Dieta, dzięki której łatwiej rzucić palenie
Obawiasz się, że po odstawieniu papierosów przybędzie ci w talii? Nie musi tak być, jeśli włączysz do jadłospisu produkty, które... zmniejszają ochotę na palenie, odtruwają i nie tuczą!
Nikotyna przyspiesza metabolizm. Gdy przestajemy palić - tyjemy. Zaczynamy też na nowo odkrywać smaki, co wzmaga apetyt. Jak sobie radzić?
Po pierwsze: detoks!
W odtruciu pomogą: woda i świeże soki (marchwiowy, z buraka, jabłkowy, pomarańczowy, grejpfrutowy). Pij łącznie 2,5-3 l. Nikotynę absorbuje też z organizmu napój z kwaśnym winianem potasu (to substancja pochodzenia roślinnego, działa przeczyszczająco, do kupienia w aptece). Przepis: w szklance soku pomarańczowego rozpuść 1 łyżkę winianu. Pij wieczorem.
Po drugie: zdrowe zasady
Jak najmniej słodkości. Glukoza zwiększa głód nikotynowy. Ogranicz kawę, bo odwadnia i wypłukuje cenne minerały! Skreśl czerwone mięso i wędliny - po ich zjedzeniu wzmaga się chęć zapalenia papierosa.
Po trzecie: ruch i relaks
Ruszaj się, to poprawia nastrój. Odprężaj się! Gorąca kąpiel, masaż, medytacja skutecznie zniwelują niepokój narastający wraz z głodem nikotynowym.
Superprodukty: Złagodzą głód nikotynowy!
To, co jemy, również jest pomocne w rzucaniu palenia. Oto najlepsze produkty, które ułatwią to zadanie.
Cytrusy i świeży sok z cytryny
To doskonałe źródło witaminy C, której brakuje każdemu palaczowi (1 papieros niszczy 25-100 mg witaminy C, a dzienne zapotrzebowanie to 200 mg). Jadaj 7 porcji warzyw i owoców - w tym 2-3 porcje cytrusów (pomarańcza, pół grejpfruta, woda z sokiem z połowy cytryny).
Imbir
Spożywany na surowo nie tylko zmniejszy ochotę na papierosa, ale też pomoże wypłukać toksyny z krwiobiegu i oczyścić płuca. Żuj cienki plasterek imbiru lub dodawaj go do napojów.
Brokuły
Zawierają witaminy z grupy B, więc regulują procesy nerwowe w organizmie. Siarka i chlorofil w brokułach oczyszczają krew. Jadaj je (lekko obgotowane) 2-3 razy w tygodniu.
Seler naciowy, ogórki, kiełki
Te warzywa... wpływają na smak papierosa. Gdy je zjesz i sięgniesz po papierosa, to po jednym zaciągnięciu się przestaje on smakować! Podgryzanie warzyw zaspokaja też papierosowy odruch sięgania ręką do ust.
Pestki dyni
Dostarczają magnezu, witamin i zdrowych tłuszczów - odżywiają system nerwowy i naprawiają go. Doskonałe jako przekąska: podobnie jak warzywne przegryzki pozwolą zająć ręce palaczowi.
Orzechy
Palenie rozszerza naczynia krwionośne! Poprawić ich elastyczność mogą orzechy (to zasługa wit. E). Obniżają poziom cholesterolu. Najcenniejsze są orzechy włoskie i migdały.
Szpinak
Zawiera kwas foliowy i witaminę B9. Oba te składniki pomogą usunąć nikotynę z organizmu. Kwas foliowy dodatkowo poprawia samopoczucie.
Produkty mleczne
Jeśli spróbujesz zapalić po wypiciu mleka... papieros będzie bardzo gorzki! Wyroby mleczne to nie tylko "straszak" na palacza, ale też źródło białka i wapnia, które łagodzą niepokój i sprawiają, że sen będzie spokojniejszy.
Przykładowy plan dnia (propozycje)
Śniadanie: Serek wiejski z warzywami, pomidorem, ogórkiem kiszonym i szczypiorem, z grahamką. Szklanka naturalnego soku pomarańczowego.
Drugie śniadanie: Sałatka owocowa z 1 kiwi, 1/2 banana, 1/2 jabłka, kilku winogron (lub truskawek), 1/2 pomarańczy, skropiona sosem (z 1 łyżki miodu, 3 łyżek soku z cytryny, szczypty cynamonu), posypana migdałami.
Obiad: Sałatka z kurczaka i szpinaku: pierś kurczaka (20 dag) pokrój na kawałki i upiecz na grillu lub w folii. Podsmaż ząbek czosnku na łyżce oleju, dodaj szpinak (świeży, mrożony), podsmaż. Dopraw ziołami. Wyłóż kurczaka na szpinak, dodaj pomidorki i ew. jajko na twardo.
Kolacja: Sałatka z fetą, pieczonym łososiem, pomidorkami, papryką, z sosem balsamico.
Przekąski: Pokrojone w słupki marchew, seler, ogórek, papryka z sosem z jogurtu naturalnego z ulubionymi ziołami.
Jadaj produkty, które zwalczą pogorszenie nastroju: Indyka, kurczaka, fasolę, makrelę i sardynki. Pij herbatę z dziurawca (zwiększa aktywność serotoniny odpowiedzialnej za dobry humor).