Czym nas może zarazić ukochany zwierzak?
Kontakt ze zwierzętami ma korzystny wpływ na zdrowie. Pod warunkiem, że wiemy, jak się ustrzec chorób odzwierzęcych.
Dość częstą infekcją tego typu jest toksoplazmoza. Wywołuje ją pierwotniak Toxoplasma gondii. Roznoszą go koty (wprowadzają go do organizmu zjadając gryzonie i małe ptaki). Zdarza się i u psów, ale znacznie rzadziej. Zarażamy się najczęściej, czyszcząc kuwetę, bo zarodniki toksoplazmozy znajdują się w kocich odchodach.
Symptomem zakażenia są zawroty głowy, zaburzenia równowagi, bóle mięśni i stawów, powiększone węzły chłonne, osłabienie, czasem światłowstręt. Ale może być też bezobjawowe. Leczenie polega na przyjmowaniu leków przeciwpasożytniczych i antybiotyków.
Nasza rada: Odrobaczaj kota co najmniej 2 razy w roku. Czyść kuwetę codziennie (by stały się groźne, zarodniki muszą dojrzewać kilka dni). Bardzo dokładnie myj ręce.
Psy i koty mogą zarazić toksokarozą. Jest to zakażenie glistami. Ich larwy znajdują się w odchodach zwierząt-nosicieli, ale też na sierści w okolicy zwierzęcych pup lub w pyskach (jeśli czworonóg wylizuje się pod ogonem).
Objawy infekcji bywają różne (zależnie od tego, gdzie się glista zadomowiła), ale najczęstsze są zakażenia bezobjawowe! Świadczy o nich podwyższony poziom granulocytów kwasochłonnych we krwi. Leczenie odbywa się pod okiem lekarza lub wręcz w szpitalu.
Nasza rada: Odrobaczaj psy co najmniej raz, podwórkowe dwa razy w roku. Obcinaj krótko paznokcie (larwy potrafią się kryć pod nimi). Myj dokładnie ręce po zabawie ze zwierzęciem.
Choroba kociego pazura to skutek zadrapania czy ugryzienia przez kota. Pojawia się zaczerwienienie, ból, obrzęk. Czasem także ból głowy, gorączka, uczucie zmęczenia, spadek apetytu. Częste jest powiększenie i bolesność węzłów chłonnych niedaleko zadrapania. Zwykle choroba mija sama, ale czasem trzeba brać antybiotyk. Jeśli węzły chłonne ropieją, musi je oczyścić chirurg.
Nasza rada: Dokładnie myj wodą z mydłem i dezynfekuj każdą ranę zadaną zębem lub pazurem pupila.
Ptaki i gryzonie
Papugi i kanarki roznoszą ornitozę. Bakterie z rodziny chlamydii mogą być w ich odchodach i na piórach. Infekcja może się też rozwinąć po udziobaniu przez zakażonego ptaka. Jej objawy przypominają zapalenie płuc: kaszel z odkrztuszaniem, gorączka, bóle mięśni i głowy, czasem gardła. Konieczny jest antybiotyk. Kupujmy ptaki ze sprawdzonych źródeł i żądajmy zaświadczenia, że są przebadane pod kątem ornitozy.
Źródłem chorób mogą być myszy, szczury, chomiki. Do zakażenia dochodzi przez kontakt z moczem, śliną, krwią i odchodami zakażonych gryzoni. Większość infekcji mija bezobjawowo. Czasem jednak pojawia się gorączka, brak apetytu, ból głowy, mdłości. A nawet zapalenie mózgu.
Rada: głaszcz swego gryzonia, ale nie zbliżaj go do twarzy. Wannę, w której myjesz klatkę, czyść starannie środkiem z chlorem.
Płazy i gady
Żółwie, gekony i inne jaszczurki roznoszą salmonellę i mogą nas nią zarazić. Dla nich jest ona niegroźna, bo stanowi element ich własnej flory bakteryjnej. U ludzi wywołuje zatrucia - z biegunką, gorączką, skurczami brzucha. Choroba powinna minąć sama w ciągu tygodnia, ale czasem konieczna jest pomoc lekarza.