzupełniającą do leczenia, które wdrożył lekarz.
4. Olejek z drzewa herbacianego
Za skuteczny domowy lek przeciwgrzybiczny uznaje się również olejek z drzewa herbacianego. Należy go nakładać bezpośrednio na chorą skórę trzy razy dziennie przez dwa tygodnie. Optymalna dawka to około siedem kropel. Do olejku zaleca się również dodać niewielką ilość żelu z aloesu. Kurację olejkiem z drzewa herbacianego stosuje się zazwyczaj jako uzupełnienie leczenia zaleconego przez specjalistę.
Pierwsze objawy grzybicy mogą wydawać się niegroźne, ale ta choroba wyjątkowo szybko się rozwija. Jeśli zauważysz na swoich stopach niepokojące zmiany skórne, niezwłocznie udaj się do lekarza. Jeśli zdiagnozuje on grzybicę, powyższe metody powinny wspomóc zaleconą przez specjalistę kurację.