Dietetyk: Wegetarianizm to dieta dla osób świadomych
Na wegetarianizm wiele osób przechodzi nie tylko z pobudek czysto ideologicznych. Nieumiejętne podejście do diety może przyczynić się do tycia, bo - jak mówi dietetyk Magdalena Makarowska - Większość osób wykluczając z diety mięso zamienia je na potrawy mączne.
Jakie najważniejsze korzyści płyną z diety wegetariańskiej?
Magdalena Makarowska: - Dieta bezmięsna otwiera przed nami całą gamę produktów, których do tej pory w naszym menu nie było. Wykluczając mięso i jego przetwory warto zastąpić je roślinnymi źródłami białka takimi jak kasza quinoa, amarantus, tofu, ciecierzyca czy soczewica. Dzięki takim modyfikacjom pozbywamy się tłuszczy nasyconych z codziennej diety, eliminujemy w ten sposób ryzyko wielu chorób cywilizacyjnych tj. nadciśnienie, wysoki cholesterol, miażdżyca, cukrzyca i wiele innych.
Dlaczego na diecie wegetariańskiej można schudnąć?
- Właśnie dzięki temu, że dieta opiera się na produktach pochodzenia roślinnego, zawiera dużo wartości odżywczych, witamin, minerałów, włókna roślinnego, antyoksydantów i barwników roślinnych zapewnia organizmowi mniej kalorii w lepszej jakościowo formie. Prawidłowo skomponowane wegetariańskie menu musi być oparte nie tylko na węglowodanach typu kasze, ryże czy razowe makarony. Powinno obfitować głownie w warzywa, owoce i rośliny strączkowe.
- Główną przyczyną tycia na diecie wege jest fakt, że niestety większość osób wykluczając z diety mięso zamienia je na potrawy mączne, które w nadmiarze zwiększają bilans energetyczny diety i mimo, że są to produkty pełnoziarniste i potencjalnie zdrowe, to niestety tuczące.
Czy rezygnując z jedzenia mięsa i produktów pochodzenie zwierzęcego, poza utratą wagi, można zaobserwować poprawienie się kondycji cery?
- Wykluczenie z diety produktów pochodzenia zwierzęcego wiąże się z silnym efektem oczyszczenia organizmu z toksyn. Zapominamy o tym, że mięso na każdym etapie produkcji - od okresu wzrostu do procesu przetwarzania go na wędliny, kotlety i inne wyroby - jest faszerowane antybiotykami, hormonami wzrostu i rakotwórczymi substancjami chemicznymi. Uszkadzają one komórki naszego organizmu, przyspieszają procesy starzenia i doprowadzają do wielu chorób. Wykluczenie z diety tego zagrożenia przyczynia się do regeneracji komórek wątroby oraz całego organizmu, poprawy kondycji skóry, włosów i paznokci, a przede wszystkim polepszenia naszego samopoczucia.
Czy warto przejść na dietę bezmięsną, jeśli nie robimy tego z czysto ideologicznych pobudek?
- Uważam, że każdy z nas powinien kierować się swoimi własnymi odczuciami w stosunku do rodzaju stosowanej diety. Odradzam wręcz odchodzenie od niej na siłę, bo często zabranie sobie tego składnika wbrew woli organizmu przyniesie więcej szkody niż pożytku. Znam "wegetarian" i "wegan", którym cieknie ślinka na widok schabowego, a to chyba nie o to chodzi. Namawiam jednak do urozmaicenia swojej diety i spróbowania alternatywnego sposobu odżywiania, który pozwoli przekonać się na własnej skórze, czy to nam służy, czy też nie.
Jednym z błędów osób przechodzących na wegetarianizm jest zaniedbanie kwestii zastąpienia mięsa innymi składnikami, które pomogłyby uzupełnić pewne niedobory. Dlaczego tak ważne przy rezygnacji z mięsa jest zastąpienie go innymi składnikami?
- Jeśli zrobimy ten błąd i wykluczymy z diety mięso nie zastępując go roślinnymi odpowiednikami, możemy doprowadzić do niedoborów pokarmowych, anemii czy wręcz osłabienia organizmu. Wegetarianizm czy weganizm to dieta dla osób świadomych zdrowego i mądrego odżywiania.