Reklama

Reklama

Dieta bogata w błonnik może zapobiegać tworzeniu się kamieni

Zazwyczaj jego niedobór kojarzy nam się z „banalnymi” problemami trawiennymi, m.in. z zaparciami. Tymczasem dieta uboga w błonnik może również być przyczyną kamicy żółciowej.

Dlaczego jest potrzebny choć go nie trawimy?

Bez niego prawidłowa praca układu pokarmowego (w tym wątroby i woreczka) nie byłaby możliwa. Ma znaczenie na każdym etapie procesu trawienia (od wydzielania odpowiedniej ilości śliny po ostatni etap - wypróżnianie). 

Co się dzieje, gdy w diecie jest go za mało?

Reklama

Efektem są nie tylko zaparcia. Brak błonnika może przyczynić się też do powstawania m.in. otyłości, kamicy żółciowej czy nowotworów (jelita grubego, piersi). Niedobór błonnika pokarmowego w diecie utrudnia sprawne obkurczanie się woreczka żółciowego, co z kolei powoduje, że żółć zaczyna w nim zalegać. Natomiast jadłospis bogaty w błonnik usprawnia przechodzenie pokarmu przez jelita i pobudza motorykę pęcherzyka żółciowego, poprawiając jednocześnie metabolizm kwasów żółciowych. 

Ile powinniśmy go jeść i gdzie jest go najwięcej?

Dziennie potrzebujemy do 30 g błonnika (duzi mężczyźni 40 g). Najwięcej błonnika jest w nasionach roślin strączkowych, siemieniu lnianym, nasionach chia, wiórkach kokosowych, płatkach żytnich, malinach, porzeczkach. Dziennie jedz (w sumie) 2 garście wybranych.


***

#POMAGAMINTERIA

1 czerwca reprezentantka Polski w kolarstwie górskim Rita Malinkiewicz i jej koleżanka Katarzyna Konwa jechały na trening w ramach autorskiego projektu Rity dla pasjonatów kolarstwa #RittRide for all. Z niewyjaśnionych przyczyn w Wilkowicach koło Bielska-Białej wjechał w nie samochód jadący z naprzeciwka. Kasia przeszła wiele operacji w tym zabieg zespolenia połamanego kręgosłupa i połamanej twarzoczaszki oraz częściową rekonstrukcję nosa i języka. Rita nadal pozostaje w śpiączce farmakologicznej, a jej obecny stan zdrowia jest bardzo ciężki. Potrzeba pieniędzy na ich leczenie i rehabilitację. Sprawdź szczegóły >>>Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje