Czy bóle miesiączkowe to powód do niepokoju?

Bóle miesiączkowe są naturalną reakcją organizmu kobiety na złuszczające się endometrium. Mogą mieć różne nasilenie i zwykle trwają dwa do trzech dni, ustępując wraz z menstruacją. Jeśli jednak są bardzo silne, a ich czas trwania jest długi, powinny być powodem do konsultacji ze specjalistą.

Materiały promocyjne partnera

Dlaczego boli brzuch w trakcie okresu?

Bóle miesiączkowe to dolegliwość, której doświadczyła niemal każda kobieta. Często dla wielu pań stanowią sygnał, że rozpoczyna się menstruacja, a nawet ją poprzedzają. Dolegliwości są spowodowane skurczami macicy, w wyniku których złuszcza się endometrium, jeśli nie doszło do zapłodnienia. Obkurczająca się mięśniówka macicy jest naturalnym efektem braku implementacji zapłodnionej komórki jajowej. Dolegliwości o większym natężeniu częściej dotykają młodych kobiet, które dopiero rozpoczynają menstruację, a także tych w okresie przed menopauzą. Często powiązane są również z intensywniejszym krwawieniem. 

O ile nie utrudniają normalnego funkcjonowania, nie powinny wzbudzać naszego niepokoju. Nawet jeśli pojawią się objawy dodatkowe, jak ból głowy, bóle pleców (zwłaszcza w odcinku lędźwiowym), mdłości czy biegunki. Warto jednak regularnie odbywać kontrolne wizyty u ginekologa, aby na bieżąco monitorować swój stan zdrowia. Zdarza się, że bóle miesiączkowe są powiązane z zaburzeniami funkcjonowania układu rozrodczego. 

Jak radzić sobie z bólem miesiączkowym?

W trakcie menstruacji organizm kobiety gromadzi wodę, co sprawia, że mogą pojawić się obrzęki nóg lub dłoni, a także uciążliwe wzdęcia. Charakterystyczne są biegunki oraz ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa i ten odczuwany w podbrzuszu. Ból jest tylko jednym z wielu objawów okresu, ale potrafi nas skutecznie wykluczyć z wykonywania codziennych czynności. Doraźnie warto więc sięgnąć po leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, które zawierają np. ketoprofen. To substancja czynna, która łagodzi dolegliwości o lekkim do umiarkowanego nasileniu i należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Dobre efekty dają także leki rozkurczowe.

W trakcie menstruacji warto zrezygnować z intensywnego wysiłku fizycznego i poświęcić więcej czasu na odpoczynek. Wskazane są spacery i delikatny ruch, który pozwala na szybsze rozluźnienie mięśni, ale też redukuje zatrzymywanie wody w organizmie. Ból pleców skutecznie łagodzą ciepłe kompresy, również o działaniu rozluźniającym. Wskazane są ćwiczenia rozluźniające i rozciągające oraz unikanie ciężkostrawnych potraw, które mogą nasilić wzdęcia i zaburzyć prawidłową pracę układu pokarmowego.

Ból miesiączkowy największą intensywność osiąga w pierwszych dniach menstruacji, a następnie samoistnie ustępuje. Jeśli jednak jest intensywny, towarzyszą mu objawy dodatkowe oraz obfite krwawienie, warto skonsultować się z lekarzem specjalistą, który może przepisać leki na receptę i skierować na dalszą diagnostykę.

materiały promocyjne partnera
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy