Cztery nietypowe objawy cukrzycy
Cukrzyca to uciążliwa i bardzo groźna choroba przewlekła – bez odpowiedniego leczenia wyniszcza układ krążenia, oczy i nerki. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że na całym świecie diagnozuje sią ją co 5 sekund. W Polsce zmaga się z nią nawet 3 miliony osób, wiele z nich nie ma pojęcia o tym, że choruje. Kluczowe objawy to przewlekłe zmęczenie, wzmożone pragnienie i częstsze oddawanie moczu. Każda osoba jest jednak inna i mogą towarzyszyć jej zróżnicowane, mniej znane symptomy. Jak organizm reaguje na zbyt wysoki poziom cukru we krwi? Poznaj nietypowe objawy cukrzycy i walcz z chorobą, zanim wyniszczy twój organizm.
Rozwijająca się cukrzyca prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych, a co za tym idzie niedotlenienia tkanek i niedożywienia skóry. U diabetyków jest ona bardziej wysuszona i wrażliwa, a rany znacznie trudniej się goją, łatwiej też o siniaki. Charakterystyczny jest świąd i łuszczenie się skóry, nawracające grzybice, częste zmiany wypryskowe i żółte zabarwienie karnacji. Zmniejsza się również ilość wydzielanego potu.
Utrzymujący się w naszym organizmie zbyt wysoki poziom cukru we krwi powoduje wzrost ciśnienia tętniczego. Z czasem uszkadza naczynia krwionośne – także te znajdujące się w siatkówce oka. Mówimy wtedy o retinopatii cukrzycowej – groźnym powikłaniu, które w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do utraty wzroku. Powinniśmy więc zwrócić uwagę na objawy takie jak niewyraźne, zamazane czy podwójne widzenie, mroczki przed oczami i problemy z wyraźnym widzeniem po zmroku.
Niezdiagnozowana cukrzyca może też dawać objawy neurologiczne. Charakterystyczne jest drętwienie nóg, a także pieczenie stóp oraz dłoni. To efekt wysokiego stężenia glukozy w organizmie i uszkodzenia nerwów obwodowych. W bardziej zaawansowanych przypadkach chory zaczyna bełkotliwie mówić i ma problem z utrzymaniem równowagi.
Cukrzyca – objawy ze strony układu pokarmowego
Cukrzyca objawia się nie tylko zwiększonym pragnieniem, ale też znacznie większym apetytem, tzw. wilczym głodem. Mimo to chory gwałtownie chudnie zamiast tyć. Jest to mylące, bo cukrzyca często kojarzona jest z otyłością. Jednak w przypadku cukrzycy typu 1. glukoza nie wnika do organizmu i nie odżywia komórek (stąd mechanizm odczuwania ciągłego głodu), ale utrzymuje się we krwi, bardzo szybko wyniszczając narządy i naczynia krwionośne.