Reklama

Czy jedzenie może zmienić nasz nastrój

Wpływ jedzenia na nasze zdrowie i sylwetkę jest doskonale udowodniony, jednak czy jedzenie może wpływać na nasze samopoczucie i nastrój? I nie chodzi tu jedynie o chwilowe zadowolenie po pysznej kolacji.

"W czasach średniowiecza ludzie wierzyli, że to, co jedzą, wpływa na ich nastrój. Jeśli zależało im na erotycznej stymulacji sięgali po jajka, wołowinę, granaty. Środkami uspokajającymi prosto ze spiżarni były różnego rodzaju sałaty i cykoria. Kiedy więc straciliśmy ten instynkt, który wskazywał, że jedzenie może wpływać na jeden z naszych najistotniejszych narządów - mózg?" - zastanawia się dr Luisa Dillner.

I choć wiemy już coraz więcej na temat związku jedzenia z cukrzycą, chorobami serca i otyłością, wszelkie powiązania między zdrowiem psychicznym a dietą wciąż pozostają tematem badań. Jednym z nich jest to przeprowadzone przez specjalistów z Uniwersytetu Binghamton. Eksperyment wykazał, że w przypadku osób poniżej 30. roku życia, które sięgały po fast foody przynajmniej trzy razy w tygodniu, wyższe jest ryzyko wystąpienia schorzeń psychicznych.

Reklama

W przypadku osób dorosłych, w wieku powyżej 30. lat, badanie wykazało, że spożywanie mniejszej ilości węglowodanów i większej ilości owoców zmniejsza lęk i depresję. Owoce są bogate w przeciwutleniacze, które chronią mózg, ale niski poziom węglowodanów jest zagadką, ponieważ węglowodany wspierają produkcję serotoniny, przyznają eksperci.

Nikogo nie zaskoczy fakt, że najzdrowsza - zarówno dla ciała, jak i umysłu - jest dieta śródziemnomorska. Jak wskazują eksperci, związek pomiędzy dietą i nastrojem jest wysoce indywidualny, ale istnieją badania, które pokazują poprawę nastroju po dwóch tygodniach od zmiany sposobu odżywiania. (PAP Life)


PAP life
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy