Reklama

Dbajmy o dziąsła. Tak unikniemy kłopotów!

Nieleczone zapalenie dziąseł może prowadzić do powikłań.

Problem z przyzębiem zaczyna się zazwyczaj od zapalenia dziąseł, które stają się obrzęknięte, zaczerwienione i zaczynają krwawić. Winne temu są bakterie, które zbierają się w płytce pod dziąsłem i wywołują proces zapalny.

Na szczęście dolegliwość tę w początkowym stadium można wyleczyć samemu. Tanio i łatwo. Wystarczy codzienne właściwe szczotkowanie zębów i oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych nitką dentystyczną.

Po 2 tygodniach po zapaleniu dziąseł nie będzie śladu. Co jeszcze możemy zrobić, by uniknąć problemów?

Ważne nitkowanie

Kluczowe w zapobieganiu zapaleniu dziąseł jest codzienne usuwanie resztek nitką.

Reklama

Dentyści od dawna podkreślają, że nici dentystyczne są bardzo ważne w profilaktyce chorób przyzębia, a więc stanów zapalnych dziąseł i paradontozy. Gromadząca się u nasady koron zębów płytka nazębna, będąca mieszaniną bakterii, resztek pożywienia i śliny, wnika pod dziąsła, wywołuje stany zapalne, zamienia się w kamień i powoduje próchnicę przyszyjkową.

Ten rodzaj próchnicy może doprowadzić nawet do leczenia kanałowego, a w skrajnych przypadkach także do utraty zęba. Szczoteczką, niestety, tych rejonów zęba nie jesteśmy w stanie oczyścić. Tylko nitkując, możemy usunąć spomiędzy powierzchni stycznych zębów płytkę nazębną.

Regularne nitkowanie zapobiega najczęstszej chorobie dziąseł – paradontozie. Istotne są także regularne wizyty u dentysty oraz szybkie leczenie wszelkich zmian próchnicowych. W zaawansowanej paradontozie konieczna jest likwidacja kieszonek dziąsłowych (kiretaż), a czasem też stabilizacja rozchwianych zębów.

Higiena protez

Właściwie pielęgnujmy protezy zębowe. Trzeba dbać o nie jak o własne zęby.

Jeśli nie będą odpowiednio i regularnie oczyszczane, staną się siedliskiem bakterii i grzybów, a stąd już prosta droga do rozwoju stanów zapalnych, chorób dziąseł i przyzębia. Proteza zębowa powinna być czyszczona po każdym większym posiłku.

Trzeba wyjąć ją z ust i umyć za pomocą specjalnej szczoteczki, którą należy wymieniać równie często jak szczoteczkę do zębów, czyli co 2–3 miesiące. Do mycia używajmy specjalnej pasty albo zwykłego, szarego mydła.

Nie myjmy nigdy protezy zwykłą pastą do zębów, bo może ją zniszczyć. Czyśćmy ją przez 3–4 minuty. Nie używajmy gorącej wody, bo może spowodować deformację. Jeśli po posiłku nie mamy możliwości wyczyszczenia protezy, przepłuczmy ją po prostu pod bieżącą wodą.

Palenie szkodzi

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ na stan przyzębia. Nikotyna obkurcza naczynia krwionośne, co powoduje gorsze ukrwienie dziąseł oraz obniżenie odporności.

Uwaga! Zapalenie dziąseł u osób nałogowo palących rozwija się podstępnie, ponieważ często mają one zrogowaciałe i twarde dziąsła, które mniej krwawią, przez co maskują chorobę, ale stan zapalny szybko przenosi się z dziąseł na inne tkanki.

Prawidłowo myjmy zęby

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów mycia zębów jest metoda Bassa.

W metodzie tej włosie ustawia się pod kątem 45 stopni w stosunku do dziąsła, tak aby częściowo weszło do szczeliny dziąsłowej. Następnie wykonuje się ok. 30 okrężnych ruchów. Wymiatając ustawioną pod kątem szczoteczką zawartość szczeliny dziąsłowej, przesuwamy się wzdłuż łuków zębowych – najpierw górnego, potem dolnego – zarówno od strony warg i policzków, jak i od strony podniebienia i języka.

Inne naukowo opracowane metody czyszcząco-masujące to m.in. metoda Stillmana, metoda McCalla, Chartersa i Fonesa. Więcej informacji znajdziemy na stronie: www.jamaustna.pl.

Uwaga na serce!

Jeśli zlekceważymy pierwsze sygnały choroby, czeka nas nie tylko uciążliwe i kosztowne leczenie, ale i powikłania w postaci problemów z sercem, miażdżycy, a nawet udaru mózgu. Dzieje się tak dlatego, że to siedlisko bakterii, które mamy w zębach, wraz z krwią dostaje się do innych narządów organizmu, uszkadzając m.in. serce i nasilając miażdżycę.

Jak zapobiegać zapaleniu dziąseł

1. Zwykłą szczoteczkę wymieniajmy co kilka tygodni, gdy tylko zauważymy, że włosie zaczyna się odkształcać. Myjmy zęby przynajmniej 2 razy dziennie pastą zapobiegającą osadzaniu się kamienia. Raz dziennie nitkujmy też zęby. Uwaga! Jeśli nitka rwie się w czasie czyszczenia, to znaczy, że mamy źle założone wypełnienia.

2. Po umyciu zębów wypłuczmy usta płynem antybakteryjnym z chlorkiem cetylpirydyny lub bromkiem domifenu.

3. Używajmy elektrycznej szczoteczki, która usuwa o 50 proc. więcej płytki nazębnej niż zwykła.

4. Chore dziąsła masujmy żelem aloesowym albo pędzlujmy pałeczkami kosmetycznymi nasączonymi olejkiem eterycznym z balsamowca mirry, drzewa herbacianego, eukaliptusa, goździków, szałwii lekarskiej. Krwawiące dziąsła płuczmy rozcieńczoną nalewką z mirry lub głowienki pospolitej.

5. Aby wzmocnić zęby i dziąsła, włączmy do diety wapń (mleko, sery), białko (mięso, ryby), migdały i warzywa zielone.

6. Łykajmy witaminę C, która obkurcza naczynia krwionośne i zmniejsza krwawienie dziąseł.

Rewia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama