Czy kawa faktycznie odchudza?
Na temat wpływu kawy na metabolizm krążą różne, często sprzeczne, opinie. Czy regularne picie aromatycznej małej czarnej może pomóc nam pozbyć się nadprogramowych kilogramów? Może, ale pod pewnymi warunkami.
Nie jest łatwo odnaleźć w gąszczu sprzecznych informacji wiarygodną odpowiedź na pytanie o to, jak kawa wpływa na metabolizm.
- Niektóre badania sugerują, że picie kawy może przyczyniać się do redukcji masy ciała. Zalecałabym jednak ostrożność. A jeśli nie ma nawyku sięgania po kawę, lepiej go nie tworzyć w imię potencjalnych zysków w postaci utraconych kilogramów. Pamiętajmy, by nie przekraczać 400 miligramów kofeiny dziennie, większa ilość może być niebezpieczna dla zdrowia - zastrzega w rozmowie z amerykańskim magazynem "Women’s Health" dietetyczka Amy Gorin.
Są dane, które wskazują na to, że kawa odgrywa ważną rolę w procesie odchudzania. Tegoroczne badanie uczonych z Uniwersytetu Harvarda, którego rezultaty opublikowano na łamach czasopisma medycznego "American Journal of Clinical Nutrition" sugeruje, że wypijanie czterech filiżanek kawy dziennie zwiększa tempo metabolizmu, a w konsekwencji pozwala zredukować tkankę tłuszczową średnio o 4 proc.
Autorzy badania, którego wyniki pojawiły się w "Journal of Clinical Sleep Medicine" ostrzegają jednak, że picie kawy nawet sześć godzin przed snem może prowadzić do kłopotów z zasypianiem. Niedobór snu skutkuje zaś pogorszeniem przemiany materii i większą ochotą na kaloryczne, niezdrowe pokarmy w ciągu dnia.
***Zobacz także***
Niemałą popularnością cieszy się wciąż tzw. dieta kawowa, zapoczątkowana przez internistę Boba Arnota, którego książka "The Coffee Lover's Diet: Change Your Coffee, Change Your Life", była sensacją 2017 roku.
Twierdzi on, że kawa może być jednym z największych sprzymierzeńców w walce o smukłą sylwetkę. Pod pewnymi warunkami. Istotna jest jakość ziaren, rezygnacja z mleka i cukru oraz dbałość o zrównoważoną dietę. Jeśli bowiem będziemy wypijać kilka filiżanek kawy, a oprócz tego zajadać się tuczącą, wysoko przetworzoną żywnością, nie dostrzeżemy żadnych korzyści wynikających z wysokiego spożycia kofeiny.
Dr Arnot zaleca, by w ciągu dnia pić trzy filiżanki czarnej kawy. Ekspert zapewnia, że bardzo szybko zauważymy pozytywne rezultaty, takie jak poprawa nastroju, wyższy poziom energii, szybszy metabolizm oraz stopniowe pozbywanie się nadprogramowych kilogramów.
Pamiętajmy jednak, by jednocześnie stosować niskokaloryczną, zbilansowaną dietę bogatą w warzywa, zdrowe roślinne tłuszcze i produkty pełnoziarniste. Warto również dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. Oprócz kawy pijmy więc dużo wody oraz sięgajmy po zawierającą kofeinę zieloną herbatę. Uwzględnienie jej w jadłospisie nie tylko sprzyja odchudzaniu, ale także zapobiega nadciśnieniu, obniża ryzyko zawału serca i ma zbawienny wpływ na skórę.
***Zobacz także***
Zobacz także:
Artykuł sponsorowany: Jak wybrać ekspres do kawy?