Reklama

Czym są mroczki na oczach?

Pojawiające się na oczach plamki są częstą dolegliwością, zwłaszcza u osób, które przekroczyły 50. rok życia. Czasami ich obecność mogą zauważyć także młodsze osoby: szczególnie wpatrując się w sufit albo spoglądając na niebo. Męty, bo tak są nazywane mroczki, nie zawsze muszą świadczyć o poważnych problemach ze wzrokiem. Często są na tyle dyskretne, że zapomina się o ich obecności. Jeśli jednak towarzyszą innymi dolegliwościom (często niezwiązanymi z oczami), to warto udać się do specjalisty, bo mogą być symptomem poważniejszych chorób, takich jak nadciśnienie i cukrzyca. Co mogą oznaczać mroczki na oczach? Kiedy trzeba mieć powód do niepokoju?

Czym są mroczki?

Mroczki na oczach to ubytki w ciele szklistym, które mogą przybierać rozmaitą formę. Najczęściej występuje ich kilka naraz i zmieniają położenie wraz z ruchem gałek ocznych. Charakteryzowane są jako muszki, męty, pręciki albo błyski. Często przysłaniają pole widzenia, ale nie są bardzo uciążliwe – ich obecność dostrzega się podczas wpatrywania w jasne tło. Mroczki pojawiają się wraz z wiekiem i są zjawiskiem naturalnym u osób starszych. Niekiedy mogą tworzyć się u młodszych osób. Jeśli towarzyszą im bóle oczu, swędzenie powieki, sztywność karku czy zawroty głowy, warto udać się do lekarza.

Reklama

O czym mogą świadczyć mroczki?

Mroczki mogą być oznaką zmęczenia i najczęściej po wypoczynku mijają samoistnie. Niekiedy są pierwszym symptomem rozwijającej się zaćmy, dlatego pod opieką okulisty bada się ich rozwój i decyduje się o dalszym leczeniu. Występujące męty mogą świadczyć o odklejeniu się siatkówki od naczyniówki. Wtedy do ciała szklistego dostają się komórki krwi, które tworzą przesłaniające ciałka. Inną przyczyną może być obecność guza wewnątrzgałkowego, który uciska nerw wzrokowy i podnosi ciśnienie wewnątrz oka. Można rozpoznać go po zaburzeniach widzenia oraz bólu. Innym objawem mroczków może być drobne ciało obce pod powieką, któremu towarzyszy zaczerwienienie oraz łzawienie.

Uważaj na ciśnienie i poziom cukru

Mroczki przed oczami mogą również występować u diabetyków i przeważnie jest to objaw rozwijającej się retinopatii cukrzycowej. Jeśli wysokie stężenie glukozy w krwiobiegu utrzymuje się przez dłuższy czas, rozszerza ono naczynia krwionośne siatkówki i je uszkadza, co może prowadzić do tworzenia mętów. Ich obecności towarzyszą zaburzenia widzenia i widoczne zmniejszenie ostrości wzroku. Na powstawanie mętów może wpływać też nadciśnienie tętnicze. Szczególnie wtedy, gdy prócz zmian na oku pojawiają się zawroty głowy, kołatanie serca i szumy uszne. Mroczki mogą być również związane z niedokrwistością, dlatego warto zadbać, by w diecie były obecne produkty zawierające żelazo.

Naucz się panować nad migreną

Migrena jest chorobą, która może utrudnić codzienne funkcjonowanie. Ataki bólu głowy są na tyle silne, że często nie można skupić się na jednej czynności. Nie do końca zostały poznane przyczyny jej powstawania, ale niektórzy zwracają uwagę na swój styl życia tak, aby występowała jak najrzadziej. Niektórzy z cierpiących na migrenę doświadczają tzw. aury, czyli stanu, który sygnalizuje o zbliżającym się ataku – to ostatni moment, aby zażyć leki zapobiegające bólowi. Jednym z objawów aury mogą być mroczki przed oczami, którym towarzyszą błyski i tzw. zygzaki przed oczami.

Leczenie mroczków

Jeśli mroczki nie są objawem groźnej choroby, nie stosuje się leczenia objawowego. Gdy są następstwem choroby, wtedy lekarz zleci dodatkowe badania i wdroży odpowiednie leczenie, które ma za zadanie zniwelować wywołujące ją czynniki. Może to być zmiana diety, regularne stosowanie leków obniżających ciśnienie bądź dopasowanie odpowiednich dawek insuliny. Jeśli mroczki są następstwem zaćmy, jaskry albo guza wewnątrztwardówkowego, najczęściej wymagana jest interwencja chirurgiczna.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy