Reklama

Czy to alergia?

Zastanawiasz się, czy to przedłużające się przeziębienie to alergia? A co z twoim nowym kremem, który spowodował u ciebie alergię? Rozróżnienie stanu alergicznego od niealergicznego nie zawsze jest proste, ale znajomość podstawowych różnic może pomóc niekiedy w rozwiązaniu problemów zdrowotnych i przyczynić się do szybszego wyleczenia.

Wielu ludzi uważa, że każda niepożądana reakcja organizmu jest reakcją alergiczną. Prawdziwa reakcja alergiczna ma miejsce, kiedy organizm wykazuje nietypową reakcję ze strony układu immunologicznego na czynnik, który jest nieszkodliwy. Większość testów alergicznych sprawdza, czy we krwi występuje podwyższona liczba przeciwciał o nazwie immunoglobuliny (IgE). Są one wydzielane przez układ odpornościowy do zwalczania szkodliwych substancji.

Alergie pokarmowe są jednymi z tych, które przysparzają najwięcej trudności osobom, które próbują same dokonać diagnozy. Częściej bowiem występuje wśród ludzi nietolerancja na pokarm niż alergia. Chociaż niemal 20% dorosłych twierdzi, że ma alergię na pokarm, badania wykazują, że tylko u 2% z nich rzeczywiście występuje alergia poparta wynikami testów. Z kolei 30% uważa, że ich dzieci mają alergię pokarmową, podczas gdy rzeczywisty odsetek to 6 – 8% alergików poniżej 6 roku życia.

Reklama

Chociaż trudno jest rozróżnić objawy alergii od objawów wielu innych chorób, oto kilka ogólnych wskazówek i porad, które mogą okazać się pomocne.

Przygotuj listę objawów. Rozróżnienie alergii od infekcji wirusowej może pomóc wielu ludziom, gdyż katar alergiczny (sienny) dotyka od 10 do 30% dorosłych ludzi. Leczenie zmniejsza nasilenie objawów o około 85%. Jeśli nie jesteś pewna, czy masz alergię, czy infekcję, spisz swoje objawy. Jeśli kichasz, masz zaczerwienione lub załzawione oczy i przezroczystą wydzielinę z nosa lub też swędzi cię nos, gardło lub uszy – prawdopodobnie masz alergię.

Pora roku wiele mówi. Sezon, w którym pojawiają się nasze symptomy, może dać nam wskazówkę, która pozwoli zidentyfikować przyczynę złego samopoczucia. Jeśli objawy ze strony nosa nasilają się wiosną lub jesienią, kiedy ilość pyłków w powietrzu się zwiększa, prawdopodobnie mamy do czynienia z alergią.

W przypadku alergii pokarmowej występują nie tylko objawy ze strony układu pokarmowego takie jak skurcze, biegunka, uczucie wzdęcia czy niestrawność żołądkowa. Ten rodzaj alergii może również nieść za sobą takie symptomy jak wysypka czy problemy ze strony układu oddechowego. Dlaczego? Alergie pokarmowe to zwykle reakcja wielu układów. Jeśli pojawia się reakcja jednego organu, bardziej prawdopodobne jest, że to nie jest alergia, ale na przykład nietolerancja czy nadwrażliwość, a nawet zatrucie pokarmowe.

Alergie mogą przypominać zaburzenia pracy mózgu i układu nerwowego. Objawy o których mowa, to migreny, nadaktywność u dzieci oraz niektóre zaburzenia związane z funkcjonowaniem mózgu i centralnego układu nerwowego. Są to zmęczenie, nerwowość oraz trudności w koncentracji połączone z bólem głowy. Być może więc niekiedy wystarczy wyeliminować niektóre pokarmy z diety, a pozbędziemy się przyczyny takich objawów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: alergia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy