Dieta bogata w błonnik może zapobiegać tworzeniu się kamieni
Zazwyczaj jego niedobór kojarzy nam się z „banalnymi” problemami trawiennymi, m.in. z zaparciami. Tymczasem dieta uboga w błonnik może również być przyczyną kamicy żółciowej.
Bez niego prawidłowa praca układu pokarmowego (w tym wątroby i woreczka) nie byłaby możliwa. Ma znaczenie na każdym etapie procesu trawienia (od wydzielania odpowiedniej ilości śliny po ostatni etap - wypróżnianie).
Efektem są nie tylko zaparcia. Brak błonnika może przyczynić się też do powstawania m.in. otyłości, kamicy żółciowej czy nowotworów (jelita grubego, piersi). Niedobór błonnika pokarmowego w diecie utrudnia sprawne obkurczanie się woreczka żółciowego, co z kolei powoduje, że żółć zaczyna w nim zalegać. Natomiast jadłospis bogaty w błonnik usprawnia przechodzenie pokarmu przez jelita i pobudza motorykę pęcherzyka żółciowego, poprawiając jednocześnie metabolizm kwasów żółciowych.
Dziennie potrzebujemy do 30 g błonnika (duzi mężczyźni 40 g). Najwięcej błonnika jest w nasionach roślin strączkowych, siemieniu lnianym, nasionach chia, wiórkach kokosowych, płatkach żytnich, malinach, porzeczkach. Dziennie jedz (w sumie) 2 garście wybranych.
***
#POMAGAMINTERIA
1 czerwca reprezentantka Polski w kolarstwie górskim Rita Malinkiewicz i jej koleżanka Katarzyna Konwa jechały na trening w ramach autorskiego projektu Rity dla pasjonatów kolarstwa #RittRide for all. Z niewyjaśnionych przyczyn w Wilkowicach koło Bielska-Białej wjechał w nie samochód jadący z naprzeciwka. Kasia przeszła wiele operacji w tym zabieg zespolenia połamanego kręgosłupa i połamanej twarzoczaszki oraz częściową rekonstrukcję nosa i języka. Rita nadal pozostaje w śpiączce farmakologicznej, a jej obecny stan zdrowia jest bardzo ciężki. Potrzeba pieniędzy na ich leczenie i rehabilitację. Sprawdź szczegóły >>>