Dlaczego ciągle chce mi się pić?
Zdrowa, dorosła osoba powinna wypijać 2-2,5 litrów płynów dziennie. Jeśli wciąż chce ci się pić, może to być sygnał, że w organizmie nie wszystko funkcjonuje tak, jak należy.
Potrzeba częstego uzupełniania płynów jest jednym z charakterystycznych objawów anemii, której przyczyną jest niedobór żelaza. Zwykle towarzyszą temu także zawroty głowy, brak energii oraz nadmierna senność. Anemię wykrywa się, wykonując morfologię krwi.
Badanie może zlecić każdy lekarz. Jeżeli analiza krwi potwierdzi przypuszczenia lekarza, zaleci on przyjmowanie odpowiedniego preparatu uzupełniającego niedobór żelaza. W walce z dolegliwością pomocna jest też dieta bogata w żelazo. Trzeba jeść więcej niż zwykle mięsa, wątróbkę, sardynki z puszki, brokuły.
Silne pragnienie, dobry apetyt i chudnięcie mogą oznaczać nadczynność tego gruczołu. Tarczyca wydziela hormony wpływające na pracę układu nerwowego. Gdy jest ich zbyt wiele, w organizmie podnosi się poziom adrenaliny, co odczuwamy poprzez stałe podenerwowanie, wybuchowość, zwiększenie ciśnienia krwi i kołatanie serca. Ciało poci się nadmiernie i domaga się uzupełnienia płynów, których zaczyna dość szybko brakować.
Przy takich objawach nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Po rozmowie z pacjentem zleci on badanie oznaczające stężenie hormonów tarczycowych T3 i T4 oraz produkowanych przez przysadkę hormonów TSH. Od wyniku badania zależy dalsze postępowanie lecznicze.
Pragnienie, częste oddawanie moczu i nieuzasadniona senność mogą świadczyć o niedomaganiu nerek. Organizm dopomina się o większe ilości płynu, by wypłukać z ciała toksyny. Konieczne jest badanie moczu i krwi.
Jeśli wykryje ono infekcję pęcherza (powoduje częste siusianie, a więc i odwodnienie) lekarz zleci odpowiednią kurację. Gdy zaniepokoi go kondycja nerek, skieruje do nefrologa.
Wysoka temperatura, która towarzyszy silnym przeziębieniom i grypie, nasila pragnienie. Walcząc z gorączką, organizm poci się intensywnie, a więc pozbywa się wody. Konieczne jest uzupełnienie płynów.
Trzeba pamiętać, że podczas infekcji dróg oddechowych i przy wysokiej temperaturze najlepiej pić ciepłe napoje, by organizm nie doznawał szoku termicznego. I jeszcze jedno. Każdą infekcję należy wyleżeć, by nie obciążać organizmu i nie narażać się na powikłania, które po przeziębieniu lub grypie mogą być poważne.
Picie nadmiernych ilości płynów może być spowodowane xerostomią, chorobą polegająca na niedostatecznym wytwarzaniu śliny. Jej przyczyną może być cukrzyca, niewydolność nerek. A także przyjmowanie leków rozkurczowych i słabe nawilżenie śluzówek, typowe dla okresu menopauzy.
Jeżeli badania nie wykażą konkretnych chorób, dobrym sposobem nawilżenia śluzówek jest picie małymi łyczkami wody z cytryną. Paniom w okresie okołomenopauzalnym pomaga przyjmowanie preparatów zalecanych w tym okresie życia lub stosowanie terapii hormonalnej.
Biegunka i wymioty nasilają pragnienie. To naturalny odruch organizmu, który w ten sposób broni się przed odwodnieniem. Należy zażyć leki powstrzymujące sensacje żołądkowe i dużo pić, by organizm się nie odwodnił. Jeśli po 2-3 dniach objawy się utrzymują, należy iść do lekarza.
Wzmożone pragnienie to jeden z objawów rozwijającej się cukrzycy typu 2. Zwykle towarzyszy mu uczucie zmęczenia, senność oraz utrata masy ciała. Przy takich symptomach konieczna jest wizyta u lekarza, który zleci badanie oznaczające poziom glukozy we krwi.
Jeżeli wynik badania będzie wyższy niż 100 ml/dl, konieczne będzie powtarzanie oznaczeń. W pierwszym okresie choroby, który nazywany jest stanem przedcukrzycowym, często wystarcza zmiana diety i zwiększenie aktywności fizycznej, by choroba dała za wygraną.
Silne pragnienie, ból głowy i wysoka temperatura mogą być objawami udaru słonecznego. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do utraty przytomności.
Jeśli źle poczujesz się po długiej ekspozycji na słońce, zrób chłodny okład na głowę lub weź chłodną kąpiel, połóż się. Pij jak najwięcej. Gdy ból głowy nie minie po kilku godzinach, szukaj pomocy u lekarza.